Lietuvoje

2015.02.14 17:32

Premjeras: padidinus MMA, yra galimybė smulkiesiems verslininkams palengvinti finansinę naštą

ELTA2015.02.14 17:32

Trečiadienį socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė pritarė siūlymui nuo sausio 1 dienos minimalią mėnesinę algą (MMA) didinti iki 1000 litų. A. Butkevičiaus teigimu, su smulkiaisiais verslininkais sutarta ir dėl finansinės naštos palengvinimo.

Trečiadienį socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė pritarė siūlymui nuo sausio 1 dienos minimalią mėnesinę algą (MMA) didinti iki 1000 litų. A. Butkevičiaus teigimu, su smulkiaisiais verslininkais sutarta ir dėl finansinės naštos palengvinimo.

„Pavyko susitarti su smulkiaisiais verslininkais. Buvo aiškiai pasakyta, kad žiūrėsime geranoriškai į tų įmonių finansinę būklę, kurios pareikš perspėjimus, kad gali bankrutuoti. Bet jos turės pateikti visus skaičiavimus, visą informaciją Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), kad jiems šiek tiek ta finansinė situacija būtų palengvinta, atidedant tam tikrų mokesčių mokėjimą gal vėlesniam laikui (...), bus galima tartis dėl visų mokesčių mokėjimo atidėjimo tam tikram laikotarpiui, sutarus su VMI“, – trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo kalbėjo Ministras Pirmininkas.

Premjero teigimu, komunikacija tarp abiejų pusių ir geranoriškas VMI požiūris galėtų padidinti ir finansinį viešumą bei skaidrumą.

ELTA primena, jog trečiadienį nustatytas minimalusis 6,06 lito valandinis atlygis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktas nutarimo projektas „Dėl minimaliojo darbo užmokesčio didinimo“ parengtas įgyvendinant šešioliktosios Vyriausybės 2012–2016 metų programą – atsigaunant ekonomikai nuosekliai didinti viešojo sektoriaus, biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimus, šalies minimalųjį darbo užmokestį, siekiant, kad jis artėtų prie 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio.

„Pradedame dirbti įgyvendindami rinkėjams duotus įsipareigojimus. Minimalios mėnesio algos padidinimas padės naikinti socialinę atskirtį, kuri sparčiai augo pastaraisiais metais, – pažymi A. Butkevičius Vyriausybės spaudos tarnybos išplatintame pranešime.

Anot Vyriausybės, padidinus MMA, padidės mažiausią darbo užmokestį gaunančių darbuotojų pajamos, taip pat mažės piniginės socialinės paramos gavėjų skaičius. MMA gaunantis darbuotojas, atskaičius mokesčius ir įmokas, į rankas gaus 824,5 lito per mėnesį. Tikimasi, kad šis sprendimas taip pat prisidės prie kovos su šešėline ekonomika – bus legalizuota dalis nelegalaus darbo užmokesčio, daugės įmokų į Valstybinio socialinio draudimo ir Sveikatos draudimo fondus, o kartu ir socialinės garantijos darbuotojams. Skaičiuojama, kad dėl MMA didinimo valdžios sektoriaus pajamos į Nacionalinį, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetus padidės apie 187 mln. litų.

Antradienį posėdžiavusi Trišalė taryba taip pat pritarė MMA didėjimui, tačiau, įvertinusi galimas pasekmes smulkiojo ir vidutinio verslo įmonėms (darbuotojai gali būti atleisti iš darbo, trumpinamas jų darbo laikas, priverstinės nemokamos atostogos, dalis darbo užmokesčio mokama vokelyje), nutarė sudaryti darbo grupę, kuri iki 2013 m. vasario 1 d. pateiktų pasiūlymus dėl mažesnės MMA taikymo tokioms įmonėms.

Skaičiuojama, kad MMA padidinimas palies apie 200 tūkst. darbuotojų, tarp jų apie 50 tūkst. biudžetinių įstaigų darbuotojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.