Lietuvoje

2015.02.09 12:14

A. Anušauskas vietoj skulptūrų ant Žaliojo tilto siūlo statyti paminklą valstybingumui

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2015.02.09 12:14

Antradienį turėtų būti priimtas sprendimas, ar Žaliojo tilto skulptūros bus išbrauktos iš Kultūros vertybių registro. Tuomet skulptūros, pastaruoju metu viešojoje erdvėje dažnai pavadinamos „balvonais“, netektų teisinės apsaugos ir jas būtų galima nukelti. Anot Seimo nario, istoriko Arvydo Anušausko, vietoj skulptūrų ant šio tilto verčiau stovėtų paminklas Lietuvos valstybingumui.

Antradienį turėtų būti priimtas sprendimas, ar Žaliojo tilto skulptūros bus išbrauktos iš Kultūros vertybių registro. Tuomet skulptūros, pastaruoju metu viešojoje erdvėje dažnai pavadinamos „balvonais“, netektų teisinės apsaugos ir jas būtų galima nukelti. Anot Seimo nario, istoriko Arvydo Anušausko, vietoj skulptūrų ant šio tilto verčiau stovėtų paminklas Lietuvos valstybingumui.

Arvydas Anušauskas pirmadienį surengtoje konferencijoje kalbėjo, kad tokiu būdu norima perduoti žinią kultūros vertybių registrą formuojantiems žmonėms. „Rytoj jie spręs, ar pritarti Kultūros paveldo centro išvadai ir išbraukti vienus paskutinių stalinizmo simbolių iš Kultūros vertybių registro. Man šios skulptūros simbolizuojasi su okupacija, buvo statomos tada, kai šimtai tūkstančių Lietuvos piliečių buvo ištremti“, – kalbėjo parlamentaras.

Nori naujo konkurso

A. Anušauskas pirmadienio spaudos konferencijoje.

V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Seimo nario teigimu, skulptūros buvo siejamos su totalitarinės valstybės įtvirtinimu, tautų genocidu, todėl neturėtų puošti viešųjų sostinės erdvių. „Kovo 11-oji yra puiki proga ne tik nuimti okupacinės valstybės simbolius, bet ir paskelbti naują konkursą Žaliojo tilto įvaizdžiui, kuris turi būti susijęs su valstybingumu, Lietuvos valstybės atkūrimu“, – kalbėjo A. Anušauskas.

Jo manymu, skulptūros, simbolizuojančios sovietų karį, darbininkus, valstiečius ir studentus, turėtų rasti vietos muziejuose, kur kalbama apie istorinę atmintį. „Tikiuosi, kad priėmus sprendimą netaikyti teisinės apsaugos, Vilniaus savivaldybė priims tuos sprendimus, kurie ateityje įsikūnys naujais valstybingumo simboliais“, – sakė Seimo narys.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais. 

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba į posėdį, kuriame spręs klausimą dėl Žaliojo tilto skulptūrų, renkasi antradienį. Jeigu skulptūros bus išbrauktos iš Kultūros vertybių registro, tuomet Vilniaus savivaldybė jas galės nukelti. Tiesa, dabartinis sostinės vadovas Artūras Zuokas yra sakęs, kad Žaliojo tilto skulptūrų nugriovimui nepritaria.

Ant L. Rėzos paminklo – grasinimas

Sekmadienį pasirodė informacija, kad nežinomi asmenys Karaliaučiuje prie paminklo Lietuvos poetui ir filosofui Liudvikui Rėzai pakabino plakatą, įspėjantį „neliesti skulptūrų ant Žaliojo tilto“. „Dalia, būk atsargi – neliesk skulptūrų ant Žaliojo tilto!“ – rašoma ant plakato, kurį nuotraukoje prie paminklo užfiksavo portalo kaliningrad.ru skaitytojas Aleksandras.

Šį įvykį komentuodamas A.Anušauskas jį pavadino šantažu, nes L.Rėzos skulptūra buvo Lietuvos dovana. „Šis šantažas iš terorizmo arsenalo, kad visuomenė bijotų, drebėtų dėl savo poelgio. Turime tam atsispirti ir priimti tuos sprendimus, kurie pateisins mūsų lūkesčius. Jau seniai ši diskusija kelia daug aistrų, turėtume pasirinkti kitą kelią, kalbėti apie tai, su kokiais valstybingumo simboliais turėtų būti siejamas tas istorinis tiltas, kas turėtų būti, kaip jį rekonstruoti“, – sakė A.Anušauskas.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis pernai lapkričio 12 d. nustatė, kad „sprendžiant dėl teisinės apsaugos reikalingumo nevertinami objektai, kuriuose vaizduojama arba kurių sudedamoji dalis yra:

- nacistinės Vokietijos vėliava, herbas, nacistinė svastika, nacistinis SS ženklas;

- SSRS ar Lietuvos SRS vėliava, herbas, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklas ar sovietinė raudona penkiakampė žvaigždė;

- nacistinių ar komunistinių organizacijų simboliai;

- atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdai“.

 
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt