Lietuvoje

2019.03.26 21:15

Rokas Masiulis apie Arvydo Vaitkaus atleidimą: tai ne kaprizas, o objektyvus sprendimas

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.03.26 21:15

Vakar iš pareigų atleidęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direktorių Arvydą Vaitkų, susisiekimo ministras Rokas Masiulis iškart pareiškė, kad toks sprendimas gali jam kainuoti kėdę. Po šiandienos susitikimo su premjeru Sauliumi Skverneliu ministras tebėra poste, o pats premjeras tikina nematąs priežasčių, kodėl ministras negali dirbti. Apie Klaipėdos uosto vadovo atleidimo priežastis ir motyvus su susisiekimo ministru R. Masiuliu LRT laidoje „Dienos tema“ kalbėjosi žurnalistė Nemira Pumprickaitė.

– Vakar turėjote abejonių, ar po savo sprendimo išliksite poste. Šiandien jaučiatės tvirčiau, abejonių neliko?

– Abejonių, be abejo, yra. Puikiai suprantu, kokia susiklostė situacija, nes A. Vaitkus su valdančiąja partija dalyvavo rinkimuose, jam teko palikti postą. Valdančioji partija tikrai nesidžiaugia mano sprendimu, tai anksčiau ar vėliau gali atsirūgti.

– Šiandien buvote susitikę su premjeru, kuris irgi yra valdančiosios partijos žmogus. Ką iš jo išgirdote?

– Premjeras labai žmogiškai priėmė ir paprašė detaliai išdėstyti motyvus, kuriais remiantis A. Vaitkus buvo atšauktas. Aš jam išdėsčiau, jis patvirtino, kad tai yra mano sprendimas, kad jis nesikiša į tuos klausimus. Toliau kalbėjome apie kitus dalykus, apie Rengės (geležinkelio ruožo – aut. past.) atstatymą, ir taip toliau.

– Jūs neneigiate, kad apie savo vakarykštį sprendimą buvote iš anksto įspėjęs premjerą. Kaip jis sureagavo, nes dabar sakote, tarsi jisai supranta, kad tai yra jūsų prerogatyva tą spręsti? Atkalbėti nebandė?

– Nebandė, pasakė, kad tai yra mano sprendimas, mano priežiūros sritis ir kad aš turiu spręsti taip, kaip matau. Tikrai neatkalbinėjo.

– Dabar sakote, kad valdantiesiems tai gali nepatikti, nes A. Vaitkus ėjo su jais į rinkimus, bet jūs jaučiate, kad turite premjero užnugarį, paramą?

– Premjeras sakė, kad manęs neatleis, ir šiandien tą patį patvirtino, kad dėl šito jis manęs neatleidinės.

– Bet jūsų sprendimu yra suabejojęs įtakingiausios „valstiečių“ frakcijos žmogus – tai yra Ramūnas Karbauskis. Ar jums teko su juo pabendrauti?

– Šituo klausimu neteko. Prieš tai įvairiomis situacijomis teko, bet ši situacija – žinau, kad yra kvietimas (kol kas nėra atsiųstas) į frakciją pasiaiškinti dėl A. Vaitkaus, tai diskutuosime.

– Jums nekeista, kad Kultūros komiteto pirmininkas abejoja jūsų sprendimais?

– Reikia žiūrėti į realybę: R. Karbauskis – partijos lyderis, o ši partija yra valdančioji Lietuvoje, jo yra didžiulė atsakomybė ir didelė įtaka. Ne pirmą dieną esu politikoje ir puikiai suprantu, kad nuo tokių žmonių labai daug priklauso, todėl tą abejonę ir išsakiau, nes buvau girdėjęs komentarus prieš tai, kad su A. Vaitkumi viskas yra gerai, ir jis tikrai turėtų dirbti.

– Kas yra blogai su ponu A. Vaitkumi tada? Kas buvo paskutinis lašas? Ar čia tiesiog kaupėsi per kelis kartus, kad vakar apsisprendėte jį atleisti?

– Situacija brendo ne vieną mėnesį. A. Vaitkui jau einant į rinkimus, kai sužinojau iš spaudos, kad valdančiąją partiją parėmė uosto verslininkai finansinėmis lėšomis, tą pačią dieną, berods, vienas iš verslininkų spaudai pakomentavo, kad tie pinigai skirti A. Vaitkaus kampanijai. Atsirado šis priežastinis ryšys. Tada paaiškėjo, kad tie patys verslininkai yra ir sąraše į miesto tarybą. Jau tada A. Vaitkui sakiau, kad šis ryšys yra negeras dėl to, kad negali grįžti į uostą ir kontroliuoti tų įmonių, su kuriomis esi susijęs, jau turi interesų. Įsivaizduokite situaciją, jeigu aš eičiau į rinkimus su kelininkais, rinkimų nelaimiu, grįžtu į ministro postą ir tuos kelininkus turiu tikrinti. Ar jūs tikėtumėte mano objektyvumu? Aišku, ne.

