Lietuvoje

2019.03.26 17:08

Lietuva tikisi, kad su NATO pagalba oro gynyba bus dar labiau stiprinama

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.26 17:08

Užkirsti kelią kariniams konfliktams ir užtikrinti taiką NATO šalys siekia jau 70 metų. 15 metų sąjungininkės, siųsdamos karius ir naikintuvus, saugo Baltijos šalių oro erdvę. Viena aktyviausių tarp oro policijos misijoje dalyvaujančių šalių – kaimyninė Lenkija, kurios kariai šiuo metu atlieka misiją. Jie sako, kad saugumo padėtis Baltijos regione jiems itin svarbi. Lietuva tikisi, kad su NATO pagalba oro gynyba bus dar labiau stiprinama.

Aviacijos bazėje Zokniuose dabar čia patruliuoja lenkai su keturiais naikintuvais F-16 „Fighting Falcon“. Jais kasdien skraido 8 pilotai. Pagrindinė „kovos sakalų“ užduotis – kilti atpažinti ir palydėti virš Baltijos jūros skrendančių karinių orlaivių, paprastai – Rusijos.

„Pilotai yra pasirengę 24 valandas per parą nepertraukiamai saugoti oro erdvę. Pilotams talkina visas junginys, kuris prižiūri naikintuvus ir padeda pasiruošti skrydžiams“, – sako lenkų junginio vadas Adamas Kalinowskis.

Aštuntą kartą Baltijos šalių oro erdvę saugantis lenkų kontingentas – vienas didžiausių, į Šiaulius atvyko apie 140 karių. Maždaug pusė jų čia – ne pirmą kartą. Pasak lenkų junginio vado, sąjungininkams itin svarbi saugumo padėtis regione.

„Pirmiausia, mums labai svarbu palaikyti ir apsaugoti savo kaimynus. Tačiau tai darydami laikomės ir NATO reikalavimų, vykdome privalomas užduotis ir giname NATO padangę“, – teigia lenkų junginio vadas.

Iš viso Baltijos šalyse po keturis mėnesius oro policijos misiją jau vykdė 17 šalių. Pirmasis 2004-ais metais į Šiaulius atvyko belgų kontingentas. Beveik visi patruliavę kariai kartu užsiėmė ir humanitarine veikla.

„Labai remia vaikų globos namus. Ispanijos karinės oro pajėgos beveik 12 tūkst. eurų paaukojo medicinos įrangai, kitos šalys aukojo įvairią, statė tvoras, statė pavėsines, statė žaidimų aikšteles vaikams ir taip prisidėjo, kiti veža vaikus prie jūros, žiūrėti kino filmų“, – supažindina tarptautinio bendradarbiavimo karininkas ltn. Arnas Glazauskas.

Lietuva 15 metų būdama Aljanso nare siekia, kad NATO oro policijos misija taptų sudėtine oro gynybos dalimi. Norima, kad budintys Aljanso naikintuvai krizės atveju vykdytų ir kovines užduotis, taip sustiprindami vieną silpniausių Lietuvos karinės gynybos vietų.

Baltijos šalys, neturėdamos savo naikintuvų, siekia į vieną gynybos schemą sujungti trumpojo, vidutinio ir ilgojo nuotolio oro gynybos sistemas. Lietuva turi trumpojo ir perka vidutinio nuotolio  sistemas, bet kol kas negali įpirkti ilgojo nuotolio raketų, galinčių numušti orlaivius ar balistines raketas.