Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Prezidentė išreiškė pasitikėjimą A. Merkel

ELTA, LRT.lt2015.09.08 13:45

Miuncheno saugumo konferencijoje Vokietijoje dalyvaujanti Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė pasitikinti Vokietijos kanclerės Angelos Merkel užsienio politika. Lietuvos vadovė tarptautinę bendruomenę taip pat įspėjo būti pasirengus Ukrainą paremti visomis įmanomomis priemonėmis.

Miuncheno saugumo konferencijoje Vokietijoje dalyvaujanti Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė pasitikinti Vokietijos kanclerės Angelos Merkel užsienio politika. Lietuvos vadovė tarptautinę bendruomenę taip pat įspėjo būti pasirengus Ukrainą paremti visomis įmanomomis priemonėmis.

Diskusijoje apie saugumo padėtį Rytų Europoje dalyvavusi Prezidentė pabrėžė, kad padėtis Ukrainoje glaudžiai susijusi su Baltijos valstybių saugumu, nes visos šios šalys turi vieną bendrą kaimynę – Rusiją, kuri šiuo metu intensyviai vykdo agresyvią užsienio politiką. Pasak Prezidentės D. Grybauskaitės, Maskva savo galią demonstruoja ne tik Ukrainoje, bet ir Baltijos regione, pradedant karinių orlaivių skrydžiais netoli NATO oro erdvės ir baigiant karinėmis pratybomis.

„Tai karinių raumenų demonstravimas, bandymas mus įbauginti“, – kalbėjo Prezidentė.

D. Grybauskaitė pridūrė, kad Rusijos užsienio politikoje agresyvumas vis dažniau susipina su paranoja dėl Vakarų mėginimo susilpninti Maskvą. Prezidentė pažymėjo, kad Kremlius Rytų Ukrainoje dažnai improvizuoja ir meistriškai išnaudoja Europos Sąjungos (ES) silpnybes, o lyderystės Europoje trūkumas į pirmąsias gretas iškelia Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

„(V. Putino, – ELTA) lyderystė yra neigiama, ji naikina, o ne kuria. Su šia lyderyste mums sunku tikėtis sprendimų ir susitarimų, dar sunkiau tikėtis jų įgyvendinimo“, – teigė D. Grybauskaitė.

Prezidentė ragino nepasiduoti spekuliacijoms apie galimą Vokietijos kanclerės Angelos Merkel, Prancūzijos prezidento Francois Hollande`o ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino pokalbio turinį ir potencialų „Ukrainos pardavimą“.

D. Grybauskaitė pridūrė, kad Rusijos užsienio politikoje agresyvumas vis dažniau susipina su paranoja dėl Vakarų mėginimo susilpninti Maskvą.

„Šiandien Ukrainos žmonėms noriu pasakyti – nebijokite ir nemanykite, kad Europa jus išduos, – Miunchene kalbėjo Lietuvos vadovė. – Noriu labai aiškiai pabrėžti: aš pasitikiu ir tikiu, kad A. Merkel niekada negalėtų ką nors išduoti. Ji visada siekia konstruktyvių sprendimų ir niekada nieko neparduoda. Šiandien pardavus Ukrainą, išduosime ir patys save, nes po Ukrainos bus mūsų eilė“.

Komentuodama didesnį NATO karinį įsitraukimą Baltijos regione ir Vidurio Europoje, D. Grybauskaitė pabrėžė, kad Aljanso veiksmai nukreipti išskirtinai į gynybines priemones.

ELTA primena, kad šią savaitę NATO galutinai apsisprendė dėl greitojo reagavimo pajėgų kūrimo ir regioninių koordinavimo štabų steigimo Latvijoje, Estijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje.

Ukrainai reikalinga visokeriopa pagalba

Lietuvos Respublikos Prezidentė D. Grybauskaitė, dalyvaudama tarptautinėje Miuncheno saugumo konferencijoje, susitiko su Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka. Dvišaliame susitikime Prezidentai aptarė situaciją Ukrainoje ir kalbėjo apie ES paramos priemones šiai šaliai, pranešė Prezidentės spaudos tarnyba.

Lietuvos vadovė pabrėžė, kad aštrėjanti padėtis Ukrainoje, kuri reikalauja vis daugiau civilių žmonių aukų, kelia grėsmę viso regiono taikai ir saugumui. Rusijos agresija prieš Ukrainą turi būti nedelsiant sustabdyta. Europa Ukrainai turi suteikti visokeriopą pagalbą.

Prezidentė kartu su Ukrainos vadovu, Bulgarijos bei Suomijos Prezidentais Rosenu Plevnelievu ir Sauli Niinisto, JAV viceprezidentu Joe Bidenu taip pat dalyvavo diskusijoje apie dabartinę Ukrainos ir Europos saugumo padėtį.

Šalies vadovė pabrėžė, jog Lietuva turi tą pačią kaimynę kaip ir Ukraina – Rusiją, kuri vykdo atvirą karinę agresiją, siunčia karius ir karinę techniką kovoti į Ukrainos teritoriją.

Lietuvos vadovės teigimu, Rusija, siekdama išlaikyti savo įtaką regione, naudoja politinio spaudimo priemones – ekonomines blokadas, naftos tiekimo sustabdymą, diskriminacines muitų procedūras, nesąžiningas dujų kainas, nuolatos demonstruoja savo karinę galią NATO pasienyje.

Pasak Prezidentės, Ukrainai reikalinga visokeriopa Europos parama. Negalima išduoti Ukrainos dėl ekonominės naudos. Nes jei ją išduosime, mes išduosime patys save. Valstybės vadovės teigimu, Lietuva teikia visokeriopą paramą Ukrainai, nes supranta, jei šiuo metu nepadėsime šiai valstybei, agresija gali būti nukreipta ir prieš Baltijos valstybes.

Miuncheno saugumo konferencijoje dalyvaujanti D. Grybauskaitė susitiko ir su JAV viceprezidentu Joe Bidenu. Susitikime aptarti regiono saugumo klausimai ir situacija Ukrainoje.

„JAV yra strateginė mūsų saugumo ir gynybos partnerė, todėl Lietuva labai vertina šios valstybės paramą ir greitą reakciją į iškilusias grėsmes. Ir toliau bendromis jėgomis stipriname mūsų regiono saugumą“, – sakė Prezidentė.

Prezidentė su JAV viceprezidetu aptarė ir situaciją Ukrainoje. Kalbėta apie tarptautinę paramą šiai valstybei. Lietuvos vadovės teigimu, Ukraina atremia atvirą karinį puolimą, todėl jai reikalinga visokeriopa Vakarų šalių parama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.