Lietuvoje

2019.03.22 09:36

Užsienio politikos gaires pristačiusi Šimonytė: jau nesame tik saugumo klientai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.03.22 09:36

Šalies vadove tapti siekianti Ingrida Šimonytė pristatė savo užsienio politikos ir saugumo gaires bei prakalbo apie tris saugumo aspektus. Anot politikės, Lietuvai toliau reikia siekti visapusiškos integracijos į Vakarus bei ieškoti būdų stiprinti atsparumą įvairioms įtakoms, pasiekiančioms šalį.

Prezidento posto siekianti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatė I. Šimonytė penktadienį pradėjo ryte pristatydama savo užsienio politikos ir nacionalinio saugumo idėjas. Jos pristatymo Rytų Europos studijų centre klausėsi ir profesorius Vytautas Landsbergis, Seimo nariai Andrius Kubilius, Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis, Egidijus Vareikis, taip pat politinių konkurentų – Lietuvos socialdemokratų darbo partijos – lyderis Gediminas Kirkilas. 

Pristatydama savo idėjas I. Šimonytė kalbėjo, kad užsienio politika ir saugumo klausimai yra tai, kurie remiasi plačiu politinių jėgų konsensusu. Pasak jos, kai kurie principai yra įtvirtinti susitarimais, kuriuos pasirašė beveik visos politinės partijos, pavyzdžiui, nacionalinis susitarimas dėl Lietuvos gynybos politikos gairių.

„Manau, kad tai yra didelė vertybė“, – sakė I. Šimonytė.

Politikė kalbėjo, kad kalbėti apie įspūdingus pokyčius Lietuvos užsienio politikos srityje nepavyktų, nes kryptis turi išlikti tokia pat. Anot kandidatės, Lietuvai svarbi visapusiška integracija į Vakarus, taip pat buvimas NATO ir Europos Sąjungos (ES) dalimi.

Lietuvos saugumas – ant „trijų kojų“

Kalbėdama apie Lietuvos saugumą, I. Šimonytė išskyrė dvi grupes: saugi erdvė Lietuvoje ir aplink ją bei taisyklėmis paremtas pasaulis. Jos teigimu, kalbant apie saugią erdvę Lietuvoje yra trys apsektai, kurių ne visi griežtai susiję su gynybos klausimais.

„Pirmas ramstis – tolesnis krašto gynybos stiprinimas. Gerai, kad turime nacionalinį partijų susitarimą, kuriame numatyti tam tikri taškai ir diskusiniai klausimai. Antra koja būtų Lietuvos atsparumas įvairiausioms įtakoms, kurias patiriame ir kurios ateina per įvairius kanalus – energetiką, infrastruktūrą ir t.t.“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Trečiąja saugumo koja, kurią sakė matanti kaip iššūkį, kandidatė įvardijo mūsų ekonominio modelio krašto saugumui keliamus iššūkius. Pasak jos, kai didžiąją dalį lėšų uždirbame iš žemos pridėtinės vertės, atsiranda užburtas ratas.

Nebeesame saugumo klientai

Prezidento posto siekianti I. Šimonytė pasidžiaugė, kad kalbant apie saugią erdvę aplink Lietuvą, galime sau pasakyti, kad nebesame tik saugumo klientais, kuriais ilgai buvome. Anot kandidatės, įstoję į NATO mažiau dėmesio skyrėme gynybai ir manėme, kad tuo turi pasirūpinti kiti. Ji kalbėjo, kad pagaliau turime savo žodį ir galime prisidėti skatinant kiti šalis stiprinti savo gynybą.

Ji taip pat sakė, kad svarbiu Lietuvos saugumo elementu išliko ES. Pasak I. Šimonytės, kai kuriose srityse Lietuva padarė didelę pažangą tuomet, kai siekė narystės ES, tačiau liko neatsakytų klausimų: „Yra daug klausimų, į kuriuos nesame atsakė ir jie turi būti mūsų vidinės darbotvarkės dalimi. ES tapatybės paieškos tikrai nebus labai lengvos, reikia rasti įkvėpimo, kuris leistų išsaugoti tai, kas ES svarbiausia – vienminčių solidarumas."

Balsuos už Konstitucijos pataisą

Paklausta, kaip ketina balsuoti referendume dėl dvigubos pilietybės, I. Šimonytė nedvejodama atsakė, kad palaiko Konstitucijos pataisą. Ji kalbėjo, kad kiekviename susitikime su žmonės, kuriame teko būti, yra sulaukusi klausimo dėl referendumo, vyksiančio kartu su prezidento rinkimais gegužę.

„Žmonės klausia, ką daryti. Sakau: „Darykite, ką norite, tik ateikite į referendumą.“ Tai žmonėms sukuria galvose daug sumaišties ir tai nėra lengva. Tada žmonės klausia: „O ką tu darysi?“ Aš atsakau, kad balsuosiu referendume ir palaikysiu Konstitucijos pataisą.

Man svarbu, kad kalbame apie žmones, kurie Lietuvos pilietybę yra įgiję gimimu ir ar jie gali tą pilietybę išlaikyti, jei jie gauna mums draugiškos šalies pilietybę. Jiems tokią teisę reikia suteikti ir referendume aš balsuosiu už. Bet gerbiu ir priešingą nuomonę, kai sakoma, kad pilietybė yra kaip žmona ir gali būti tik viena. Nėra vieno teisingo atsakymo, bet pagal savo įsitikinimus galvoji, ar taip turi būti ar ne“, – sakė I. Šimonytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI