Lietuvoje

2012.12.17 13:12

„Veidas“: įtakingiausi šalyje Prezidentė ir nueinančios bei ateinančios vyriausybių vadovai

ELTA 2012.12.17 13:12

Žurnalas „Veidas“ jau septintą kartą skelbia įtakingiausiųjų šalies politikos, verslo bei visuomenės veikėjų sąrašą. „Veido“ apklausoje dalyvavę elito atstovai – Seimo nariai, viceministrai, savivaldybių merai, aukščiausio rango valstybės tarnautojai bei didžiųjų verslo organizacijų vadovai jau ketvirtus metus iš eilės įtakingiausiu Lietuvos žmogumi išrinko Prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Žurnalas „Veidas“ jau septintą kartą skelbia įtakingiausiųjų šalies politikos, verslo bei visuomenės veikėjų sąrašą. „Veido“ apklausoje dalyvavę elito atstovai – Seimo nariai, viceministrai, savivaldybių merai, aukščiausio rango valstybės tarnautojai bei didžiųjų verslo organizacijų vadovai jau ketvirtus metus iš eilės įtakingiausiu Lietuvos žmogumi išrinko Prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Po Prezidentės sąraše eina Andrius Kubilius ir Algirdas Butkevičius. Šie politikai surinko labai panašų skaičių taškų, nors pirmasis jau nebe premjeras, o antrasis dar tik pradeda apšilti kojas.

„Nekyla jokių abejonių – D. Grybauskaitė yra įtakingiausias Lietuvos žmogus“, – „Veidui“ sakė politologas Vytautas Dumbliauskas.

Dauguma ligšiolinių Lietuvos prezidentų buvo visuomenėje populiarūs politikai, laikomi labai įtakingais žmonėmis, ir tai galima vadinti tam tikru mūsų šalies fenomenu. Tačiau D. Grybauskaitė išsiskiria iš visų savo pirmtakų principingumu, tvirtu charakteriu ir veiklumu – to trūko kitiems valstybės vadovams.

Prezidentė ne kartą pademonstravo savo įtaką bendraudama su kadenciją baigusio Seimo dauguma, kuri jai kone besąlygiškai paklusdavo (buvo atmesti tik keli prezidentės veto). D. Grybauskaitės įtaką visi pamatė ir po pastarųjų rinkimų – Prezidentė greitai pastatė „į vietą“ politikos sukčių Viktorą Uspaskichą ir pasiekė, kad teisiamos Darbo partijos vadovas netaptų Seimo pirmininku ar ministru, taip pat iš naujosios Vyriausybės išbrokavo ištikimiausius jo bendražygius – Loretą Graužinienę, Virginiją Baltraitienę ir Kęstutį Daukšį, nors už tai sumokėjo savo reitingais.

„Manau, kad jos įtakingumo pagrindas yra viešojoje nuomonėje susiformavęs daugumos lūkesčius atitinkantis vaizdinys – tai ta, kuri nubaus kaltus. Tačiau kai D. Grybauskaitė imasi tarpininkauti konservatoriams ir jų Vyriausybei – reitingai krinta“, – komentuoja politologas Lauras Bielinis.

„Tačiau aš prezidentės vietoje daryčiau tą patį – negalima leisti, kad tokia tamsi asmenybė, kaip V. Uspaskichas, kažkoks suvirintojas iš Rusijos, šokdintų valstybę, – antrina V. Dumbliauskas. – Prezidentė turi tautos pasitikėjimą, tautos mandatą ir tuo naudojasi, kad pastumtų tiek V. Uspaskichą, tiek visą nešvarią jo partiją kuo toliau. Kaipgi suvirintojas tapo tokiu verslininku, ko apskritai jis ėjo į valdžią, kodėl kūrė partiją? Ir kodėl į politiką neina, tarkime, „Maximos“ savininkai? Manau, V. Uspaskichas ėjo į politiką, nes norėjo tiesiogiai daryti įtaką politiniams procesams Lietuvoje, siekdamas kažkokių tamsių tikslų. O D. Grybauskaitė deda visas pastangas, kad jam tai neišdegtų.“

Pasak V. Dumbliausko, galima diskutuoti tik dėl priemonių, kurias prezidentė pasirinko: kategoriškai pasakydama, kad teisiamos Darbo partijos neturi būti valdančiojoje koalicijoje, D. Grybauskaitė, futbolo terminais kalbant, įsimušė įvartį į savo vartus.

„Be Darbo partijos koalicija buvo sunkiai įsivaizduojama, tad prezidentei būtų buvę geriau pasakyti tai šiek tiek kitaip: ne kad šios partijos „neturi būti“ valdančiojoje koalicijoje, o kad „neturėtų būti“. Taip D. Grybauskaitė būtų geriau išėjusi iš susiklosčiusios situacijos“, – komentuoja politologas.

Apklausoje dalyvavę elito atstovai po D. Grybauskaitės didžiausią įtaką priskyrė nueinančios ir ateinančios Vyriausybių premjerams – po Prezidentės sąraše eina Andrius Kubilius ir Algirdas Butkevičius. Šie politikai surinko labai panašų skaičių taškų, nors pirmasis jau nebe premjeras, o antrasis dar tik pradeda apšilti kojas.

Tai galima paaiškinti tuo, kad balsavimas vyko keičiantis valdžioms, antra vertus, daugelis apklaustų politikų teigė manantys, kad A. Kubilius išlaikys savo įtaką net ir būdamas opozicijoje, o A. Butkevičius, nors dabar jau griežia Vyriausybėje pirmuoju smuiku, dėl savo silpno charakterio įtaka buvusiam premjerui neprilygs.

„A. Kubiliaus įtakos pagrindas sietinas su gerai organizuota partine struktūra. Tai struktūros lyderis. Jei susilpnės partija – susilpnės ir A. Kubiliaus įtaka“, – mano L. Bielinis.

„A. Kubilius yra kitokio charakterio – jis daug žiauresnis už A. Butkevičių, bet jis ir negalėjo būti kitoks, ir galbūt kada nors ateis diena, kai mes dėkosime jam už tą žiaurumą. O A. Butkevičius, jei jam reikėtų kirsti, taip stipriai kirsti jau nesugebėtų“, – papildė V. Dumbliauskas.

Beje, praėjusių metų įtakingiausių žmonių sąraše Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas A. Butkevičius tebuvo vienuoliktoje vietoje. Tai rodo, kad neretai vien pareigos suteikia didelę įtaką, o asmenybės „svoris“ tėra antraeilis dalykas. Bet ir asmenybė reiškia daug.

Politologų nuomone, premjero postas suteikia daug didesnę realią įtaką visuomenės gyvenime nei prezidento, todėl premjeras turėtų būti net įtakingesnis už valstybės vadovą. Tačiau asmeninės politikų savybės gali lemti, kad susiklostys ir atvirkščiai – tą mes ir matome Lietuvoje: turime stiprią Prezidentę, bet ne tokį ryškų premjerą, nors reikia pripažinti, kad būtent nuo A. Butkevičiaus ir jo aplinkos dabar daugiausia priklausys, pagal kokias taisykles visi gyvensime.

„Ministras pirmininkas, jei Seimo dauguma yra drausminga ir stipri, tampa galingiausiu pareigūnu valstybėje. Bet ši dauguma nėra stipri, garantuoju, kad V. Uspaskichas vėl ką nors iškrės, – dabar jau aiškiai matyti, kad jis bijo kalėjimo“, – „Veidui“ tvirtino V. Dumbliauskas.