Lietuvoje

2019.03.25 14:21

Kovoje su patyčiomis ekspertai vieningi: proveržis vyksta, bet trūksta didesnio visuomenės grupių įsitraukimo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2019.03.25 14:21

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su nevyriausybinių organizacijų atstovais, psichologais.

Susitikime aptarė kovos su smurtu ir patyčiomis rezultatus ir priemones problemas mažinti. Tyrimai rodo, kad patyčių Lietuvoje mąžta, nors ir toliau išlieka aukštas. Ekspertai vieningai sutaria, kad problemai spręsti reikia didesnio visų visuomenės grupių įsitraukimo.

Kai kur stebina pasyvus mokyklų požiūris į patyčias – į jų mažinimo programas neįsitraukę net ketvirtadalis.

„Mes suvokime vieną dalyką - dauguma mokytojų ir mokyklų dar vis eina karta, kuri užaugo erdvėje, kaip ir kalbėjome su prezidente, kad dauguma užaugę sovietinėje sistemoje, tas mentalitetas nepasikeitęs. Gali mokyklos, ypač kai vadovai taip pat mąsto, ką man tai duos, kodėl įstatymą pakeitė ta linkme, kad įpareigojo turėti programą ir tas turėjimas reiškia. Gal praeis kita valdžia, išvengsiu ir to nebus“, – sakė vaikų psichiatras Linas Slušnys

„Susitikime konstatuota, kad efektyvesniam patyčių problemų sprendimui trukdo specialistų trūkumas, neužtikrinamas prevencinių programų vykdymas, įvardyta daug kitų priežasčių, kaip mokytojų elgesys su vaikais ir kolegomis, tėvų informavimas, jų įtraukimas į bendruomenę sprendžiant problemas ir daug kitų dalykų“, – kalbėjo prezidentės patarėja Rūta Kačkutė.

VšĮ „Vaikų linija“ vadovas Robertas Povilaitis sako, kad jau daugiau kaip dešimtmetį vykdomos patyčių prevencijos akcijos, taip pat 2017 metais įsigaliojus Švietimo įstatymo pataisoms, kurios mokyklas įpareigojo įgyvendinti patyčių prevencijos programas, davė vaisių.

„Visuomenės požiūris keičiasi. 2004-aisiais, kai iniciavome kampaniją „Be patyčių“ ir dirbdavome su mokyklomis, su kitais žmonėmis, spręsdami patyčių problemas, tai būdavo labai daug nustebimo, koks čia reiškinys patyčios, ar čia reikia kažką spręsti, o šiandien yra tikrai didžiulis supratimas, vis didėjantis supratimas“, - sakė R. Povilaitis.

Pernai atlikto Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimo duomenimis, patiriamų patyčių lygis per pastaruosius kelerius metus Lietuvoje, iki tol buvęs stabilus, dabar ėmė mažėti (nuo 29 iki 27,8 proc.). Tačiau patyčių mastas šalyje vis dar išlieka aukštas. Ekspertai sutinka, kad situacijai gerinti reikalingas ir laikas, nes visų pirmiausia keistis turi visuomenės mąstymas ir suvokimas.

Susitikime Prezidentūroje konstatuota, kad efektyvesniam patyčių problemos sprendimui dar trukdo specialistų, ypač psichologų, trūkumas. Taip pat būtina užtikrinti pakankamą finansavimą prevencinėms priemonėms ir programoms įgyvendinti. Praėjusių metų pabaigoje prevencines programas vykdė tik 75 proc. visų Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų. Rūpintis, kad psichologinės pagalbos paslaugos būtų prieinamos kiekvienam, privalo ir pačios savivaldybės.

 

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05