Lietuvoje

2015.02.10 18:34

„Pušyno kelyje“ tilps ir vaikų reabilitacija, ir perkraustomas Vaiko raidos centras

BNS, ELTA2015.02.10 18:34

Vilniaus sanatorijos „Pušyno kelias“ vaikų reabilitacijos skyrius iškeldintas nebus, o Vaiko raidos centras po remonto įsikels į sanatorijos teritorijoje esančias laisvas patalpas.

Vilniaus sanatorijos „Pušyno kelias“ vaikų reabilitacijos skyrius iškeldintas nebus, o Vaiko raidos centras po remonto įsikels į sanatorijos teritorijoje esančias laisvas patalpas.

Apie tai po antradienį vykusio neplanuoto Premjero Algirdo Butkevičiaus ir sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės vizito į „Pušyno kelią“ pranešė Socialdemokratų partija ir Vyriausybės spaudos tarnyba.

„Skubiai sušauktame išvažiuojamajame posėdyje aptarėme šį visuomenei svarbų klausimą. Vilniuje taip reikalingos reabilitacijos paslaugos išliks. Tačiau yra papildomų apleistų pastatų „Pušyno kelyje“, kurie bus prikelti naujam gyvenimui – juose iš Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo bus įkurdintas Vaiko raidos centras tuomet, kai patalpos bus suremontuotos“, – Vyriausybės pranešime spaudai cituojamas A. Butkevičius.

Antradienio rytą besipriešinantieji „Pušyno kelio“ vaikų reabilitacijos skyriaus iškeldinimui prie Seimo buvo surengę piketą. „Pušyno kelias“ skelbė surinkęs beveik 5 tūkst. parašų prieš iškeldinimo planus.

Sanatorijos socialinė darbuotoja Eglė Valečkienė pažymėjo, jog tokiu atveju Vilnius liks be vaikų reabilitacijos centro, o tam priešinasi sanatorijoje besigydančių vaikų tėvai.

Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas sakė, jog reabilitacijos centrą norima perkelti į Druskininkus, į sanatoriją „Saulutė“, kuri nesurenka vaikų, bet nepagalvojama apie vilniečius tėvus.

„Jie nori perkelti, bet nepagalvoja apie vilniečius tėvus, nes čia patogu, čia sostinė. Kaunas turi, kiti miestai turi, o Vilnius – neturi. Tikrai labai įdomi situacija“, – kalbėjo A. Matulas. Jis pripažino, kad reikia spręsti Vaiko raidos centro patalpų problemas, bet ne kitų vaikų reabilitacijos sąskaita.

Vasario pradžioje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikė Vyriausybei būtinus teisės aktų pakeitimus, kuriais Vilniaus sanatorija „Pušyno kelias“ būtų perduota Sveikatos apsaugos ministerijai.

Susikirto dėl susitikimo su konservatorių frakcija

R. Šalaševičiūtė į „Pušyno kelią“ išvyko vietoj planuoto apsilankymo Seime, konservatorių frakcijos posėdyje. Frakcijos posėdyje pasigedus R. Šalaševičiūtės paaiškėjo, kad ministrė pamiršo informuoti konservatorių frakciją, jog neatvyks – taip pranešta per frakcijos posėdį.

„Pasipiktinimas mūsų visiškai teisėtas ir suprantamas, frakcija susirenka, iš anksto susitarusi su ministre, ir ministrė neateina“, – sakė frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.

Nors ir nesulaukę ministrės, konservatoriai išklausė sanatorijos „Pušyno kelias“ atstovus.

Tuo metu socialdemokratai A. Kubiliaus pasipiktinimą pavadino „bandymu parodyti rinkėjams, kad opozicija moka imituoti darbą ir organizuoti viešųjų ryšių akcijas, nes būtent tokiomis esą tampa ministrų susitikimai su opozicija“.

„Sutikdami, kad įstatymų leidžiamajai valdžiai pridera rodyti pagarbą ir susitikimai su opozicija, jeigu jie yra konstruktyvūs, yra svarbus demokratinio valstybės valdymo instrumentas, Lietuvos socialdemokratai visgi primena, kad vykdomosios valdžios darbo specifika yra kiek kitokia – nenumatyti iššūkiai dažnai netikėtai keičia Premjero ir ministrų darbotvarkes“, – teigia socialdemokratai.

Sujudo po Prezidentės raginimo

ELTA primena, kad tai suskubta padaryti po to, kai sausio pabaigoje Prezidentė D. Grybauskaitė apsilankė Vilniaus vaiko raidos centre, vieninteliame Lietuvoje teikiančiame kompleksinį gydymą vaikams, turintiems raidos ir elgesio sutrikimų, ir sukritikavo Sveikatos apsaugos ministeriją.

Pasak Prezidentės, tiek psichinės, tiek fizinės vaikų sveikatos klausimai Lietuvoje nesulaukia pakankamo dėmesio, nors Lietuvos medicina atskirose srityse pasiekusi labai aukštų tarptautinio lygio rezultatų, bet vaikų priežiūros sistema globos namuose ir kitur vis dar yra labai atsilikusi.

„Mes, Lietuva, gauname didžiausias neigiamas pastabas iš tarptautinių organizacijų – tiek Jungtinių Tautų, tiek EK – dėl paslaugų teikimo ir dėl konkrečios situacijos šiame centre, kai daugiau nei prieš metus, įgriuvus stogui, buvo uždarytas vienas pastatas. Užuot sprendusi šį klausimą, kaip išlaikyti tą patį paslaugų ir gydymo lygį, Vyriausybė situaciją išsprendė atvirkščiai, t. y. sumažino paslaugų kiekį, šeimos ir mamos turi laukti eilėje daugiau nei 6 mėnesius, ir netgi finansavimas šiam centrui 2015 m. buvo sumažintas net 0,5 mln. eurų, užuot ieškojus naujų būdų, kaip užtikrinti vaikų gydymą. Taigi pažadai, kuriuos šiandien išgirdau iš ministerijos ir ministrės, kad neva bus galima laikinai spręsti ir iškeldinti dalį šio centro kitur iki rugsėjo 1 d., skamba šiek tiek nerealiai, bet toks pažadas yra. Labai gerai. Labai konkreti data, tai yra ministrės politinis įsipareigojimas, ir, tikiuosi, ji jums į kameras tą patį pakartos, ir tai bus labai geras atskaitos taškas įsitikinti, ar ministerijos ir toliau tik gamins popierius, rinksis darbo grupėje ir nesugebės nieko konkrečiai padaryti žmogui“, – tuomet sakė Prezidentė.

Sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė pažadėjo, kad iki rugsėjo Vaiko raidos centras turėtų būti perkeltas į „Pušyno kelią“, kur šiuo metu teikiamos vaikų reabilitacijos paslaugos. Tai ministrė siejo su savo politine atsakomybe.

Buvo planų Vaiko raidos centrą perkelti į naują Santariškių pediatrijos korpusą, tačiau Vaiko raidos centrui ten patalpos nenumatomos.

Uždaroji akcinė bendrovė sanatorija „Pušyno kelias“ teikia medicininės reabilitacijos ir sveikatą grąžinančio gydymo paslaugas, t. y. sveikatos priežiūros paslaugas. Šios paslaugos teikiamos vaikams bei suaugusiesiems ir apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Šiuo metu bendrovė turi 209 lovas ligoniams gydyti: 122 vaikams ir 87 suaugusiesiems.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.