Lietuvoje

2019.03.26 05:30

Galimo Skvernelio įpėdinio beieškant: „gerasis taikytojas“ ar „nepatogus vadovas“?

Artėjant prezidento rinkimams netyla klausimas, kas stos prie vyriausybės vairo, jei juose sėkmė nusišypsos valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) iškeltam kandidatui premjerui Sauliui Skverneliui. Portalo LRT.lt šaltinių žiniomis, ministrų kabineto vadovo kėdė galėjo būti matuojama ekonomikos ir inovacijų ministrui Virginijui Sinkevičiui arba susisiekimo ministrui Rokui Masiuliui.

„Valstietis“ V. Sinkevičius portalui LRT.lt paklausus apie tokį scenarijų teigė, kad nei Seimo valdančiųjų frakcijoje, nei vyriausybėje apie tai kalbėta nebuvo. Jis taip pat sakė apie tai nekalbėjęs ir su premjeru S. Skverneliu. Tuo metu panašu, kad Susisiekimo ministerijai vadovaujančio R. Masiulio situacija – kiek keblesnė.

Atleidęs A. Vaitkų praras viską?

Dar prieš Klaipėdos uosto vadovo Arvydo Vaitkaus atleidimą, susisiekimo ministras R. Masiulis situaciją LRT.lt komentavo kiek plačiau. Anot jo, jei būtų konkrečių pasiūlymų, juos visada būtų galima svarstyti. Tačiau jis teigė tuo metu besikoncentravęs į vieną itin svarbų darbą – situacijos Klaipėdos jūrų uoste sprendimą.

„Vis dėlto šiuo metu norėčiau koncentruotis į svarbiausius darbus, o ne teorinius pasvarstymus. Vienas aktualiausių klausimų šiandien – išspręsti itin komplikuotą situaciją Uosto direkcijoje. O ar visos kitos temos dar galėtų būtų aktualios po šių sprendimų – klausimas tikrai ne man“, – tuomet komentavo R. Masiulis.

Komplikuota situacija Uosto direkcijoje susiklostė po to, kai LRT Tyrimų skyrius paskelbė, jog uoste dirbančių verslo įmonių vadovai rėmė LVŽS Klaipėdos sąrašą, su kuriuo savivaldos rinkimuose dalyvavo ir Klaipėdos miesto mero posto siekęs uosto vadovas A. Vaitkus. Susisiekimo ministerijai vadovaujantis R. Masiulis dar sausį nušalino A. Vaitkų nuo dalies sprendimų, susijusių su įmonėmis, kurių atstovai dalyvavo jo rinkimų kampanijoje. Pirmadienį R. Masiulis priėmė sprendimą atleisti A. Vaitkų iš pareigų.

Jau anksčiau R. Masiulio veiksmais abejojęs ir A. Vaitkų gynęs LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis ministro sprendimą atleisti Klaipėdos uosto vadovą pavadino nesusipratimu.

„Arba kažkokiu būdu iki ministro „dasibeldė“ liberalai su konservatoriais, arba yra kažkokie interesai, kurie labai greitai pasimatys. Netikiu, kad šis klausimas yra be šių dviejų priežasčių. [...] Jeigu žmogus „valo“ kažkam vietą arba vykdo liberalų su konservatoriais nurodymus, tai jis tikriausiai ir daro tokią prielaidą, kad nebelabai jam išeis dirbti šioje vyriausybėje vykdant kitų opozicijoje esančių partijų nurodymus“, – apie R. Masiulio sprendimą atleisti A. Vaitkų BNS kalbėjo R. Karbauskis.  

LRT.lt šaltinių žiniomis, R. Masiulio sprendimas atleisti A. Vaitkų iš pareigų gali ne tik užkirsti kelią jam S. Skvernelio sėkmės prezidento rinkimuose atveju pretenduoti į premjero poziciją, bet ir daugiau – R. Masiulis gali netekti susisiekimo ministro posto. Tai, kad gali prarasti ministro postą, pripažino ir pats R. Masiulis.

Kalbėjo ir apie V. Matijošaitį

Iki „valstiečiams“ paskelbiant, ką deleguoja siekti šalies vadovo posto, buvo kalbama, kad jų kandidatu gali tapti ir Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis. Kiek vėliau, LVŽS parėmus S. Skvernelio kandidatūrą į prezidentus, R. Karbauskis, kalbėdamas apie žmones, kurie galėtų pakeisti S. Skvernelį premjero pozicijoje, jei šis laimėtų šalies vadovo rinkimus, įvardijo tą patį laikinosios sostinės vadovą.

R. Karbauskis tvirtino, kad V. Matijošaitis būtų „puikus premjeras“.

Tiesa, pats V. Matijošaitis tokia parama jam, panašu, labai nesusižavėjo. Politikas po savivaldos rinkimų, kuriuose jis Kauno meru buvo perrinktas pirmame ture, patikino, kad į kitas pareigas nesižvalgo ir savo jėgas nori atiduoti kauniečiams.

Vienam tektų taikyti, kitas padėtų prezidentui

LRT.lt kalbintas Vilniaus politikos analizės instituto politologas, žurnalistas Donatas Puslys įsitikinęs, kad S. Skverneliui laimėjus prezidento rinkimus V. Sinkevičiaus skyrimas premjeru galėtų tapti efektyviu ėjimu viešųjų ryšių prasme. Tiesa, pasak pašnekovo, šiam jaunam politikui laviruoti tarp Seimo daugumai diriguojančiam R. Karbauskiui ir Daukanto aikštėje įsikūrusiam S. Skverneliui galėtų būti sunku.

