Lietuvoje

2019.03.22 12:17

Dėl lyderio sutarę opozicijos atstovai: karo sąlygomis gimsta netikėtos draugystės

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.03.22 12:17

Praėjus dviem su puse metų po to, kai prasidėjo ši Seimo kadencija, parlamentinė opozicija pagaliau sutarė dėl opozicijos lyderio. Opozicinių frakcijų lyderiai teigė matantys vis agresyvesnius valdančiųjų veiksmus ir teigė, kad susivieniję kovos prieš „valstiečių“ siekius varžyti žodžio laisvę, žmogaus teises ir teisės viršenybės principų nepaisymą. Opozicijos lyderiais bus tuo metu frakcijos seniūno pareigas einantys politikai. Pirmoji opozicijos lydere taps Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Trys Seimo opozicinės frakcijos – konservatoriai, socialdemokratai ir liberalai – sutarė, kad opozicijos lyderio pareigos bus einamos rotacijos principu. Tai reiškia, kad savo atstovą šiose pareigose vienu ar kitu metu turės visos trys susitarimą dėl opozicijos lyderio pasirašiusios frakcijos. Penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas pristatė, kaip atrodys opozicijos lyderio posto pasidalijimas.

„Šis susitarimas yra iš tiesų reikšmingas. Juo siekiame vienytis prieš valdančiosios daugumos iniciatyvas, nukreiptas į demokratijos ribojimą, spaudimą žiniasklaidai. Taip pat įvairius draudimus, mėginimus varžyti visuomenės teises.

Akivaizdu, kad fragmentuota ir susiskaldžiusi opozicija nėra efektyvi, todėl nepaisydami mūsų partijų programinių skirtumų, norime koncentruotis į tai, kas mus vienija, o ne skiria“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak jos, visas tris susitarimą pasirašiusias partijas sieja pagarba vakarietiškai, šiuolaikinei demokratijai ir jos pagrindams, kurie, anot jos, dažnai atsiduria valdančiosios daugumos taikiklyje. Ji kalbėjo, kad šis susitarimas leis ginti žodžio laisvę, teisės viršenybę, žmogaus teises.

„Žinome, kad už mūsų stovi labai daug Lietuvos žmonių, kurie pavargo nuo politikų nesugebėjimo sutarti ir kuriems taip pat neramu dėl valdančiųjų iniciatyvių“, – teigė politikė, pridurdama, kad opozicija Seime sieks, kad jų balsas būtų girdimas ir su jais būtų skaitomasi.

J. Sabatauskas kalbėjo, kad kai kuriems gali kilti klausimų, kaip tokios skirtingos partijos gali vienytis. Anot jo, reikia Seime pagaliau sėsti ir sutarti svarbiausiais tautos ir valstybės klausimais: „Būtent to iš mūsų nori žmonės, kad mes nesipyktumėme, o tartumėmės kiekvienų svarbiausiu Lietuvos klausimu.“

Konservatorių lyderis G. Landsberis sakė, kad opozicija per paskutinius metus įrodė, kad gali dirbti drauge, peržengdama kartais partinius įsitikinimus ar asmenines priešpriešas. Pasak jo, nors opozicijos lyderio postas ir svarbus, ne ką mažiau svarbus yra bendras matymas.

„Man atrodo, kad reikia dėkoti „valstiečiams“, didžiausią darbą jie padarė. Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis ir kiti jų komandos nariai oponentais pasirinko visus, ką tik įmanoma Lietuvoje. Kai kovojo su Tėvynės sąjunga, buvo aišku, bet jiems nepatiko ir Gintautas Paluckas su dalimi socialdemokratų, mažai patinka ir liberalai. Bandau vis atrasti, su kuo jie nėra susipykę. Ir totalinio karo sąlygomis gimsta netikėtos draugystės ir partnerystės“, – kalbėjo TS-LKD lyderis, vadindamas susitarimą „vieningu demokratiniu frontu“.

Socialdemokratas J. Sabatauskas kalbėjo, kad sprendimas opozicijos lyderį skirti rotacijos principu nėra naujovė. Tartis dėl opozicijos lyderio konservatoriai ir liberalai bandė dar kadencijos pradžioje, tačiau to padaryti nepavyko. G. Landsbergis sakė besidžiaugiantis, kad dabar susitarimas pasirašytas, o prie jo prisijungė ir socialdemokratai, anksčiau buvę valdančiojoje koalicijoje. 

G. Landsbergis: akivaizdus puolimas

Anot G. Landsbergio, reikia ginti dalykus, kuriuos ginti galima tik susivienijus. Jis priminė, kad buvo ne viena valdančiųjų iniciatyva, nukreipta prieš politinius oponentus. Pavyzdžiui, siūlymas, kad savivaldybės tarybos nariu ir europarlamentaru negalėtų būti renkamas asmuo, teismo pripažintas kaltu už nusikaltimus valstybės tarnybai, viešiesiems interesams ir už nusikaltimus finansų sistemai, jeigu nuo teismo nuosprendžio įsigaliojimo nėra praėję 10 metų. Toks siūlymas būtų uždraudęs savivaldos rinkimuose dalyvauti socialdemokratų lyderiui Gintautui Paluckui.

„Iniciatyva stumiama buldozeriu, akivaizdžiai nukreipta prieš vieną žmogų. Prieš Eugenijų Gentvilą – byla, kuri dar visai neseniai buvo ginčijamasi, kad nėra jokios politikos. Aišku, nėra jokios politikos, kai valstybinė įmonė opozicinės partijos lyderį užsipuola. Ir po to staiga, netikėtai, tas pats žmogus, kuris tą puolimą pradėjo, ponas Vaitkus Klaipėdoje, tampa „valstiečių“ kandidatu ir sąrašo vedliu. Akivaizdus puolimas, man kitaip nesimato“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Pirmiausia opozicijos lydere taps V. Čmilytė-Nielsen, tuomet J. Sabatauskas ir galiausiai G. Landsbergis.