Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.25 19:41

Tymais susirgusio kūdikio mama: šita situacija pradeda varyti į neviltį

Lietuvoje susirgusiųjų tymais skaičius nuo metų pradžios pasiekė beveik pustrečio šimto. Siūlymus, kaip valdyti protrūkį, praėjusią savaitę teikė parlamentarai, dabar veiksmų imasi savivaldybės. Kauno savivaldybė neatmeta galimybės nepriimti į darželius neskiepytų vaikų, o Vilniaus taryboje atsirado siūlymų priimant į darželius pirmenybę teikti skiepytiems vaikams.

9 mėnesių Gintos Barkauskienės dukra Simona serga tymais. Tą pirmadienį oficialiai patvirtino medikai. Iki skiepo mergaitei pritrūko vos pusmečio.

„Reikia ieškoti ne kaltų. Reikia ieškoti, ką daryti, šita situacija truputėlį pradeda varyti į neviltį, ir aš tiesiog noriu perduoti mamoms žinutę, kad tai yra tikrai sunki liga“, – sakė G. Barkauskienė.

Spręsti, ką daryti, puolė ir parlamentarai, ir politikai savivaldybėse. Kauno savivaldybė, kur tymais susirgusiųjų skaičius didžiausias, svarsto į darželius neleisti neskiepytų vaikų. Čia suburta speciali darbo grupė.

„Informacijos skleidimas, tikslinių grupių įvardijimas, kurios turi didžiausią pavojų susirgti, ir darbas su jomis, pasitikrinti, ar žmogus turi imunitetą šitam susirgimui“, – vardijo planus Kauno vicemerė Rasa Šnapštienė.

Vilniaus savivaldybė skaičiuoja, kiek darbuotojų dirba gydymo, švietimo įstaigose. Jiems skiepai nuo tymų būtų nemokami. Kai kurie savivaldybės politikai ragina, priimant į darželius, pirmenybę teikti paskiepytiems vaikams. Vis dėlto šiandien susiduriama su kita problema – privačiose klinikose baigiasi vakcina. Kai kur dar likę brangesnės – po 45 eurus, bet ir jos gauti būtų galima daugiau nei po savaitės. 

„Problema, kad skiepų dabar nėra, ir savivaldybė dabar negalėtų imtis užtikrinti savo žmonių saugumo“, – kalbėjo Vilniaus savivaldybės tarybos narė Paulė Kuzmickienė.

Dar praėjusią savaitę Seime pritarta konservatorių rezoliucijai, lurioje raginama atkreipti dėmesį į skiepijimosi būtinybę, nemokamai suteikti galimybę išsitirti imunitetą tymams. 

„Aš kreipsiuosi į ministrą asmeniškai tikriausiai, kad būtų apmokamas ir skiepas, kurį norima persiskiepyti, bet pirmiausiai – kraujo tyrimas, kuris parodytų, ar turi žmogus imunitetą, ar ne“, – sakė Seimo TS-LKD frakcijos narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Seime jau užregistruotos pataisos, kad vaikai būtų privalomai skiepijami nuo tymų, raudonukės ir poliomielito.

„Privalomas tai nereiškia, kad jėga paimsim ir skiepysim tuos vaikus, bet paprasčiausiai tėveliai, kurie atsisakys, mūsų įstatyme yra fiksuojama, kad tie duomenys yra perduodami į registrą ir vaikų teises, kad mes matytume, kad dalis vaikų yra neskiepyti, ir tada mes galime atsekti, kad tokie vaikai nebūtų ligų nešėjai“, – teigė Seimo LSDP frakcijos narys Algirdas Sysas.

Pasak sveikatos apsaugos ministro, skiepytis reikia, tačiau prievarta – ne išeitis. Dar ankstesnis ministras Vytenis Andriukaitis bandė neleisti į darželius priimti neskiepytų vaikų, tačiau teismas užkirto tam kelią.

„Šiuo atveju susiduria kelios konstitucinės vertybės, Viena vertus, visuomenės sveikata, būtinumas užkirsti kelią užkrečiamų ligų plitimui yra visuomenės viešas interesas, ir skiepijamas padeda užtikrinti tokį interesą. Kita vertus, Konstitucija garantuoja asmens fizinę neliečiamybę“, – svarstė M. Romerio universiteto profesorius dr. Vytautas Sinkevičius.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė nepritaria privalomiems skiepams.

„Mes turime šviesti visuomenę, ir ministerija turi peržiūrėti tų institucijų darbą, kurios yra atsakingos už tai. Čia yra ne vienos dienos problema, tikriausiai mes ilgą laiką į tai ėjome, ir tos institucijos nieko nedirbo“, – teigė A. Kubilienė.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, šiuo metu analizuojamos abiejų ministerijai pavaldžių centrų funkcijos, planuojama Užkrečiamų ligų ir AIDS centrą prijungti prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

Žinios. Atleistas Klaipėdos uosto vadovas

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi