Lietuvoje

2019.03.23 20:02

Specialistai kritikuoja Seimo siūlymą atleisti kai kurias parduotuves nuo taros priėmimo

Prekybininkai kritikuoja naujus Seimo siūlymus, kai kurias mažas parduotuves regionuose atleisti nuo prievolės supirkti depozitinę tarą. Specialistai sako, kad tai beprasmiška, nes pakeitimai galiotų tik miesteliuose veikiančioms krautuvėlėms, kurios dėl konkurencijos taros surinkimo neatsisakys. Naujais siūlymais abejoja ir taros surinkimo sistemos operatorius, kurį įstatymu norima skatinti statyti daugiau taromatų.

Daugelyje kaimo parduotuvėlių vaizdas nesikeičia jau kelerius metus. Čia ir toliau depozitinė tarą surenka pardavėjai. Tai atima ne tik daug laiko, bet ir užgriozdinamos patalpos, neretai pažeidžiamos higienos normos. 

Parlamentarai siūlo lengvinti krautuvėlių naštą: naikinti įpareigojimą, surinkti depozito sistemoje dalyvaujančias pakuotes, jei pusės kilometro spinduliu kaime, arba 150 metrų miestuose, yra dar bent viena tarą superkanti parduotuvė arba taromatas.

Taros surinkimo sistemos operatoriai sako: gerai, kad Seimas dar pernai atsisakė planų įpareigoti statyti taromatus kiekvienoje seniūnijoje. Pertekliniu jie vadina ir naujus siūlymus, įstatymu skatinti operatorių statyti daugiau taromatų. Esą rinka tvarkosi pati, o taromatai atsirastų, tik jei parduotuvėlės susitars tarpusavyje. 

„Galbūt iš dviejų parduotuvėlių, koncentruojant surinkimą į vieną tašką, tame taške padidės kiekis. Tikėtina, kad atsiras ekonominės prielaidos tuomet pasatyti taromatą. Jau šiandien taromatų statymo kartelė yra labai žema“, – sako „Užstato sistemos administratoriaus“ vadovas Gintaras Varnas.

Jis sako, kad taromatas yra statomas, jei parduotuvė surenka 3000 . Susijingusios trys mažos parduotuvės dažnu atveju galėtų jau pretenduoti į taromatą.

Tačiau prekybininkų atstovai abejoja, ar bent viena parduotuvėlė sutiks atsisakyti taros supirkimo, baimindamasi prarasti pirkėjus, kurių regionuose ir taip trūksta.

Kooperatyvų sąjungos vadovas Raimondas Koreiva sako, kad labai maža tikimybė, kad parduotuvės regionuose atsisakys taros supirkimo vien dėl konkurencijos. Jis netiki, kad yra įmanomas susitarimas tarp parduotuvių. Jis mano, kad toks atvejis įmanomas tik tuomet, kai parduotuvės priklauso vienam savininkui.

Prekybininkai sako, kad priėmus naujus siūlymus našta, jei ir lengvėtų, tik miesteliuose veikiančioms parduotuvėms. Ir primena, kad ankstesniu Seimo sprendimu nuo gegužės įsigalios tvarka, kai jau vos ir didesnės nei 60 kvadratinių metrų ploto parduotuvės privalės surinkti tarą. Tokios daugiausiai veikia kaimuose ir po vieną. O iki šiol taros užstatą galima atnešti tik į didesnes nei 90 kvadratinių metrų ploto parduotuves.  

Taros surinkimo sistemos operatoriai skaičiuoja, kad rankiniu būdu surenkama maždaug 10 procentų taros, kaimuose – vos keli procentai.

Plačiau apie tai – Giedriaus Vitkausko reportaže (žiūrėti nuo 16.59 min)

Žinios. Rinkėjų nuomonės kinta