Lietuvoje

2019.03.26 21:30

Neįgalių vaikų tėvai prašo kompensuoti priežiūros priemones

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.26 21:30

Neįgalius vaikus auginantys tėvai sako, kad valstybei nefinansuojant būtinų medicinos priemonių, jie neišgali patys pasirūpinti vaikų gydymu. Pasak pagalbos prašyti atėjusių tėvų, reikiamų medicinos priemonių kaina per mėnesį gali siekti ir tūkstantį eurų. Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, bus atliekami skaičiavimai, kiek reikia lėšų, ir ieškoma abiem pusėms priimtino varianto.

Reta genetine liga sergančios Robertos Vaitekūnienės dukrai prieš metus implantuotas sagutės tipo gastrostominis vamzdelis – ji maitinama tokiu aparatu tiesiai į skrandį. Priemonių krepšelis, kad mergaitė būtų pamaitinta ir išgyventų, mėnesiui kainuoja 457 eurus.

„Paskambinus į farmacijos departamentą ir pasiteiravus, ar yra vilties, kad kažkada bus kompensuojamos priemonės, kurios mėnesiui bent mūsų šeimai kainuoja 457 eurai, aš išgirdau atsakymą, kad galbūt, tam tikroms grupėms, pigiausias variantas, nes yra kitų prioritetų“, – sakė akcijos organizatorė Roberta Vaitekūnienė.

Roberta ir kiti tėvai, auginantys neįgalius vaikus, kviečia susprogdinti juodą balioną ir taip atkreipti dėmesį, kad negalia nėra nuosprendis. Prie Sveikatos apsaugos ministerijos susirinkę tėvai ragino atkreipti dėmesį, kad reikalingos priežiūros priemonės nėra kompensuojamos. Pasak tėvų, jų kaina per mėnesį gali siekti ir tūkstantį eurų.

„Mėnesiui aš negaliu paskaičiuoti, bet įtvarai kainuoja apie tūkstantį eurų. Priklauso, kokius daraisi, bet kiekvienais metais mes gaminamės patys, jeigu dar specialius batus gamintis ir taip toliau, tai pusantro tūkstančio tikrai“, – pasakojo akcijos dalyvė Rūta Udraitė-Mikalauskienė.

„Jeigu ligonių kasos sako, kad mes kompensuojame prastus įtvarus, su tais įtvarais vaikas nevaikšto, o su kitais vaikšto, tai reiškia technologinė pažanga yra tam, kad mūsų vaikai vaikšto, tai kodėl daromos kliūtys, kad vaikai su negalia negautų to, kas jiems priklauso“, – stebėjosi Neįgaliųjų forumo administracijos direktorė Henrika Varnienė.

28 metus cerebriniu paralyžiumi serganti Kotryna sako patirianti sunkumų dėl kasdienės įrangos: nuo ortopedinių batų iki vežimėlio.

„Tarkim, žmogui, kuris vaikšto, kad ir sunkiai, bet daugiau, tie batai susidėvi greičiau, negu žmogui, kuris sėdi vežimėlyje, bet tada pagalvokime apie žmogų, kuris, nors ir turi sunkią negalią, bet vaikšto. Tie žmonės vaikšto apdaužytais, nutrintais batais, o kartais net tie batai gali suplyšti“, – kalbėjo akcijos dalyvė Kotryna Molevičiūtė.

Pagalbos prašyti atėjusius tėvus Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai pakvietė pasikalbėti. Ministerijos teigimu, dabar ji neturinti duomenų, kiek tokių pacientų yra ir kiek reikėtų priemonių. Esą tik po skaičiavimų bus galima susitarti, kokios sumos reikėtų poreikiams kompensuoti.

„Žinome, kad vieno atvejo vieno mėnesio išlaidos gali siekti nuo 200 iki 500–600 eurų, todėl sieksime kažkokio kompromiso, kažkokio valstybės poreikių bei galimybių ir pacientų poreikių bei galimybių balanso“, – teigė laikinoji Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Odeta Vitkūnienė.

Taip pat tėvai prašo papildyti sunkių ligų sąrašą, kad jie galėtų pasinaudoti ilgesniais nedarbingumo laikotarpiais, įkurti daugiau įstaigų, kuriose būtų bent trumpam pasirūpinta neįgaliais vaikais.

Panorama

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt