Lietuvoje

2015.02.06 15:52

Baltarusijos saugumo pareigūnas savo veiklą dangstė nepelningu verslu

BNS2015.02.06 15:52

Lietuvoje, įtariama, informaciją rinkęs Baltarusijos KGB agentas Sergejus Kurulenka savo veiklą galėjo dangstyti pelno neatnešusia prekyba ketaus gaminiais. Tai paaiškėjo penktadienį Vilniaus apygardos teisme, kur nagrinėjama šnipinėjimu Baltarusijai įtariamo Lietuvos piliečio Romualdo Lipskio baudžiamoji byla.

Lietuvoje, įtariama, informaciją rinkęs Baltarusijos KGB agentas Sergejus Kurulenka savo veiklą galėjo dangstyti pelno neatnešusia prekyba ketaus gaminiais. Tai paaiškėjo penktadienį Vilniaus apygardos teisme, kur nagrinėjama šnipinėjimu Baltarusijai įtariamo Lietuvos piliečio Romualdo Lipskio baudžiamoji byla.

Prieš tai teisme liudijusi turizmo vadybininkė iš Trakų sakė, kad baltarusis jai prisistatė kaip turizmu užsiimantis asmuo.

Teismui liudijo vilnietis pensininkas Vladimiras Organovas.

„Sergejų Kurulenką pažįstu, o R. Lipskio – ne“, – sakė 75 metų pensininkas.

Pasak liudytojo, S. Kurulenka buvo jo darbdavys. Nors ir būdamas pensininku, vilnietis norėjo toliau dirbti.

„2006 metais daviau skelbimą internete, jis turbūt surado, sakė: aš noriu susitikti, noriu pasiūlyti darbą. Pasiūlė susitikti prie autobusų stoties. Jis sakė, kad Baltarusijoje turi įmonę „Baltmedtechmarket“, nori vežti gaminius iš Baltarusijos, paskyrė mane atstovu Vilniuje, firma registruota Ukmergėje, kur jo giminaičiai gyvena. Kontoros, ofiso Vilniuje nebuvo“, – teismui pasakojo liudytojas.

V. Organovo teigimu, jo darbas buvo ieškoti pirkėjų, reklamuoti produkciją. Jis buvo oficialiai įdarbintas, buvo sudaryta darbo sutartis, įmonė turėjo antspaudą. Iš darbo jis išėjo po pustrečių metų, nes darbdavys nemokėjo atlyginimo.

„Tas „biznis“ nėjo, grotelės, gatvių apšvietimo stulpai, ketaus dangčiai. Man pasisekė parduoti tik ketaus dangčius. Pardavimai buvo blogi – gal 20-30 vienetų. Jis ir buvo direktorius, kas savininkas, nežinau“, – pasakojo liudytojas.

2009 metų birželį vilnietis išėjo iš darbo.

„Iš dangčių pelno nelabai padarysi, jis, manau, tai pats suprato“, – sakė V. Organovas.

Po posėdžio pensinininkas žurnalistams pripažino, kad net negalėjo numanyti, jog jo darbdavys gali būti agentas.

Fotografavo oro uosto projektus ir kitus dokumentus

Bylos nagrinėjimą teismas tęs vasario 13 diena. Penktadienį posėdyje taip pat apklausti kaltinamojo šeimos nariai – žmona ir du sūnūs.

Prokuroras yra sakęs, kad R. Lipskis dirbdamas valstybės įmonėje „Oro navigacija“ ir vykdydamas Baltarusijos žvalgybos užduotis savo darbo vietoje 2012 metų spalį nufotografavo penkiuose segtuvuose esančius objektus su techniniais duomenimis apie statomus objektus, techninių projektų dokumentus.

Taip pat prokuroras tvirtino, kad R. Lipskis, su Baltarusijos KGB agentu S. Kurulenko susitikęs prekybos centre, žodžiu perdavė informaciją apie Zoknių oro uostą – objektų išdėstymą, naujų objektų įrengimo planus, patekimo sąlygas, komunikacijas, infrastruktūrą.

„Aš pripažįstu, kad fotografavau šitas schemas, bet mano kaltės čia nėra, tos schemos buvo nufotografuotos, kad atsikabintų tas KGB agentas“, – teigė R. Lipskis.

Jis tvirtino nėkart pats neskambinęs Baltarusijos KGB agentui, o schemas, kurias pažymėjo esant neslaptas, perdavęs norėdamas, kad agentas, jo žodžiais, „atsikabintų“.

Jis taip pat tvirtino negalėjęs perduoti vertingos informacijos apie Zoknių oro uostą, nes ten darbo reikalais buvęs tik pusantros valandos. R. Lipskis prašė liudytojais iškviesti su juo į Šiaulius vykusius įmonės „Oro navigacija“ darbuotojus.

„Aš Šiauliuose nebuvau dvidešimt metų, tik vieną sykį buvau pusantros valandos“, – teigė kaltinamasis.

Gresia 15 metų kalėjimo

Jo advokatė žurnalistams yra sakiusi, kad R. Lipskis su Baltarusijos piliečiu S. Kurulenko susipažino prieš trejus metus Lietuvoje. Ji pasakojo, kad S. Kurulenkos prašymus R. Lipskis vykdė, nes esą sulaukė grasinimų šeimai. Advokatė tvirtino, kad finansinio atlygio R. Lipskis negavo, jo ir nežadėta.

Advokatė taip pat stebėjosi, kad sekę S. Kurulenko teisėsaugininkai jam esą leido pabėgti, o suėmė tik R. Lipskį. Prokuroras į klausimą, kur šiuo metu yra Baltarusijos KGB agentas, ar jis pabėgęs į Baltarusiją, neatsakė.

Lietuvos generalinė prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentas pernai lapkričio 10 dieną pranešė, kad R. Lipskiui pateikti kaltinimai dėl šnipinėjimo Baltarusijos naudai. Nagrinėti teismui perduoti septyni bylos tomai, juose yra 1,3 tūkst. dokumentų ir 26 laikmenos su įvairiais vaizdo bei garso įrašais.

Įtariama, kad Baltarusijai rinkta ir perduota informacija apie Lietuvos kariuomenę, jos dalinius, strateginę reikšmę Lietuvos nacionaliniam saugumui turinčias valstybės įmones, jų veiklą, objektus bei įrenginius jose, teigiama pranešime spaudai.

Įtariamasis laikomas suimtas, jam gresia laisvės atėmimas iki 15 metų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt