Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.23 21:45

Alytaus savivaldybė skirs papildomą finansavimą vaikų globėjams

Pertvarkant vaikų globos įstaigas ir siekiant, kad kuo daugiau vaikų augtų šeimose, pas globėjus, trečdalis savivaldybių prie valstybės išmokos siūlo pridėti pinigų ir iš savo biudžetų. Alytaus savivaldybė žada tam kas mėnesį skirti beveik po 500 eurų, nors iki šiol miestas papildomų lėšų nuolatiniams globėjams neskirdavo.

Viename šeimos centre Alytuje auga 28 vaikai, tiek pat, trys šeimynos, gyvena bendruomeniniuose namuose. Nuolatinių ar laikinųjų globėjų, pasak įstaigos vadovo, ieškoma nuolat, jų parengta per penkias dešimtis. Pernai iš institucinių vaikų globos įstaigų du vaikai apsigyveno šeimose, šiemet dar du išvyks gyventi į Italiją. 

Tačiau ar nuo sausio iš savivaldybės biudžeto skiriama papildoma išmoka – beveik 500 eurų – prie valstybės mokamų 304 eurų paskatins alytiškius paimti į šeimas vaikus, neįsitikinę ir patys politikai.

„Aš nemanau, kad tai bus didelis proveržis. Visada yra grėsmė, kad tai netaptų tokiu verslu. Turime atvejų, kai vaikai grįžo į institucinę globą iš globėjų: smurto atvejai, nesutarimai, nesugebėjimas susitvarkyti su vaikais“, – pasakoja Alytaus vicemerė Valė Gibienė. 

Papildoma savivaldybės parama skiriama už globojamą vaiką iki 18 metų ir vyresnį, jeigu jis mokosi mokykloje ar profesinio rengimo centre, bet ne ilgiau, nei jam sukaks 21 metai. Pinigai turi būti naudojami vaikui lavinti, drabužiams, sveikatos priežiūrai, kitoms reikmėms. 

„Paprastos šeimos, kurios nėra socialinės paramos gavėjai, susikaupia ir užaugina vaikus ir neprašo jokios paramos. Jų atžvilgiu yra neteisinga, bet vertinant tai, kad šeima priima iššūkį didelį. Už kylančias problemas, už papildomas paslaugas, kad vaikas galėtų sėkmingai augti šeimoje, ta parama ir yra skiriama“, – sako Alytaus socialinės paramos skyriaus vedėja Sonata Dumbliauskienė.

Šeimos, norinčios tapti globėjais, privalo lankyti mokymus, gauti licenciją. Paėmusioms globoti vaiką šeimoms centre teikiama pagalba. 

„Psichologo pagalba, atestuotų specialistų pagalba. Ar turi kur išvykti, ar susirgo, visko būna šeimose. Mes kurį laiką vaiką galime pagloboti“, – teigia Alytaus miesto šeimos centro direktorius Ramutis Žebuolis.

Finansinė paskata globėjams – ne naujovė kaimyniniam Alytaus rajonui. Savivaldybė jau ketverius metus globėjams moka papildomą nuo 300 iki 500 eurų išmoką, instituciniuose globos namuose liko augti tik negalią turintys 8 rajono vaikai, bet ir jiems ieškoma globėjų. 

„Galime pasidžiaugti, kad viena globėja pasiryžo globoti du vaikučius su negalia. Iš viso, sakykime, mes turime parengę globėjų 67 šeimas, kurie globoja 107 vaikučius“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Alytaus rajono šeimos pagalbos centro direktorė Inga Daugirdienė.

Statistikos duomenimis, Lietuvoje globojami daugiau nei 8 tūkstančiai vaikų. Du trečdaliai auga šeimose, 400 – šeimynose, globos įstaigose ir bendruomeniniuose namuose beveik 2,5 tūkstančio vaikų. 

„Bet vaikų globos namuose yra tokia realija, kad didžiąją dalį vaikų sudaro paaugliai. Ir suprantama, kad paaugliai kai kurie turi ir specialiųjų poreikių, ir elgesio sutrikimų, jie patyrę daug išgyvenimų, tokių vaikų ir nenori imti šeimos dėl amžiaus problemų“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausioji patarėja Daina Urbonaitė.

Vis dėl to ministerija užsibrėžusi ambicingą planą – iki sausio pertvarkyti institucinius globos namus. Šiemet tam skirta apie 10 milijonų eurų.

Savivaldybės gali pasirinkti – sudaryti sąlygas vaikams augti pas globėjus šeimose, įtėvius arba šeimai artimoje aplinkoje – bendruomeniniuose globos namuose.    

Reportažą galite matyti nuo 07.02 min.

Panorama

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi