Lietuvoje

2015.02.02 17:31

Teismas vėl atsivertė žuvusio saugumo pareigūno V. Pociūno bylą

BNS2015.02.02 17:31

Vilniaus apygardos administracinis teismas pirmadienį pradėjo nagrinėti dar vieną saugumo pulkininko Vytauto Pociūno našlės ginčą su Valstybės saugumo departamentu (VSD). Byla nagrinėjama dėl sprendimo, išvados panaikinimo ir įpareigojimo atlikti veiksmus. Teismo atstovė spaudai Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė BNS sakė, kad bylos nagrinėjimą teismas atidėjo vasario 10 dienai ir įpareigojo jam pateikti VSD tarnybinio tyrimo komisijos tirtus duomenis.

Vilniaus apygardos administracinis teismas pirmadienį pradėjo nagrinėti dar vieną saugumo pulkininko Vytauto Pociūno našlės ginčą su Valstybės saugumo departamentu (VSD). Byla nagrinėjama dėl sprendimo, išvados panaikinimo ir įpareigojimo atlikti veiksmus. Teismo atstovė spaudai Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė BNS sakė, kad bylos nagrinėjimą teismas atidėjo vasario 10 dienai ir įpareigojo jam pateikti VSD tarnybinio tyrimo komisijos tirtus duomenis.

„Susipažinęs su teismo rašte išdėstytu prašymu, Valstybės saugumo departamentas pateiks visą išsamią prašomą medžiagą“, – BNS sakė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Pareiškėja Liudvika Pociūnienė prašo panaikinti pernai gegužės 20 dieną priimtą Vyriausiosios administracinių ginčų komisijos sprendimą. Ji taip pat prašo panaikinti VSD Tarnybinio tyrimo komisijos kovo 31 dienos išvadą dėl V. Pociūno. Vyriausioji administracinių ginčų komisija bylą nutraukė kaip nepriklausančią jos kompetencijai.

Teismo taip pat prašoma įpareigoti VSD pateikti išvadą pagal pernai sausio 24 dieną Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendime nustatytą įpareigojimą.

Kaip skelbta, pernai Vilniaus apygardos administracinis teismas panaikino VSD tarnybinio tyrimo išvadą ir pavedė nustatyti priežastinį ryšį tarp buvusio saugumo pulkininko žūties Baltarusijoje ir jo tuometinės tarnybos. Ankstesnė VSD išvada panaikinta kaip neteisėta, nepagrįsta ir netinkamai argumentuota.

Našlė prašė teismo panaikinti 2013 metų liepos 31 dieną VSD komisijos tarnybinio tyrimo išvadą dėl jos žuvusio vyro ir nustatyti, kad yra priežastinis ryšys tarp V. Pociūno žūties ir jo, kaip Lietuvos saugumo pareigūno, tarnybos. Teismas per du mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos pavedė VSD ištirti priežastinį ryšį. L. Pociūnienės reikalavimai dėl kompensacijos atmesti, nes tam kol kas nėra pagrindo. Dabar teismo nagrinėjamoje byloje pareiškėja kompensacijos nereikalauja.

V. Pociūnas žuvo 2006-ųjų rugpjūčio 23-iosios naktį, iškritęs iš devinto aukšto viešbutyje Breste. Prokuratūra teigia, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas.

Vilniaus apygardos administracinis teismas trečią kartą grįžo prie tragiškos saugumo pulkininko bylos. Ginčas tarp našlės ir VSD vyksta nuo 2010 metų.

 L. Pociūnienė siekia, kad būtų nustatyta, jog jos vyro žūtis yra įvykis, atsitikęs apdraustajam vykdant tarnybines pareigas kaip VSD pareigūnui.

2012 metų spalį teismas paskelbė, kad saugumo karininkas žūties Baltarusijoje metu vykdė Lietuvos VSD deleguotas funkcijas, mokėti kompensaciją yra VSD pareiga, o atsisakymas pradėti tarnybinį patikrinimą buvęs nepagrįstas.

Tačiau teismas taip pat pažymėjo pats neturįs teisinio pagrindo įpareigoti VSD apskaičiuoti ir išmokėti L. Pociūnienei teisės aktuose numatytą kompensaciją, nes nėra Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos įvertinimo, ar įvykis laikytinas draudiminiu, ir VSD atsisakymo mokėti kompensaciją.

VSD generalinis direktorius Gediminas Grina yra sakęs, kad V. Pociūnas buvo VSD pareigūnas, tačiau teisinė bazė neleidžia jo našlei sumokėti kompensacijos žuvus tarnybines pareigas atliekančiam pareigūnui.

Anot jo, buvusi teisinė bazė neleidžia VSD išmokėti kompensacijos V. Pociūno našlei, nes „įvyko tam tikri įvykiai, kurių mes negalime teisiškai pagrįsti“. Šiuo metu, anot G. Grinos, teisinė bazė dėl darbuotojų sutvarkyta.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.