Lietuvoje

2019.03.24 23:07

Seimas svarsto keisti sovietmetį primenančius Seimo nario ženklelius: atsieis kelis tūkstančius eurų

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija siūlo kitąmet keisti parlamentarų ženklą. Esą dabartinio forma identiška sovietmečio Aukščiausios Tarybos deputato ženkleliui. Naujas parlamentarų ženklas būtų kaip tarpukario nepriklausomos Lietuvos parlamentarų.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomas sovietinės Lietuvos Centro komiteto pirmajam sekretoriui Petrui Griškevičiui priklausęs ženklas. Identiškos formos ir ženklas, kuris priklausė nepriklausomybės akto signatarui Romualdui Ozolui. Panašus ženklas ir dabartinių parlamentarų. Jie ir kai kurie istorikai sako, jog dabartinių parlamentarų ženklo forma turi skirtis nuo sovietinio.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai kreipėsi į Seimo valdybą, kad parlamentaro ženklas būtų keičiamas.

„Man atrodytų, ta vėliavėlė, kuri forma nesiskiria nuo LTSR vėliavėles, nepridera tautos išrinktiesiems. Ypač Lietuvos valstybės šimtmečio kontekste, kad gal labiau [reikėtų] rištis prie tarpukario Seimų istorijos ir heraldikos“, – sako TS-LKD frakcijos narys Andrius Kupčinskas.

Tos pačios pozicijos laikosi ir tos pačios frakcijos narė Gintarė Skaistė: „Nepriklausomai Lietuvai švenčiant atsikūrimo šimtmetį tikrai galime sau leisti sukurti kažką tokio autentiško, kas iš tikrųjų būtų mūsų.“

Ženklą keisti parlamentarams pasiūlęs istorikas Jonas Vaičenonis teigia, kad atėjo laikas daryti simbolių reviziją. Jis siūlo, kad naujas parlamentarų ženklas būtų kaip tarpukario Seimo narių. Tiesa, dizainas galėtų būti labiau šiuolaikiškas.

„Tam tikri mūsų atminties ženklai, kiekvienas, kad ir nedidelis ženklas, veikia ir mūsų sąmonę. Jeigu mūsų Seimo narys reprezentuoja mus ir mūsų valstybę su tam tikrais ženklais ar ženkleliais, kurie primena ar tiesiog yra tokios pačios formos kaip sovietinės Lietuvos Aukščiausios Tarybos deputato ženklelis, turbūt mūsų garbės reikalas bent jau savo kieme susitvarkyti ir atiduoti pagarbą mūsų valstybės praeičiai, mūsų tapatybei, tapatumui“, – sako VDU istorijos katedros profesorius.

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija, gavusi tokį siūlymą nusprendė, kad parlamentaro ženklas būtų pakeistas jau kitais metais.

„Kadangi kiti metai yra 100 metų Lietuvos Respublikai, 100 metų Lietuvos Steigiamajam Seimui ir 100 metų moderniam Lietuvos Seimui, siūlome grįžti prie pirmosios Lietuvos Respublikos Seimo nario ženklelio modelio, tik pritaikius tam tikrus elementus, o konkrečiai Vytį, dabartinėms heraldikos normoms“, – komentuoja Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas.

Seimo valdyba paprastai, likus pusei metų iki parlamento kadencijos pabaigos, nusprendžia, koks bus kitos kadencijos parlamentarų ženklas. Iki šiol buvo patvirtinamas tokio paties ženklo eskizas. Tik kitoje pusėje žymimas skirtingas kadencijos numeris. 

„Vieno ženklelio kaina buvo, kai gaminome, maždaug 30 eurų, tai virš 4000 eurų visiems Seimo nariams kainuoja pagaminti ženklelius. Turbūt tikslingiausia būtų keisti kitai kadencijai“, – teigia Seimo kanclerė Daiva Raudonienė.

Patys parlamentarai Seimo koridoriuose demonstruoja įvairias ženklelių madas. Vieniems parlamentaro ženklo užsegimas nepatinka, bet yra ir kitų priežasčių, kodėl jo nesegi. 

„Aš genetinis, o ne partinis liberalas, todėl ištikimas šitiems vertybiniams dalykams, todėl nešioju šitą ženklelį ir viskas. Tas vadinamasis Seimo ženklelis tiesiog yra kitame švarke, ir viskas“, – sakė liberalo ženkleliu segintis Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Vaičekauskas.

Ne Seimo ženklelį į atlapą atsisegęs buvo ir Seimo valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Eugenijus Jovaiša: „Čia yra Lietuvos mokslo akademijos nario simbolis auksinis varpas. Parlamentaro ženklelis visada kabo mano išeigiam komplekte.“

Galutinį sprendimą dėl parlamentaro ženklo turės priimti Seimo valdyba.