Lietuvoje

2019.03.23 10:00

Partijų reitingai: gerai pasirodę merų rinkimuose socialdemokratai kopia į viršų

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.03.23 10:00

Socialdemokratų partija po įvykusių savivaldos rinkimų partijų reitinge šoktelėjo į viršų, tačiau dėl pirmos vietos ir toliau rungiasi dvi partijos, LRT RADIJUI sako visuomenės nuomonės apklausų bendrovės „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys.

V. Gaidžio teigimu, kitų didesnių pokyčių partijų reitinguose neįvyko. Pirmą vietą pamainomis ir toliau dalijasi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Pirmieji nuo visų gyventojų surenka 19 proc. balsų, o nuo balsuojančių – 28 proc.

TS-LKD atitinkamai surenka 16 proc. ir 24 proc. balsų. Per mėnesį „valstiečių“ reitingas nepasikeitė, o konservatorių šiek tiek smuktelėjo, tačiau, tvirtina V. Gaidys, tai šiai partijai būdinga: „Pas juos toks svyravimas būna – vieną mėnesį geriau, kitą mėnesį blogiau. Šitas rezultatas atitinka sausio mėnesio rezultatą. Bet kuriuo atveju tos dvi partijos lieka apklausų lyderėmis.“

Trečioje reitingų vietoje rikiuojasi Socialdemokratų partija, kurią palaiko 13 proc. balsuojančių gyventojų. Šios partijos reitingai į viršų šoktelėjo po merų rinkimų. Vasario mėnesį „Vilmorus“ apklausoje palaikymą šiai partiją išreiškė vos 8 proc. balsuojančių apklausos dalyvių.

„Tai ženklus pagerėjimas. Jeigu žiūrėtume nuo visų gyventojų, tai irgi yra atitinkamas augimas. Turbūt tai susieta ir su rinkimais. Apklausa vyko tarp dvejų savivaldos rinkimų turų. Jau pirmame ture pasimatė, kad socialdemokratai labai gerai išlaikė savo pozicijas. Jie gavo labai daug merų ir tarybos narių postų. Matyt, tai kažkaip sukoreliavo ir su jų populiarumo augimu“, – svarsto sociologas.

Žemesnes vietas užima tos pačios partijos, kaip ir anksčiau. Ketvirtoje vietoje – Darbo partija, kurios reitingas beveik nepakito. Toliau – partija „Tvarka ir teisingumas“ ir Socialdemokratų darbo partija, kurios rezultatas pagerėjo, lyginant su praėjusiu mėnesiu.

„Turbūt yra asociacijų su žodžiu „socialdemokratai“, todėl jų rezultatas pagerėjo. Vertinant nuo balsuojančių jie praeitų tą 5 proc. barjerą – 6,2 proc. Nuo visų gyventojų atitinkamai mažiau – 4,1 proc. Kitos partijos gauna mažiau: Liberalų sąjūdis, Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Centro partija“, –

Bet čia irgi labai svarbu, ar tie elektoratai ateis į rinkimus. Vienų partijų elektoratai yra aktyvesni, kaip TS-LKD, LRA-KŠS. Kitų – žymiai pasyvesni, kaip Darbo partijos, Tvarkos ir teisingumo. Nuo tų žmonių priklauso ir tų partijų ateities likimas.

Apklausa rengiama dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt