Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo R. Lipskio žmona anksčiau dirbo KGB

BNS 2015.09.08 13:45

Šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo Romualdo Lipskio sutuoktinė Galina Lipskaja teisme pripažino, kad sovietmečiu dirbo KGB. Ji sakė, kad po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo jos niekas neklausė apie buvusią tarnybą.

Šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo Romualdo Lipskio sutuoktinė Galina Lipskaja teisme pripažino, kad sovietmečiu dirbo KGB. Ji sakė, kad po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo jos niekas neklausė apie buvusią tarnybą.

Moteris taip pat yra valstybės įmonės „Oro navigacija“ darbuotoja, ji dirba ūkio srityje. Ji teigė, kad apie Baltarusijos pilietį Sergejų Kurulenką nieko nežino, tikino, kad telefonu nekalbėjo.

Už R.Lipskio moteris ištekėjo 1986 metais, paskui išsiskyrė, paskui vėl už jo ištekėjo. Esą su vyru išsiskyrė, kad jai liktų neįgalios motinos butas. „Oro navigacijoje“ ji dirba nuo 1983 metų.

„Ar esate dirbusi valstybiniame saugumo komitete?“, – liudytojos pasiteiravo prokuroras Redas Svickas.

„Aštuonis mėnesius, telefoniste, labai tiko darbo grafikas, pasui išėjau į dekretines atostogas ir negrįžau“, – atsakė liudytoja.

Prokuroras teiravosi, ar ji iš karto dirbo dviejuose darbuose, ar KGB dirbo oficialiai. Moteris paaiškino, kad įmonėje buvo skyrius ir jai pasiūlė dirbti telefoniste.

Sutuoktinė pasakojo, kad likus pusmečiui iki sulaikymo vyras pasikeitė, ėmė daugiau gerti ir rūkyti, ėmė ją visur lydėti.

„Net pagalvojau, kad kažkuo susirgo“, – sakė G.Lipskaja.

Teisėjai teiravosi, ar moteris nematė, kad į namus sutuoktinis parsineštų dokumentus,.

„Kompiuteriuose jis nelabai gaudosi“, – sakė ji.

„Nežinau ką sakyti, šokas, kai perkūnas iš giedro dangaus“, – kalbėjo šnipinėjimu kaltinamo vyro žmona.

Prokuroras yra sakęs, kad R. Lipskis dirbdamas valstybės įmonėje „Oro navigacija“ ir vykdydamas Baltarusijos žvalgybos užduotis savo darbo vietoje 2012 metų spalį nufotografavo penkiuose segtuvuose esančius objektus su techniniais duomenimis apie statomus objektus, techninių projektų dokumentus.

Taip pat prokuroras tvirtino, jog R. Lipskis, su Baltarusijos KGB agentu Sergejumi Kurulenko susitikęs prekybos centre, žodžiu perdavė informaciją apie Zoknių oro uostą – objektų išdėstymą, naujų objektų įrengimo planus, patekimo sąlygas, komunikacijas, infrastruktūrą.

„Aš pripažįstu, kad fotografavau šitas schemas, bet mano kaltės čia nėra, tos schemos buvo nufotografuotos, kad atsikabintų tas KGB agentas“, – teigė R. Lipskis.

Jis tvirtino nėkart pats neskambinęs Baltarusijos KGB agentui, o schemas, kurias pažymėjo esant neslaptas, perdavęs norėdamas, kad agentas, jo žodžiais, „atsikabintų“.

Jis taip pat tvirtino negalėjęs perduoti vertingos informacijos apie Zoknių oro uostą, nes ten darbo reikalais buvęs tik pusantros valandos. R. Lipskis prašė liudytojais iškviesti su juo į Šiaulius vykusius įmonės „Oro navigacija“ darbuotojus.

„Aš Šiauliuose nebuvau dvidešimt metų, tik vieną sykį buvau pusantros valandos“, – teigė kaltinamasis.

Jo advokatė žurnalistams yra sakiusi, kad R.Lipskis su Baltarusijos piliečiu S.Kurulenko susipažino prieš trejus metus Lietuvoje. Ji pasakojo, jog S.Kurulenkos prašymus R. Lipskis vykdė, nes esą sulaukė grasinimų šeimai. Advokatė tvirtino, kad finansinio atlygio R. Lipskis negavo, jo ir nežadėta.

Advokatė taip pat stebėjosi, kad sekę S.Kurulenko teisėsaugininkai jam esą leido pabėgti, o suėmė tik R.Lipskį. Prokuroras į klausimą, kur šiuo metu yra Baltarusijos KGB agentas, ar jis pabėgęs į Baltarusiją, neatsakė.

Lietuvos generalinė prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentas pernai lapkričio 10 dieną pranešė, kad R.Lipskiui pateikti kaltinimai dėl šnipinėjimo Baltarusijos naudai. Nagrinėti teismui perduoti septyni bylos tomai, juose yra 1,3 tūkst. dokumentų ir 26 laikmenos su įvairiais vaizdo bei garso įrašais.

Valstybės įmonėje „Oro navigacija“ dirbęs įtariamasis savo kabinete esą slapta fotografavo ten buvusius dokumentus bei kitus objektus ir juos perdavė Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybai.

Įtariama, kad Baltarusijai rinkta ir perduota informacija apie Lietuvos kariuomenę, jos dalinius, strateginę reikšmę Lietuvos nacionaliniam saugumui turinčias valstybės įmones, jų veiklą, objektus bei įrenginius jose, teigiama pranešime spaudai.

Įtariamasis laikomas suimtas, jam gresia laisvės atėmimas iki 15 metų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi