Lietuvoje

2019.03.27 08:40

Buvo skelbiamas Sausio 13-osios bylos nuosprendis

LRT.lt, BNS 2019.03.27 08:40

Trečiadienį buvo skelbiamas nuosprendis vienoje reikšmingiausių ir didžiausių Lietuvos teisėsaugos istorijoje Sausio 13-osios byloje. Kaltinimai buvo pareikšti beveik septyniasdešimčiai kaltinamųjų.

Dar prieš prasidedant posėdžiui stebėti nuosprendžio paskelbimo prašymą išreiškė Rusijos ambasados atstovai, tačiau, teismas, motyvuodamas tuo, kad asmenys nebuvo užpildę atitinkamų prašymų tokio prašymo netenkino.

Pagrindiniems įtariamiesiems paskirtos bausmės

Tarp pagrindinių kaltinamųjų įvardijamas ir KGB būrio Alfa vadas Michailas Golovatovas, vadovavęs šturmui prie Vilniaus televizijos bokšto.

M. Golavatovui teismas nusprendė skirti skirta 12 metų laisvės atėmimo bausmę.

Primename, kad 2011 metų liepą pagal Lietuvos išduotą Europos arešto orderį KGB karininkas Michailas Golovatovas buvo sulaikytas Austrijos sostinės Vienos oro uoste, bet nepraėjus nė parai paleistas. Lietuvos ir Europos Komisijos pareigūnai tuomet griežtai kritikavo Austriją, kuri tikino, kad jai trūko duomenų įtariamąjį perduoti Lietuvai.

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį buvusį sovietų gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą už akių nuteisė 10 metų laisvės atėmimo dėl sovietų agresijos 1991 metų sausio 13-ąją.

Jis pripažintas kaltu dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui.

Vladimirui Kotliarovui teisme paskirta subendrinta 12 metų laisvės atėmimo bausmė.

2014 metais V. Kotliarovas buvo sulaikytas Italijoje, buvo sprendžiamas ekstradicijos klausimas, neaišku buvo, kada jis bus išspręstas.

Milžiniškos apimties byla

Byla savo apimtimi, nukentėjusiųjų ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų, nagrinėjamų šalies teismuose.

Šioje byloje nukentėjusiaisiais pripažinta daugiau kaip 700 asmenų. Kaltinimai pareikšti 67 asmenims, kuriuos gina 126 valstybės paskirti gynėjai. Teismui nagrinėti buvo perduota daugiau nei 760 bylos tomų. Vien tik kaltinamasis aktas sudaro 16 tomų.

Teismo posėdį stebi tėvo per kruvinuosius įvykius netekęs Robertas Povilaitis. Jis yra vienas tarp 700 asmenų, byloje pripažintų nukentėjusiaisiais.

Nuosprendis vienoje reikšmingiausių ir didžiausių Lietuvos teismų praktikos istorijoje bylų bus skelbiamas teismo 12-oje salėje. Vilniaus apygardos teismas siekia užtikrinti visų procese dalyvaujančių asmenų teises. Dėl to, teismas atkreipia dėmesį, kad salėje išklausyti teismo skelbiamą nuosprendį sudarys galimybę tik byloje dalyvaujantiems asmenims bei akredituotoms visuomenės informavimo priemonėms.

Dėl didelio proceso dalyvių skaičiaus netilpę į salę, kurioje bus skelbimas nuosprendis, asmenys galės stebėti nuosprendžio paskelbimo įrašo tiesioginę transliaciją kitose teismo patalpose: prieigoje prie 12-os salės ir teismo 11-oje salėje.