Lietuvoje

2015.01.30 16:30

Savivaldos rinkimų sąrašuose nebeliko 280 teistumą nuslėpusių kandidatų

BNS2015.01.30 16:30

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš rinkimų sąrašų išbraukė 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusių, kad buvo teisti.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš rinkimų sąrašų išbraukė 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusių, kad buvo teisti.

Sprendimai dėl jų priimti per du VRK posėdžius trečiadienį ir penktadienį.

Tarp išbrauktųjų buvo teistų už kyšininkavimą, chuliganizmą, vagystę, užsienyje padarytą avariją. Vienas Kauno savivaldybės tarybos asmuo nepranešė apie penkis jam paskelbus nuosprendžius tiek sovietmečiu, tiek atkūrus nepriklausomybę.

Kai kurie kandidatai teigė buvę suklaidinti pažymų apie išnykusį teistumą, todėl nenurodė, kad buvo teisti. Tuo metu Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas reikalauja pranešti apie bet kokį įsigaliojusį nuosprendį.

Duris į rinkimus VRK užvėrė ir porai kandidatų į merus. Iš kandidatų sąrašų, nuslėpus teistumą, išbrauktas Emigrantų partijos pirmininkas Juozas Murauskas, norėjęs siekti Kauno miesto mero pareigų, bei konservatorių į Švenčionių merus keltas Marselis Vachliajevas.

Įstatymas numato, kad kandidatas turi nurodyti anketoje, jei po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos ar užsienio valstybės teismo įsiteisėjusiu nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos. Teistumą dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo padarymo reikia nurodyti be išlygų. Tuo metu okupacinio režimo teismo sprendimas dėl nusikaltimo valstybei nenurodomas.

Anksčiau VRK iš rinkimų sąrašų išbraukė per jaunus kandidatuoti asmenis ir kitoje savivaldybėje nei kandidatuoja deklaravusiuosius gyvenamąją vietą. Įstatymai numato, kad savivaldybės tarybos nariu gali būti renkamas nuolatinis šios savivaldybės gyventojas, kuriam rinkimų dieną yra sukakę 20 metų.

Sekmadienį komisijos posėdyje dėl per jauno amžiaus išbraukta 10 asmenų, dėl gyvenamosios vietos – dar 132.

Savivaldos rinkimuose pareiškė norą dalyvauti per 16 tūkst. asmenų, daugiau kaip 400 pageidauja varžytis dėl merų postų. Rinkimai į savivaldybių tarybas bei tiesioginiai merų rinkimai vyks kovo 1 dieną.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.