Lietuvoje

2019.04.23 17:21

Paradoksas: pataisos namuose kalinčios mamos savo vaikus auginti gali, bet tik iki trejų metų

Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančios mamos pagal galiojančius įstatymus vaikus pačios gali auginti iki tol, kol jiems sukanka treji metai. Išimtinais atvejais – iki ketverių. Kaip LRT RADIJUI sako Vaiko teisių apsaugos skyriaus Panevėžio mieste patarėja Žaneta Ginaitė, daugumos kalinčių moterų laisvės atėmimo bausmė ilgesnė, todėl vaikai iš jų po to tiesiog atimami ir atiduodami globoti giminaičiams arba globėjams.

Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančios mamos pagal galiojančius įstatymus vaikus pačios gali auginti iki tol, kol jiems sukanka treji metai. Išimtinais atvejais – iki ketverių metų.

„Panevėžio pataisos namuose yra vaikų-kūdikių skyrius, kuris yra Panevėžio pataisos namuose, t. y. mūsų teritorijoje. Yra vaiko ir motinos namai, kurie yra už pataisos įstaigos teritorijos. Tai reiškia, mes turime namą, kuriame galime apgyvendinti penkias motinas su vaikais. Šiuo metu ten gyvena keturios mamos ir augina keturis vaikus, – pasakoja Panevėžio pataisos namų Resocializacijos skyriaus viršininkė Laima Krasauskienė.

Anot jos, mamos, gyvenančios name, turi laisvesnes gyvenimo sąlygas: jos gali turėti pinigų ir savarankiškai nueiti į parduotuvę, gali pasivaikščioti sudarytu maršrutu, gali, esant reikalui, vykti į institucijas, apie tai prieš tai pranešusios budinčiam pareigūnui.

Vaikų-kūdikių skyriuje sąlygos kitokios, tačiau jas taip stengiamasi pritaikyti taip, kad mamoms su vaikais būtų patogu: „Vaikų-kūdikių skyriuje moterys dažniausiai apgyvendinamos po dvi, atsižvelgiant į vaikų amžių. Stengiamės apgyvendinti panašaus amžiaus vaikus, kad būtų maždaug toks pat vaiko ritmas. Jos gyvena po dvi ir augina savo vaikučius. Yra atskira virtuvė, atskiras poilsio kambarys, atskiras pasivaikščiojimo laikas. Jos daugiau atskirtos nuo bendros teritorijos.“

Pataisos namuose apsilankę vaiko teisių specialistai įvertinę sąlygas sako, kad vaikų gyvenamosios patalpos laisvės atėmimo vietoje geros. Jie aprūpinti reikalingais baldais, žaislais, turi atskirą žaidimų kambarį, gali išeiti į kiemą, kuriame įrengta sūpynių ir karstynių zona, yra daržas, kur galima auginti daržoves.

Nors patalpas augti mažamečiams bausmės atėmimo vietoje vaikų teisės vertina teigiamai, anot specialistų, ne visos moterys turi pakankamus socialinius vaikų ugdymo įgūdžius.

Vaiko teisių apsaugos skyriaus Panevėžio mieste patarėja Žaneta Ginaitė tvirtina – vaikui užteikiamos sveikatos priežiūros paslaugos už įstaigos ribų, tačiau pačios mamos stokoja gebėjimų.

„Tiesiog vaiko priežiūros, vaiko lavinimo klausimais diskutavome su mamomis. Dabar yra devynios mamos. Klausimas elementarus – kiek mamų skaito vaikams pasakas? Viena mama sakė, kad skaito savo vaikui pasakas. Mes tiesiog paraginome, kad reikia tą ryšį užmegzti, kad pasakas vaikams skaitytų nuo mažų dienų, kad būtų žaidžiama, kartu praleidžiama daugiau laiko, kad su vaikais tas praleidžiamas laikas nebūtų toks, kad vaikas sau, o mama televizorių žiūri ar knygą skaito“, – sako Ž. Ginaitė.

Ne vienodai specialistai vertina ir įstatymus, kuriais remiantis bausmes atliekančios mamos vaikus auginti gali iki trejų metų. Neretai jų bausmės atlikimo laikas ilgesnis nei treji metai, todėl vaikas paimamas iš mamos ir jam nustatoma globa artimų giminaičių ar kitų globėjų šeimoje.

Ž. Ginaitė sako, kad dabar galiojantys įstatymai labiau paiso moterų, o ne vaikų interesų, nes neatsižvelgiama į tai, kad vaikas iš pradžių su mama praleidžia kone visą laiką, o po to staiga iš jos yra atimamas.

„Labai skaudu mums, kaip specialistams. Tai turbūt didžiausia trauma vaikui. Praktiškai 24 valandas per parą jis iki tol būna su mama, o po to atsiskiria. Tarpusavyje su kolegėmis diskutavome, ar apskritai nereikėtų panaikinti šio dalyko. Reikia spręsti prieš vaiką pasiimant į pataisos namus. Suprantu, kad mama atsiveža vaiką į pataisos namus, ten jai sudarytos geresnės sąlygos: perkeliama gyventi su vaiku į atskiras patalpas. Čia labiau gal tada žiūrima mamos gerovės, kai vaikui treji metų ir mama dar lieka keleriems metams įkalinimo įstaigoje, tai trauma vaikui didžiulė. Tikrai nelabai paisoma to vaiko gerovės“, – LRT RADIJUI sako Ž. Ginaitė.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.