Lietuvoje

2019.03.22 09:10

„MG Baltic“ byla: Gailius tvirtino liberalams siūlęs nesielgti kaip kitos partijos

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.03.22 09:10

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Penktadienį liudyti į teismą iškviestas parlamentaras, liberalas Vitalijus Gailius pasakojo, kad teisėsaugai 2016 m. pradėjus aktyvius veiksmus prieš vieną kaltinamųjų Eligijų Masiulį ir kitus asmenis, siūlė Liberalų sąjūdžiui bendradarbiauti su teisėsauga.

Bylos nagrinėjimas penktadienį prasidėjo kiek neįprastai – į teismo posėdį vėlavo vienas kaltinamųjų, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis, tad posėdį teko pradėti vėliau. Kaltinamiesiems Vytautui Gapšiui, Šarūnui Gustainiui, Gintarui Steponavičiui leista nedalyvauti teismo posėdyje.

Teisme liudijęs V. Gailius prisiminė 2016 m. gegužę, kai buvo atliktos kratos pas E. Masiulį ir kitus asmenis.

„Sužinojus apie kratas, buvo surengtas Liberalų sąjūdžio frakcijos posėdis. Pasakiau, kad siūlyčiau nesielgti taip, kaip iki šiol elgėsi kitos partijos. [...] Siūliau bendradarbiauti su teisėsauga“, – kalbėjo V. Gailius.

„Buvo mano pasiūlymas, kad iki rugsėjo mėnesio 2016 metų, tie politikai, kurie aktyviai dalyvavo politikoje, nedelsiant nutrauktų ryšius su įsteigtomis įstaigomis, kurioms teikiama parama“, – tęsė liudytojas.

Pasakodamas apie Vartojimo kreditų įstatymo pataisų svarstymą Seime V. Gailius prisiminė, kad pataisas registravo Š. Gustainis, tačiau jis pakeitimams nepritarė. Todėl V. Gailius teigė net nebalsavęs plenariniame posėdyje dėl minėtų pataisų.

„Aš, K. Glaveckas nebalsavome. Mes buvome „prieš“. Man, kai kyla įtarimai dėl teisės akto, visada pažiūrėdavau, kas tą teisės aktą registravo. [...] Šį kartą nežiūrėjau, nes jau iš anksto žinojau, kad nepalaikysiu šito teisės akto“, – tvirtino V. Gailius.

Vėliau jis patikslino, kad Š. Gustainio inicijuotoms Vartojimo kreditų pataisoms nepritarė ir tuometinė parlamentarė, liberalė Dalia Kuodytė.

Ikiteisminio tyrimo metu prokurorai nustatė, kad tuometinis liberalas, parlamentaras Š. Gustainis parlamente užregistravo Vartojimo kreditų įstatymo pataisas. Politikas tvirtino, kad pakeitimus registravo, išanalizavęs teisės aktus ir Europos praktiką, tačiau pareigūnai, kaip skelbė DELFI, patikrinę buvusio „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio susirašinėjimus, pamatė, jog Š. Gustainio pateiktos pataisos žodis žodin yra identiškos toms, kurias tuometinis vienos iš greitųjų kreditų bendrovių vadovas Gediminas Velička atsiuntė R. Kurlianskiui.

Parlamento Š. Gustainio teikiamu įstatymo projektu buvo siekiama kredito davėjams priimti palankesnes sąlygas, vertinant greituosius kreditus imančius asmenis, mat dar anksčiau Lietuvos bankas buvo pateikęs įstatymo projektą, kuriuo buvo siūloma griežtinti greitųjų kreditų išdavimą. Š. Gustainio pataisa Seime nebuvo priimta.

R. Kurlianskiui pasakė: „ačiū, nereikia“

Bylą nagrinėjančių teisėjų paklaustas apie susitikimus su buvusiu koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu teisme V. Gailius prisiminė keletą tokių susitikimų. Liudytojas teigė pirmą kartą apie R. Kurlianskį išgirdęs iš žurnalistų.

„Paskutinis susitikimas su R. Kurlianskiu buvo Goštauto gatvėje“, – teigė V. Gailius.

Anot jo, su R. Kurlianskiu jis anksčiau yra kalbėjęs apie bankrutavusio banko „Snoras“ bankroto, informacijos nutekinimo istorijų galimą nušvietimą žiniasklaidoje. V. Gailiaus, kuris, kaip yra nustatęs teismas, buvo neteisėtai atleistas iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovo pozicijos, manymu, UAB „Alfa media“ priklausančios žiniasklaidos priemonės 2012 m. įvykių kontekste dirbo objektyviai.  

„2012 m. medijos buvo nusistačiusios „prieš“ mane, o jie buvo apolitiški ir objektyvūs“, – pažymėjo V. Gailius.

Valstybinį kaltinimą „MG Baltic“ byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius klausinėjo V. Gailiaus apie Seimo Antikorupcijos komisijos, kuriai liudytojas vadovauja, veiklą. Prokurorą domino 2015 m. komisijoje nagrinėtas klausimas dėl „MG Baltic“ koncerno įmonės „MG Valda“ pirkimų Vilniuje, Tujų gatvėje.

V. Gailius pažymėjo, kad Antikorupcijos komisija tiesiog rėmėsi žiniasklaidoje pateikta informacija.

„Tai buvo žiniasklaidos paskelbta informacija. Buvo surinkti duomenys, komunikuota su prokuratūra, tai buvo viešojo gynimo interesas“, – komentavo politikas.

V. Laucius prašė V. Gailiaus patikslinti jo paskutinio susitikimo su R. Kurlianskiu laiką ir aplinkybes, kuriomis R. Kurlianskis esą siūlė paramą politikui. V. Gailius teigė, kad tai buvo 2016 m. pavasaris, kai jis su R. Kurlianskiu susitiko gatvėje.

„Tiesiog ėjau gatve ir susitikome. […] Jis sakė: „mes remiame politikus“. Pasakiau: „ačiū, nereikia“. Nežinau, kokia tai parama. Aš paramos nepriimu. Mano paskutiniai rinkimai kainavo 1200 eurų“, – pasakojo V. Gailius.

R. Kurlianskis: prokuroras meluoja

V. Gailius teisme teigė nepažįstantis nei „MG Baltic“ prezidento Dariaus Mockaus, nei koncerno valdybos nario Romano Raulynaičio. 

R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius klausinėjo V. Gailiaus, kiek kartų jis 2015-2016 m. dalyvavo LNK televizijos laidoje „Alfa savaitė“. Liudytojas replikavo, kad galėjo dalyvauti keletą kartų, nors tikslaus skaičiaus neprisiminė.

Prokuroras V. Laucius teismo posėdyje užsiminė apie teisėsaugos fiksuotą R. Kurlianksio ir E. Masiulio pokalbį, kuriame R. Kurlianskis tvirtina esą kalba apie „papildomus 10 Vitalijui“.

Prokuroras klausė V. Gailiaus, apie ką galėjo kalbėtis bylos kaltinamieji, tačiau liudytojas neatsakė, kad apie tokią informaciją išgirdęs pirmą kartą.

R. Kurlianskis po teismo posėdžio neslėpė norėjęs paremti V. Gailių, tačiau, buvusio „MG Baltic“ viceprezidento teigimu, apie tai pokalbis neįvyko gatvėje.

„Nebuvo taip, kad gatvėje pripuoliau, čiupau V. Gailių už rankos ir iškart pasiūliau jį paremti. Aš juk ne idiotas. Matyt tai išėjo iš  ilgesnio pokalbio“, – žurnalistams teisme komentavo R. Kurlianskis.

Jis tvirtino V. Gailių norėjęs paremti iš asmeninių lėšų. R. Kurlianskis neslėpė, jog V. Gailius jam patiko kaip žmogus.

„Tuo metu jis buvo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas. Jis man labai imponavo – jis protingas, turėjo savo nuomonę, nesilankstė, pučiamas vėjo. Tai, kad tokie žmonės yra Seime, mano nuomone, yra laimė, o ne atvirkščiai. Man patiko ir patinka V. Gailius, kaip žmogus“, – pasakojo R. Kurlianskis.

Paklaustas apie prokuroro cituotą pokalbį su R. Masiuliu apie V. Gailiaus rėmimą R. Kurlianskis tvirtino, kad J. Laucius neatskleidė viso pokalbio turinio.

„J. Laucius, tiesą sakant, meluoja, nes pokalbis, po to kai jį perskaičiau, baigiasi žodžiais „jeigu jis norės. Jei būtų norėjęs, būčiau parėmęs“, – akcentavo R. Kurlianskis.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.