Lietuvoje

2019.03.25 14:22

Lietuvos mokslininkai ragina stabdyti viešojo sektoriaus atstovų algų kėlimo strategiją

papildyta

Per pusė tūkstančio Lietuvos mokslininkų kreipėsi į premjerą, Seimo pirmininką ir Seimą, prašydami stabdyti vyriausybės rengiamą viešojo sektoriaus darbuotojų algų kėlimo iki 2025-tųjų metų strategiją ir neteikti jos Seimui.

Mokslininkai teigia, kad strategija yra lakina politinė priemonė, kuri nesprendžia esminių problemų ir dar kartą parodo žeminantį požiūrį į mokslininkus. Premjeras Saulius Skvernelis su akademine bendruomene nesutinka ir dokumento svarstymo stabdyti neketina.

„Strategija atliepia visų viešojo sektoriaus darbuotojų lūkesčius ir tas pastangas, kurias vyriausybė įdėjo per 2 metus 40 proc. dėstytojų atlyginimą, tai nemanau, kad tai turėtų žeminti.

Kalbant apie ateitį, tai toje strategijoje ir gali būti fiksuoti konkretūs skaičiai, konkrečios proporcijos ar kitokiais būdais įtvirtinama, kaip turėtų keistis dėstytojų atlyginimai. Labai gaila, kad ši grupė nesugebėjo sudalyvauti strategijos rengime, tik paskutinėje stadijoje, parašius tokį laišką“, – LRT TELEVIZIJAI sako S. Skvernelis.

„Pirmas dalykas, yra nurodymai būsimoms valdžioms, o tai visiškai nėra priimtina, nes tos valdžios, kurios bus, jos visai neįsipareigoja tos strategijos laikytis.

Kitas dalykas – kad galėtų didinti atlyginimus, turi turėti lėšų. Ši valdžia praėjusiais metais suplanavo ir padarė mokesčių reformą, kuri reikšmingai nepadidina valstybės pajamų. Tai reiškia, kad jei valstybės pajamos nedidėja, tai ir algų didinti viešajam sektoriui nebus iš ko“, – aiškina VU profesorius Romas Lazutka.

Profesorius primena, kad ekonomikai prieš 5 metus atsigavus, algos privačiam sektoriuje augo, o viešajame liko įšaldytos, todėl, pasak jo, jos turi būti didinamos daugiau nei auga ekonomika ir kainos. Prieš porą metų mokslininkai to reikalavo pikete prie vyriausybės.

Žinios. Atleistas Klaipėdos uosto vadovas