Mes ir kalbame, kad A. Vaitkui už praeitį niekas priekaištų neturėjo, ir rezultatai geri. Ponas A. Vaitkus ir premiją už tai gavo, kuri yra apskaičiuojama automatiškai pagal rezultatus, pagal pasiektus rodiklius. Bet į ateitį žiūrint, jau grįžti atgal ir prižiūrėti tuos, su kuo tu turi interesų, tiesiog negali. Paskutinis dalykas buvo, kai A. Vaitkus atšaukė nusišalinimą nuo sprendimų, susijusių su tomis įmonėmis, priėmimo. Jis iš karto pateko į konfliktą, o aš turėjau nedelsiant priimti sprendimus.

– Jis buvo nusišalinęs jūsų reikalavimu ar pats sugalvojo?

– Mes parekomendavome, kad jeigu jis nori nors kiek valdyti tą konfliktą, tai privalo nusišalinti, ir A. Vaitkus buvo nusišalinęs iki pat grįžimo į uostą. Bet juk negali sėdėti ant dviejų kėdžių – būti politiku ir tuo pačiu metu dar ir įmonėje dirbti bei prižiūrėti tuos, su kuo dalyvauji politikoje.

– Bet valstybinės įmonės ir strateginės įmonės vadovas, koks yra A. Vaitkus, nėra politinio pasitikėjimo žmogus, tiesa? Jis negali prarasti pasitikėjimo, ir mes negalime svarstyti, kaip jis elgsis ateityje, turi būti kažkokie konkretūs įrodymai, kad jis blogai elgsis. Kai atleidi tokį žmogų, vis tiek jis kažkokių papeikimų turi turėti. Ar kažkokie jo sprendimai galėjo būti kažkada suspenduoti? Ar buvo nuobaudų jam, nes dabar tarsi tai yra tiktai spėjimai?

– Supraskime situaciją – pagal įstatymus, įmonės vadovas privalo vengti net ir galimų interesų konfliktų, jis privalo nusišalinti iš anksto pranešdamas apie bet kokius įmanomus konfliktus. Šiuo atveju jis dalyvavo politinėje veikloje su įmonėmis, kurias jis turi objektyviai prižiūrėti. Tai reiškia, kad jis negali jų objektyviai prižiūrėti, jis negalės objektyviai prižiūrėti tų įmonių konkurentų, veikiančių uoste. Tada visam uostui yra metamas skaidrumo šešėlis, o tai yra strateginė valstybės įmonė, nacionalinio saugumo įmonė, todėl, žiūrint į priekį, tiesiog privalėjau šitą konfliktą suvaldyti, kad uostui būtų keliami ir toliau išlaikomi aukščiausi standartai.

– Bet ar viską sprendžia uosto vadovas? Juk, tarkim, kokie nors viešieji pirkimai – yra uosto valdyba, ji priima kažkokį sprendimą, ir tada tas sprendimas ateina į ministeriją, o jau jūs tvirtinat.

– Uosto vadovas turi daug atsakomybių. Uosto vadovas, pavyzdžiui, rengia įmonės strategiją, taip pat priimami bendrieji uosto vystymo klausimai, vartų statyba, gilinimo klausimai. Iš karto aišku, kad palies ir tas įmones, su kuriomis yra susijęs, vadinasi, jis negali tų dokumentų nei pasirašyti, nei patvirtinti. Vadinasi, jis gali tapti tik nominaliu vadovu, kuris tiesiog negali atlikti savo funkcijų. Taip veikti neįmanoma.

– O tai, kad uosto valdyba kreipėsi į jus, išsakydama abejones dėl pono A. Vaitkaus buvimo šiame poste, buvo argumentas jį atleisti?

– Be abejo. Valdyba yra patariamasis organas ir matė situaciją, kad A. Vaitkus negali objektyviai toliau eiti pareigų. Tai, be abejo, buvo svarbus argumentas.

– Uosto valdybai vadovauja Nerijus Udrėnas, kuris yra buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėju. Sutikite, minčių kyla įvairių.

– N. Udrėną į tą postą paskyrė prieš tai buvęs ministras, taip kad čia nėra kažkokia sąmokslo teorija. O šiaip jis yra profesionalas, kuris dirba savo darbą, bet ir be jo yra kiti valdybos nariai, kurie lygiai taip pat nuomonę turi.

– Ar prezidentė buvo įspėta, kad darysite tokį sprendimą? Kaip premjerą įspėjote?

– Ne, prezidentei neskambinau, nespėjau.

– Nesulaukėte Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimo? Kas bus, jeigu tas sprendimas bus A. Vaitkui palankus?

– Šioje problemoje yra du dalykai: viena yra verslo rizika – tai tą verslo riziką išnagrinėjome, ir valdyba atkreipė dėmesį, kad būtent susisaistymas su keliomis įmonėmis jau visam uostui kelia verslo rizikas, vis dėlto interesų konflikto gali būti padarinių. Etikos komisija nagrinėja etinę dalį. Vienai iš jų jau esant blogai, tiesiog negalima dirbti. Šiuo atveju abi dalys turėjo būti švarios ir skaidrios, vieną jau mes matome, kad yra neskaidri, tai, be abejo, reikia spręsti iš karto.

– Ar tai, kad ponas A. Vaitkus tapo Klaipėdos savivaldybės tarybos nariu, turėjo kokios nors įtakos atleidimui?

– Šiuo atveju ne. Pagrindinė įtaka yra ta, kad viename sąraše jo politiniai partneriai, draugai yra įmonės, kurias jis privalo objektyviai prižiūrėti, ir dėl to kyla klausimas, kad jis negalės objektyviai prižiūrėti ir taip pat negalės veikti, prižiūrėti konkurentų. Jo darbuotojai, kadangi jie tiesiogiai jam pavaldūs, irgi, tikėtina, gali objektyviai nepažiūrėti. Kam turėti tokią situaciją, kai gali turėti vadovą, kuris nuo nieko nepriklausomas? Jeigu jis būtų ėjęs tik į miesto tarybą, be uosto įmonių, be to finansavimo, bėdų nebūtų buvę.

– A. Vaitkus kreipėsi į teismą, vadinasi, jis jaučiasi teisus. Kaip jūs vertinate savo galimybes laimėti teismą?

– Tai parodys teismas. Aš įsitikinęs, kad tai ne pirmas toks teismas, kai valstybės įmonės vadovas atleidžiamas, bet įstatymai gana aiškiai reguliuoja, kad ministro prerogatyva skirti ir atleisti. Taip yra ir uosto atveju. Jis buvo tiesiog atšauktas pagal galiojančius teisės aktus, neįsivaizduoju, kaip tą galima užginčyti.

– Dabar R. Karbauskis sako, kad jau jūsų atleidimas nesvarstomas, susijęs su A. Vaitkaus atleidimu, bet jums yra pateikti klausimai dėl žvyrkelių. Situacija tragiška, pasak R. Karbauskio, ir dar dėl Lietuvos pašto. Gali tapti šitie klausimai jums kliūtimi užimti postą, kaip manote?

–  Iš karto prognozavau, kad pipirų gausiu už šitą veiksmą, ir jų po truputį gaunu dėl žvyrkelių. Per pastaruosius 2 metus programa įvykdyta 91 ar 92 proc., ir jeigu vienas rangovas nebūtų pabėgęs, kuris laimėjo konkursą, beveik 100 proc. būtų įvykdyta. O kad kažkur koks nors vienas žvyrkelis nepadarytas, tai visko gali būti. Dėl Lietuvos pašto – tai kaltinti, kad jisai neišnešiojo pensijų... „Sodra“ organizavo konkursą, paštas net pateikė geresnį pasiūlymą negu prieš tai, bet atsirado kažkokia maža įmonė, kuri pasiūlė dar mažiau, ir „Sodra“ pasirinko juos. Paštas juk nekaltas, kad jų nepasirinko, ir ta maža įmonė nesugebėjo išnešioti pensijų. Tai paštas buvo pakviestas, kad išgelbėtų situaciją, ir ją išgelbėjo.

– Jūs turite parengęs atsakymus ir nemanote, kad tai galėtų būti kliūtis.

– Tie klausimai ir anksčiau buvo.

– Premjeras mano, kad A. Vaitkus yra puikus vadybininkas, ir jam reikėtų rasti vietą kitoje valstybės įmonėje. Išeitų, kad jo atleidimas – tarsi jūsų kaprizas, premjero akimis žiūrint?

– Ne, tai nėra kaprizas. Kaip minėjau, tai objektyvus sprendimas, o ponas A. Vaitkus – normalus vadovas, ir, be abejo, yra konkursai, yra galimybė dalyvauti. Jam tikrai durys niekur nėra uždarytos.

– Bet jūs vietos jam neieškosit?

– Kaip galima žmogui ieškoti? Žmogus pats turi ieškoti savo vietos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.