Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Partijų mohikanai pasitikrins pasitikėjimą

Dvi šalies politikos sunkiasvorės – Socialdemokratų partija (LSDP) ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – rengiasi „demokratijos šventėms“ – lyderių rinkimams. Tiesa, didelės intrigos čia nesitikima, rašo „Lietuvos žinios“.

Dvi šalies politikos sunkiasvorės – Socialdemokratų partija (LSDP) ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – rengiasi „demokratijos šventėms“ – lyderių rinkimams. Tiesa, didelės intrigos čia nesitikima, rašo „Lietuvos žinios“.

Pavasarį baigiasi dvejus metus LDSP ir TS-LKD vadovavusių Algirdo Butkevičiaus ir Andriaus Kubiliaus kadencijos. Kas šioms partijoms vadovaus toliau, turėtų paaiškėti gegužės pradžioje. Tiek premjeras, tiek opozicijos lyderis neslepia ketinantys varžytis dėl pirmininkų postų.

Netrauks triušio iš kepurės

LSDP pirmininko pavaduotojo Algirdo Syso teigimu, partijos suvažiavimas, kuriame bus renkamas pirmininkas, vyks gegužės 1 dieną. Kol kas LSDP pirmininko rinkimų kampanija neprasidėjo, partija ruošiasi savivaldos rinkimams. Ką skyriai kelia į kandidatus, paaiškės balandį.

A. Sysas neturi abejonių, kad pirmininku bus perrinktas A. Butkevičius. „Solidi partija kitaip elgtis negali, triušio iš kepurės netrauksime. Skyriai kels kandidatus, nė vienam bičiuliui neuždrausta pasakyti, kad jis norėtų matyti vieną ar kitą žmogų partijos vadovo poste. Nuoširdžiai manau, kad savivaldybių tarybų rinkimai mums baigsis gerai, įvykdysime sau išsikeltas užduotis. Nėra preteksto keisti pirmininką, nes jo darbas, reitingai, piliečių nuomonė apie tai, kaip dirba premjeras ir Vyriausybė, yra teigiami“, – tikino jis.

Nepalieka nebaigtų darbų

Nuo 2009 metų LSDP vadovaujantis A. Butkevičius sakė, kad klausimas dėl jo kandidatavimo partijos pirmininko rinkimuose yra pernelyg ankstyvas. „Bet turiu pasakyti, kad nesu iš tų žmonių, kurie palieka pradėtus darbus. Socialdemokratų vadovaujama Vyriausybė pradėjo daug ambicingų projektų. Juos turime užbaigti ir įrodyti Lietuvos žmonėms, kad ir 2016 metų Seimo rinkimuose jie gali pasitikėti LSDP“, – tvirtino premjeras.

A. Butkevičius tikisi rimtos konkurencijos per LSDP pirmininko rinkimus, nes tai yra demokratijos variklis. „Tikiuosi atviros, demokratiškos konkurencijos, kai diskutuojama apie idėjas, vizijas. Nepakeičiamų vadovų nėra, tad būsiu patenkintas, jeigu į politinę areną stos ir konkuruos naujas, idėjų turintis lyderis“, – tikino jis. Perrinktas LSDP lyderiu A. Butkevičius žada tęsti pradėtus darbus. Tam esą labai svarbu laimėti 2016 metų Seimo rinkimus.

Reikšmingi rinkimai

TS-LKD prezidiumas jau patvirtino partijos pirmininko rinkimų planą, nustatė terminus. Iki kovo 10 dienos partijos skyriai, valdymo organai, atskiri politikai gali siūlyti savo kandidatus. Pasak TS-LKD pirmininko pavaduotojo Jurgio Razmos, tada atliekamos kandidatų aprobavimo procedūros.

„Vėliau vyksta visuotinis reitingavimas – maksimaliai vidine demokratija pagrįsta procedūra, kai ne suvažiavime, o visų narių balsavimu renkamas pirmininkas. Jeigu per pirmąjį turą niekas negauna daugumos balsų, rengiamas antrasis turas. Gegužės 9 dieną planuojamas partijos suvažiavimas, kur išrinktasis pirmininkas bus patvirtintas“, – pasakojo jis.

J. Razma nenorėjo prognozuoti, kas iš kolegų varžysis dėl partijos vadovo posto. Tačiau, jo nuomone, ir šįkart nestigs rimtos konkurencijos. „Tuo labiau kad pirmininko išrinkimo reikšmė yra netgi didesnė, nes naujai išrinktas vadovas turės prisiimti atsakomybę ir vesti partiją į Seimo rinkimus. Matyt, skyriai atidžiai galvos, kas tam vaidmeniui labiausiai tinka“, – pažymėjo J. Razma.

Laikas trauktis – nelabai toli

Nuo 2003 metų prie TS-LKD vairo stovintis A. Kubilius kolegoms iškėlus jo kandidatūrą neatsisakys dalyvauti partijos pirmininko rinkimuose. Prieš dvejus metus dėl TS-LKD pirmininko posto jis rungėsi su partijos patriarchu Vytautu Landsbergiu.

A. Kubilius mano, kad tinkamai vadovavo TS-LKD. Esą partija sėkmingai dalyvavo Europos Parlamento rinkimuose, pasitvirtino parama Daliai Grybauskaitei per prezidento rinkimus. „Partijoje yra prasidėjęs labai svarbus ir reikalingas atsinaujinimo procesas. Jis nėra lengvas, bet būtinas. Šiuo keliu nuosekliai einame, matau labai didelę prasmę padėti tai daryti ir, atėjus laikui, naujajai kartai užkrauti visą atsakomybę ant pečių. Matau daug potencialių lyderių, kurie galės prisiimti visą atsakomybę už tolesnę partijos veiklą. Manau, tas laikas nėra labai toli“, – tvirtino jis.

Dviprasmiška konservatorių situacija

Politologo Algio Krupavičiaus nuomone, turėtų įvykti politinis žemės drebėjimas, kad A. Butkevičius nebūtų perrinktas LSDP pirmininku. Premjeras yra vienas populiariausių politikų, jis dar neužsisėdėjo partijos vadovo kėdėje, jam vadovaujant LSDP sugrįžo į valdžią, be to, jam nestinga autoriteto ir politinio svorio. „Socialdemokratams rinktis kitą pirmininką nei A. Butkevičius būtų kvaila“, – įsitikinęs ekspertas.

Kalbėdamas apie A. Kubiliaus galimybes būti perrinktam TS-LKD pirmininku, A. Krupavičius pažymėjo, kad jos taip pat yra nemažos. Prisideda ir tai, kad lyderių požiūriu TS-LKD yra konservatyvi partija. Nuo susikūrimo pradžios 1993 metais konservatoriams vadovavo tik du žmonės: V. Landsbergis ir A. Kubilius.

Tačiau politologas atkreipė dėmesį, kad tolesnė A. Kubiliaus lyderystė gali neigiamai atsiliepti partijai per rinkimus, mat jis nėra populiarus ir visuomenės itin mėgstamas politikas. Esą tikimybė, kad pavyktų kardinaliai pakeisti tokį nusistatymą, nėra didelė. „Su A. Kubiliumi situacija yra labai dviprasmiška. Viena vertus, tikėtina, kad jis bus perrinktas TS-LKD pirmininku. Antra vertus, partijai jo įvaizdis, vertinimas visuomenėje greičiausiai atneš daugiau neigiamų taškų nei teigiamų“, – pažymėjo A. Krupavičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi