Lietuvoje

2019.03.21 22:30

Pasaulinę miškų dieną Lietuvoje iškelti tūkstančiai inkilų

Aina Mizgirdė, Asta Kažukauskienė2019.03.21 22:30

Pavasarį skelbia būriais į Lietuvą grįžtantys paukščiai. Pasak ornitologų, nors šiųmetė žiema buvo gili, kai kurie sparnuočiai grįžo neįprastai anksti. Nemuno deltoje jau pastebėti ir tolimieji migrantai. Sugrįžusiais paukščiais skuba pasirūpinti miškininkai – ketvirtadienį Lietuvos miškuose iškelti tūkstančiai inkilų.

Nemuno deltoje šiomis dienomis – pats migracijos įkarštis. Užlietose pievose būriuojasi tūkstančiai iš šiltųjų kraštų parskridusių paukščių. Ornitologai sako, kad kai kurie grįžo neįprastai anksti.

„Mūsų pempės, pavyzdžiui, vasario mėnesį pasirodė, kas irgi nėra visai būdinga, pirmieji vieversiai ganėtinai anksti parskrido. Taip pat gulbės giesmininkės anksti pasirodė, nes jau pievose atsirado balų, kur jos galėtų prasimaitinti, pilkosios žąsys anksti parskrido ir jau bus sudėjusios kiaušinius, vaikus peri. Šiuo metu Nemuno delta labai gražėja, kadangi tolimieji migrantai, tos baltakaktės, želmeninės žąsys, šiuo metu skrenda pro Nemuno deltą“, – pasakojo Ventės rago vyriausiasis ornitologas.

Parskrendančius paukščius pasitinka ir miškininkai. Jau dešimtmetį, minint Pasaulinę miškų dieną, visoje šalyje keliami inkilai. Jie skirti smulkiesiems paukščiams: varnėnams, zylėms. Miškininkai sako, kad tinkamiausias paukščiams yra iš kuo natūralesnių medžiagų pagamintas inkilas, svarbus landos dydis. Kuo ji mažesnė, tuo smulkesnis paukštelis ten apsigyvens.

„Natūralių uoksų yra pakankamai nedaug, ir paukščiai neranda tinkamų sau gyventi uoksų, tai inkilai padeda išlaikyti tų paukščių populiaciją, dar padidinti. Atneša didelę naudą būtent tie paukščiai, gyvenantys inkiluose, vabždžialesiai ir padeda valyti miškus, saugoti nuo kenkėjų“, – kalbėjo Šiaulių miškų urėdijos vadovas Giedrius Tamošiūnas.

Šiaulių rajono miškuose ketvirtadienį iškelta 300 inkilų, visoje Lietuvoje – keli tūkstančiai.

Panorama