Lietuvoje

2015.09.08 13:45

D. Grybauskaitė: V. Andriukaitis išsisukinėja

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2015.09.08 13:45

Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, tai, jog Vytenis Andriukaitis ir jo direktoratas suteikia sąlygas dvišalėms deryboms su Rusija, yra faktas.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, tai, jog Vytenis Andriukaitis ir jo direktoratas suteikia sąlygas dvišalėms deryboms su Rusija, yra faktas.

Esą tai gali įrodyti direktorato viešai prieinami laiškai. Kitus susitarimus taip pat galima rasti. Juos žino ir turėjo tiek Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, tiek D. Grybauskaitė.

Prezidentė tvirtina pati persiuntusi kai kuriuos dokumentus premjerui Algirdui Butkevičiui.

„Norėčiau kalbėti tik faktais. Sausio 16 dieną Lietuvos komisarui Vyteniui Andriukaičiui pavaldus direktorato direktorius parašė laišką Rusijos fitosanitarinei institucijai, kur buvo praktiškai reziumuoti prieš tai vykusios sutikimo rezultatai. Jame netgi siūloma, kad Rusija pradėtų derėtis su atskiromis šalimis. Šį laišką turėjau ir aš, Seimo pirmininkė, jį pati asmeniškai įteikiau premjerui Algirdui Butkevičiui. Šis laiškas yra viešas.

Taip pat šiandien gavau informaciją ir pati mačiau dokumentą iš Prancūzijos žemės ūkio ministerijos, kuriame parašyta, kad Prancūzija pradėjo derybas su Rusija ir yra pasiektas preliminarus susitarimas dėl Prancūzijos mėsos eksporto į Rusiją“, – žurnalistams po susitikimo Vilniaus vaiko raidos centre komentavo D. Grybauskaitė.

Prezidentės teigimu, būtent šio direktorato veiksmų Europa yra skaldoma, suteikiamos galimybės atskiroms šalims pradėti derybas. Tiesioginė atsakomybė yra direktorato, kurį kuruoja Lietuvos paskirtas komisaras.

Lietuva, Lenkija, Estija ir Latvija, anot D. Grybauskaitės, tokį veiksmą užprotestavo. Jau šį pirmadienį žemės ūkio taryboje mūsų ministrė Virginija Baltraitienė labai principingai pasisakė, vieningai buvo priimtas sprendimas, kad Europa turi kalbėti vienu balsu ir negali būti skaidoma.

„Manipuliacija, išsisukinėjimas mūsų komisaro yra nepriimtinas. Visi laiškai yra vieši, tai yra faktas. Ir to interpretuoti kitaip, nei Europos skaldymo, netgi Rusijos interesų gynimo, aš negaliu“, – kalba prezidentė. 

V. Andriukaitis: tai specialiai kurstomas skandalas

Eurokomisaras V. Andriukaitis susidariusią situaciją vadina specialiai kurstomu konfliktu, kuris kilo dėl skirtingų laiško teksto interpretacijų.

„Kažkas specialiai inspiruoja tą skandalą Lietuvoje. Visų pirma, šis skandalas paremtas visiškai klaidingomis interpretacijomis. Antra, jis neturi nieko bendra su direktorato ir mano veikla.

Tai yra teisiniai sakiniai, galiojantys tose techninėse teisinėse sąlygose, kurios buvo ir iki Rusijos draudimo importuoti ES prekes. Jos tokios buvo, yra ir bus“, – LRT Televizijos laidoje „Šiandien“ į Prezidentės pareiškimą atsakė V. Andriukaitis.

Socialdemokratai „kviečia“ paneigti pareiškimus

Ketvirtadienį Socialdemokratų partija išplatino pareiškimą, kuriame teigia, kad konservatoriai ir prezidentūra V. Andriukaičio veiklą išvadino „apgailėtina“ ir pareikalavo komisaro prisiimti atsakomybę remdamasi gandais ir nepatikrinusi jų pagrįstumo.

„Reagavimas į nepatikrintus gandus aukščiausiu politiniu lygmeniu nedaro garbės Lietuvai kitų Europos Sąjungos šalių akyse, – rašoma LSDP pranešime. – Oficialus tiesos neatitinkantis pareiškimas akivaizdžiai naudingas Rusijai. Prezidentės ir konservatorių komentavimai tiesiogiai atitiko krizėje atsidūrusios Rusijos vykdomą politiką „skaldyk ir valdyk“.

Socialdemokratų pranešime teigiama, kad „sankcijų ir krizės prispausta Rusija dabar labai norėtų dvišalių santykių su atskiromis ES valstybėmis ir visomis išgalėmis ieško tokių galimybių“.

Pasak socialdemokratų, rašte, dėl kurio kilo gandai ir pasipiktinimas, kalbama apie „grįžimą prie prekybos padėties prieš apribojimus“. Anot LSDP, tai reiškia, kad kalbama apie prekybos galimybes su visomis 28 ES šalimis. Dokumente, socialdemokratų teigimu, taip pat rašoma, kad Rusija turi teisę vykdyti fitosanitarinius patikrinimus visose ES narėse, kaip tai būdavo ir anksčiau.

„Jokių dvišalių susitarimų šių dokumentų pagrindu negali net būti. Europos komisijai tenka atsakinga užduotis stiprinti partnerišką visų ES šalių dialogą ir solidarią mūsų visų poziciją šiuo klausimu“, – pranešime cituojamas V. Andriukaitis.

Socialdemokratai „kviečia“ Lietuvos politikus paneigti ankstesnius pareiškimus apie V. Andriukaičio veiklą ir atsakomybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.