Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.23 15:14

Tymai sėja nerimą Lietuvoje: raginama skiepyti darbuotojus nemokamai, darbdaviai skundžiasi – vakcinų yra ne visur

Plintant tymams profesinės sąjungos ragina darbdavius nemokamai skiepyti darbuotojus, tačiau darbdaviai sako, kad kai kur tai padaryti sunku, nes trūksta vakcinos. Gydymo įstaigos pirmiausia skiepija vaikus ir turėjusius kontaktą su užsikrėtusiais.

Parduotuvės kasininkai kasdien laiko apie pusantro tūkstančio pirkėjų kortelių ar grynųjų pinigų. Maždaug tiek klientų čia apsilanko per dieną.

Prasidėjus tymų protrūkiui, įmonė svarsto, ar skiepyti darbuotojus. Rudenį jiems siūlė skiepytis nuo gripo, tačiau iš daugiau nei 6 tūkstančių darbuotojų tai padarė tik šeštadalis. 

„Mes svarstome kiekvieną kartą, nes vis dėlto ypatingai parduotuvių darbuotojai jie yra tie, kurie daugiausia bendrauja su pirkėjais, per juos daugiausia praeina, didžiausias pirkėjų srautas, nes tai yra pirminis toks laiptelis. Mes visuomet svarstom ir šį kartą, bet kaip ir sakiau, tai yra pačių darbuotojų pasirinkimas ir žiūrėsime kokia ta situacija ir kaip darysime“, – LRT naujienų tarnybai sakė prekybos tinklo „Iki“ atstovė Berta Čaikauskaitė.

Pokalbiai su klientais – bankų konsultantų kasdienybė. Pavyzdžiui, banke darbuotojai turi sveikatos draudimą, pagal kurį galėtų nemokamai pasiskiepyti.

Žinios. Skiepai nuo tymų – (ne)visiems

„Darbuotojai gali skiepytis ir už tai padengia draudimas, nuo įvairių ligų, tame tarpe ir tymų, bet ne tik nuo jų, ir nuo erkinio encefalito ir nuo vėjaraupių ir nuo viso to, kas žmogui aktualu“, – kalbėjo banko „Luminor“ atstovė Agnė Ignotienė.

Pasak profsąjungų, kolektyvinės sutartys darbdavius įpareigoja suteikti galimybę darbuotojams, kuriems susirgti rizika didžiausia, nemokamai pasiskiepyti darbo metu. Kai kurios įmonės jau organizuoja masinį skiepijimą ir kviečia medikus į darbovietes.

„Tikrai Lietuvoje yra socialiai atsakingų darbdavių, kurie negaili pinigų ir skiria ne tik draudimui pinigų, bet ir papildomai apžiūrai sveikatos ir tokioms profilaktinėms priemonėms kaip skiepai. Tai tokie darbdaviai jie supranta, kad reikia investuoti į darbuotoją, nes gaus didesnę grąžą, tačiau liūdna situacija yra tokia, kad, deja, mes turime Lietuvoje ir tokių darbdavių, kurie visiškai negalvoja apie ateitį ir jie susikoncentravę į šios dienos pelną ir darbą. Jiems visiškai nesvarbu, kas atsitiks su žmogumi rytoj“, – sakė Inga Ruginienė, Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė.

Tačiau darbdaviai skundžiasi, kad net ir norint nuo tymų paskiepyti darbuotojus, tą padaryti sunku. Verslininkų teigimu, tymų vakcinos galima gauti ne visuose miestuose. Pavyzdžiui, Kaune, kur tymų protrūkis didžiausias, darbdaviai negali paskiepyti darbuotojų, nes trūksta vakcinos.

Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą, darbdaviai darbuotojus turėtų skiepyti nemokamai, jeigu jie patenka į rizikos grupę. Ministras žada aiškintis, kiek žmonių Lietuvoje gali neturėti imuniteto tymams, kad būtų aiškiau, kiek trūksta vakcinos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi