Naujienų srautas

Lietuvoje2012.12.26 14:16

Smurtautojai viešbučiu nepasinaudojo

Nuo šeimų atskirtiems smurtautojams vietas viešbutyje, sveikatingumo centre ir bendrabutyje parengusi Ukmergės rajono merija apie tai policijos nesugebėjo informuoti visus metus. Todėl parengtos vietos buvo tuščios, rašo „Lietuvos žinios“.  

Nuo šeimų atskirtiems smurtautojams vietas viešbutyje, sveikatingumo centre ir bendrabutyje parengusi Ukmergės rajono merija apie tai policijos nesugebėjo informuoti visus metus. Todėl parengtos vietos buvo tuščios, rašo „Lietuvos žinios“.

Pernai gruodžio 15-ąją Lietuvoje įsigaliojus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui, kuriuo remdamasi policija smurtautoją gali atskirti nuo aukos, susirūpinta, kur glausis iš namų išguiti dažnai kumščius į darbą paleidžiantys asmenys. Tuomet Ukmergės rajono savivaldybės rūpesčiu artimiesiems nusikaltusiems žmonėms buvo rasta vietų Ukmergės viešbutyje, sveikatingumo centre bei vieno bendrabučio pusrūsyje. Tačiau ir šiems metams baigiantis nė viena lova, savivaldybės parūpinta smurtautojams, nepasinaudota, mat apie parengtas vietas visus metus valdininkai nesusiprato informuoti policijos.

Laikė paslaptyje

Pretenduojančių į vietas viešbutyje, sveikatingumo centre ir bendrabutyje Ukmergėje tikrai netrūko. Nuo to laiko, kai įsigaliojo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, t. y. per metus, Ukmergės rajono policija užfiksavo 127 smurto artimoje aplinkoje atvejus: 109 smurtautojai parašė pasižadėjimą, kad nebesiartins prie aukos, 15 prieš artimąjį kėlusiųjų ranką įstatymo nustatyta tvarka buvo priversti išsikelti iš namų, kuriuose gyveno su auka. Dėl visų šių smurto atvejų buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, tačiau ne visiems smurtautojams skirtos bausmės. Net trečdaliui aukų smurtautojų pagailo ir šios išprašė policijos, kad leistų su jais susitaikyti.

Ukmergės rajono policijos viršininkas Rolandas Kiškis LŽ teigė, kad policijai buvo nemažai vargo, kai kelis smurtautojus įstatymo nustatyta tvarka atskyrus nuo namie gyventi likusių artimųjų šie pareiškė neturintys kur prisiglausti.

„Tuomet mums teko vykdyti socialinę funkciją, ieškoti jų giminių, pažįstamų, skambinti šiems ir prašyti, kad priglaustų smurtautojus“, – sakė viršininkas R. Kiškis. Jis pabrėžė, kad tik dabar, praėjus lygiai metams nuo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įsigaliojimo, pareigūnai nelauktai išgirdo, kad savivaldybė turi parengusi pastogę smurtautojams.

Kaltina pareigūnus

Ukmergės rajono mero pavaduotojas Regimantas Baravykas LŽ patvirtino, kad merija nuo pat Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įsigaliojimo pradžios labai aktyviai ėmė ieškoti, kur apgyvendinti smurtautojus. Anot jo, nuo namiškių atskirtiems smurtautojams rasta vietų ir miesto viešbutyje, ir sveikatingumo centre. Taip pat už 15 500 litų, skirtų iš savivaldybės biudžeto, Ukmergės neįgaliųjų bendrabučio pusrūsyje įrengti trys kambariai su šešiomis stacionariomis ir dviem pristatomomis lovomis. Nuo namiškių atskirti smurtautojai galėjo naudotis virtuve, dušais, sanitariniu mazgu.

„Manau, kad policijai pačiai nelabai rūpėjo smurtautojų apgyvendinimas. Jei tikrai būtų rūpėjęs, pareigūnai būtų kreipęsi į mus ir sužinoję apie smurtautojams gyventi parengtas vietas“, – sakė R. Baravykas.

Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorė Sigita Bakanauskienė teigė, jog neturintys kur gyventi nuo šeimų atskirti smurtautojai turėtų kreiptis į jos vadovaujamą centrą, kurio iniciatyva bus sukviesta Ukmergės rajono savivaldybės socialinio būsto skirstymo komisija ir pastogės neturinčiajam bus įteiktas raktas nuo laikinojo būsto. Tačiau Ukmergės rajono policijos viršininkui R. Kiškiui tokia problemos sprendimo eiga neatrodo racionali. „Ar komisija bus kviečiama ir savaitgaliais?“ – klausė policijos viršininkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi