Lietuvoje

2012.12.20 07:48

Prezidentė apie „darbiečių“ teisinės neliečiamybės atėmimą: jei žmogus jaučiasi teisus, jį turi apginti teismas

ELTA 2012.12.20 07:48

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teisiamiems „darbiečiams“, dėl kurių neliečiamybės ketvirtadienį spręs Seimas, siūlo patiems atsisakyti teisinio imuniteto, o klausimą dėl jų kaltumo ar nekaltumo palikti spręsti teismui.  

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teisiamiems „darbiečiams“, dėl kurių neliečiamybės ketvirtadienį spręs Seimas, siūlo patiems atsisakyti teisinio imuniteto, o klausimą dėl jų kaltumo ar nekaltumo palikti spręsti teismui.

„Manyčiau, kad visiems politikams, kaip ir bet kuriam žmogui, ko gero, būtų geriau, jeigu jie įsitikinę, kad yra teisūs, parodytų tą savo teisumą, išeitų ir patiems atsisakyti neliečiamybės, ir leisti teismui spręsti. Esame teisinė valstybė, tai iš tiesų turi daryti teismai, o ne politinės manipuliacijos ir versti Seimą ginti garbę ir orumą ne tik savo, Seimo, bet ir visos valstybės“, – interviu LRT televizijos laidai „Teisė žinoti“ trečiadienio vakarą sakė šalies vadovė.

D. Grybauskaitė neprognozavo, kaip galėtų pasibaigti ketvirtadienį balsavimas Seime dėl Darbo partijos narių teisinio imuniteto panaikinimo.

„Nenorėčiau prognozuoti, tiesiog linkiu Seimui pirmiausia galvoti ne tik apie savigarbą ir valstybės orumą, bet ir kaip mes atrodome išorėje. Taigi mes kalbame apie tai, kad politinė sistema neturi tapti įkaitu vieno ar kito politiko arba jo tam tikrų interesų. Kaip minėjau, jei žmogus jaučiasi teisus, jį turi apginti teismas, o ne politinės intrigos“, – pabrėžė Prezidentė.

D. Grybauskaitė kritiškai įvertino politikus, kurie, turėdami parlamentaro mandatą, slepiasi už teisinės neliečiamybės.

„Jeigu yra nors koks šešėlis, jį reikia išsklaidyti ir tai, pirmiausia, turėtų daryti tie patys politikai, ant kurių tas šešėlis krinta, o ne versti viso Seimo ir visos valstybės šitos tokios negražios dramos įkaitais“, – kalbėjo šalies vadovė.  

Seimas spręs dėl trijų „darbiečių“ teisinės neliečiamybės

Ketvirtadienį Seimas balsavimu ketina spręsti, ar leisti Seimo narius „darbiečius“ Viktorą Uspaskichą, Vytautą Gapšį ir Vitaliją Vonžutaitę patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir kitaip suvaržyti jų laisvę.

Antradienį Darbo partijos frakcijai paprašius, šis klausimas buvo atidėtas iki ketvirtadienio.

Per audringą diskusiją parlamentarai aktyviai „žongliravo“ statuto nuostatomis, negailėjo vienas kitam priekaištų, kaltino šališkumu, piktinosi dėl esą sukelto turgaus, chaoso ir sumaišties, galiausiai buvo paskelbta pertrauka, primena ELTA.

Praėjusią savaitę Seimo laikinoji tyrimo komisija patenkino generalinio prokuroro prašymą ir sutiko, kad būtų atimta šių trijų parlamentarų teisinė neliečiamybė. Už tokius tris rezoliucijos projektus ir pažymas balsavo 7 komisijos nariai, 5 buvo prieš, vienas parlamentaras (komisijos pirmininkas Andrius Mazuronis) susilaikė.

Lapkričio 27 d. Seimas sudarė laikinąją tyrimo komisiją dėl trijų „darbiečių“ teisinės neliečiamybės. Tyrimo komisijoje dirbo 13 Seimo narių. Komisijos pirmininku paskirtas „tvarkietis“ A. Mazuronis, pirmininko pavaduotoju – Seimo Darbo partijos frakcijos narys Artūras Paulauskas.

Seimo sudarytai komisijai buvo pavesta atlikti tyrimą iki šių metų gruodžio 21 d.