„V. Sinkevičiaus kandidatūra į premjero postą būtų labiau tikėtina. Viešųjų ryšių prasme tai būtų žingsnis, kuris galėtų sužavėti mūsų visuomenę, galbūt užsienį. Turėtume to, ko neturėjome – premjeru būtų skiriamas jaunas žmogus, gimęs jau po Kovo 11-osios, naujos kartos žmogus, orientuotas į šiuolaikiškus sprendimus, mokantis užsienio kalbas. Tik V. Sinkevičiui trūktų politinės patirties ir jam tektų šlietis prie kažkokios didesnės galios centro arba prie abiejų – užima gerojo taikytojo poziciją, įsiklauso ir į vieną, ir į kitą, stengiasi tenkinti abiejų (prezidentūros ir Seimo – LRT.lt) interesus“, – svarstė D. Puslys.

Anot politologo, R. Masiuliui šansų tapti premjeru gali būti mažiau dėl kelių priežasčių. Visų pirma, pasak D. Puslio, šis vyriausybės narys turi „prezidentės Dalios Grybauskaitės paskirto ministro“ etiketę. O taip pat R. Masiulis iš Klaipėdos uosto vadovo pareigų atleido R. Karbauskio ginamą A. Vaitkų. Kita vertus, politologo manymu, R. Masiulio ministro pirmininko pareigose galėtų norėti S. Skvernelis, jei įsikūręs Daukanto aikštėje nuspręstų nutolti nuo Seimo valdančiųjų.

„A. Vaitkus yra R. Karbauskio žmogus, būtent R. Karbauskis aktyviausiai gynė A. Vaitkų. Jei S. Skvernelis, būdamas prezidentu, norėtų išlaikyti gerus santykius su R. Karbauskiu, tai veikiausiai premjeru S. Skvernelis nenorėtų siūlyti R. Masiulio. Bet, jei S. Skvernelis norėtų atsiriboti nuo R. Karbauskio, tai siūlytų į ministrus pirmininkus būtent šį žmogų, kaip nepatogų kandidatą. Tai būtų signalas, kad S. Skvernelis norėtų sukurti savo nepriklausomą bazę, kuri taptų atsvara R. Karbauskiui. Tada S. Skvernelis tarsi turėtų sąjungininką“, – komentavo D. Puslys.

Pašnekovas, kalbėdamas apie naujo premjero paieškas, jei S. Skvernelis laimėtų šalies vadovo rinkimus, perspėjo, kad „valstiečiai“ galėtų išmesti ir netikėtų kortų arba keisti taktiką, suvokdami, kad artėja nauji Seimo rinkimai.

„Artėjant Seimo rinkimams, bus visokių pagundų populistiniams sprendimams, išnaudojant parlamento daugumą, kad būtų galima patraukti rinkėjus į savo pusę. Tada tas ministras pirmininkas galėtų būti „paaukotas“: jis priima tam tikrus sprendimus, iškovojama pergalė Seimo rinkimuose, tie sprendimai premjerui atsirūgsta, bet šis jau yra patrauktas“, – atkreipė dėmesį politologas.

Politologas: R. Karbauskiui reikia lojalaus premjero

Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas LRT.lt teigė, kad naujo ministro pirmininko paieškose didžiausią įtaką turėtų LVŽS lyderis R. Karbauskis, kuris siektų, jog vyriausybei vadovautų jam lojalus asmuo.

„Galvoju, kad didesnę galimybę taip premjeru, jei S. Skvernelis laimėtų prezidento rinkimus, turėtų V. Sinkevičius, kuris tikrai yra neeilinių gabumų jaunuolis. R. Masiulis nėra „valstietis“, todėl prie jo palikčiau didesnį klaustuką, nes neaišku, kiek jis būtų paklusnus valdantiesiems. Vis dėlto R. Masiulis yra pakankamai savarankiškas vadybininkas, žinantis savo vertę, jis bet kada gali nusispjauti ir eiti dirbti į privatų sektorių, kurį ten priimtų išsėstomis rankomis. Taigi šiuo atveju, manau, V. Sinkevičius premjero pozicijoje būtų paklusnesnis „valstiečiams“, – aiškino V. Dumbliauskas.

Politologas svarstė, kad LVŽS lyderis kandidatų į premjerus gali turėti gerokai daugiau, mat, kaip teigė V. Dumbliauskas, neatmestina, kad R. Karbauskis ruošiasi ir kitam prezidento rinkimų baigties scenarijui.

„Manau, kad „valstiečiai“ dar savo gretose atrastų kandidatų ir be R. Masiulio. R. Karbauskis žaidžia geresnėje pozicijoje, jis net ir dabar galėtų pakeisti S. Skvernelį premjero pozicijoje. Jei S. Skvernelis pralaimėtų prezidento rinkimus, R. Karbauskis jį, kaip pralaimėtoją, galėtų pakeisti kitu premjeru.

Jei S. Skvernelis pralaimės prezidento rinkimus, tai atsilieps ir jo, kaip ministro pirmininko, darbui. Įsivaizduokite, jei S. Skvernelis nepatektų į antrą turą, tai jo reitingai pradės kristi. Žmonės juk nemėgsta pralaimėjusiųjų, žmonės glaudžiasi prie laimėtojų“, – komentavo V. Dumbliauskas.