Lietuvoje

2012.12.16 22:21

K. Vagnerio ir D. Valio istorijoje – daugybė intrigų

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2012.12.16 22:21

LRT televzijos laidoje „Savaitė“ primenama, kad prokurorų profesinė sąjunga kreipėsi į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą ir Antikorupcijos komisiją, prašydama atlikti parlamentinį tyrimą dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio veiksmų, kai jis paliepė atlikti tarnybinį patikrinimą dėl prokuroro Kęstučio Vagnerio.

LRT televzijos laidoje „Savaitė“ primenama, kad prokurorų profesinė sąjunga kreipėsi į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą ir Antikorupcijos komisiją, prašydama atlikti parlamentinį tyrimą dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio veiksmų, kai jis paliepė atlikti tarnybinį patikrinimą dėl prokuroro Kęstučio Vagnerio.

Profsąjungos kreipimesi nuogąstaujama, kad generalinio prokuroro veiksmai galėjo būti neteisėti ar net nusikalstami. Tačiau parlamentarus, atrodo, labiau domina prokuratūroje vykstančios reformos ir darbuotojų atleidimų pagrįstumas.

Prokurorai dejuoja, kad apkrauti bylomis, tačiau generalinės prokuratūros prokuroras Kęstutis Vagneris spėja pozuoti prieš kameras. Jis sako ginąs viešą interesą, siekia, kad jo viršininkas Darius Valys atšauktų esą neteisėtus įsakymus.

K. Vagneris tvirtina, kad šiuo metu Eurojuste Lietuvai atstovaujanti prokurorė Laima Čekelienė paskirta pažeidžiant Delegavimo įstatymą, nes apie jos kandidatūrą neinformavo Užsienio reikalų ministerijos. Dėl to K. Vagneris siuntė signalus prezidentei, Seimo pirmininkei ir Valstybės kontrolei.

Nacionalinis biuras Eurojuste veikia nuo 2004 m. pradžioje dirbo prokuroras Rolandas Tilindis,  2006 m. jį keitė Tomas Krušna, o 2008-siais – prokurorė Laima Čekelienė. Taigi generalinis prokuroras Darius Valys pernai tik pratęsė savo pirmtako Algimanto Valantino paskirtos prokurorės komandiruotę į Olandiją, kur įsikūrusi Eurojusto buveinė.

„Užsienio reikalų ministerija nepritarė L. Čekelienės delegavimui ir atsisakė dengti delegavimo išlaidas. Tokiu atveju generalinė prokuratūra už L. Čekelienės socialines garantijas moka iš savo biudžeto apytiksliai 200 tūkst. į metus. Aš manau, kad tai yra žymi žala“, – sakė Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Kęstutis Vagneris.

Praeitos kadencijos Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas gąsdino, kad už tai Lietuvai gresia 200 tūkst. Lt bauda, tačiau prokuratūros vadovas tikina, kad vadovaujasi Prokuratūros įstatymu ir kaltinimus dėl lėšų švaistymo vadina nesusipratimu.

„Prokuratūros biudžete tam yra numatyta eilutė finansavime. Ji suderinta su Finansų ministerija ir specialiai skirta nacionalinio nario finansavimui. Keliamas klausimas, kodėl ne finansuoja URM, tačiau tai finansuojama valstybės lėšomis, mes nieko prieš išbraukti šią eilutę ir perduoti ją į URM“, – tikino generalinis prokuroras Darius Valys.

Pikti liežuviai plaka, kad prokuroras K. Vagneris gali turėti senų nuoskaudų, mat kadaise prokuratūros vadovas Kazys Pėdnyčia K. Vagnerį atleido iš Tarptautinių ryšių skyriaus vadovo posto, o jo vieton paskyrė prokurorę L. Čekelienę. Dabar po daugelio metų K. Vagneris per teismą siekia panaikinti D. Valio įsakymą dėl L. Čekelienės darbo pratęsimo Eurojustee. Tačiau teismas šį jo skundą atmetė. 

Viešojo intereso gynėjas užsimojo išreikalauti, kad generalinis prokuroras atlygintų žalą, kurią padarė savo neteisėtais įsakymais – atleido arba perkėlė prokurorus į kitas pareigas, tačiau juos teismai grąžino ir dar priteisė kompensacijas.

„Tiems pareigūnams kaip kompensacija išmokėtos įvairios pinigų sumos. Viso, kiek nustačiau, apie 100 tūkst. litų“, – tvirtino Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras K. Vagneris.

Tiesa, tarp tų nukentėjusiųjų nuo D. Valio įsakymų – ir K. Vagneris. Jis buvo perkeltas iš Generalinės į apygardos prokuratūrą, tačiau teismas K. Vagnerį grąžino ir prisiteisė 1175 litus, nors šis prašė 10 tūkst. litų.

Praeitą savaitę D. Valys uždraudė K. Vagneriui rinkti informaciją, nurodė atlikti tarnybinį patikrinimą, ar jis nepiktnaudžiauja valdžia, esą dėl to gavo vieno prokuroro pranešimą.

„Tas prokuroras, kreipdamasis į generalinį, informavo, jog prokuroras K. Vagneris į Vilniaus administracinį teismą kreipėsi dėl tų pačių aplinkybių, kurias dabar pradėjo ginti kaip prokuroras. Jau nebe kaip fizinis asmuo, o kaip prokuroras“, – paaiškino Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Vilma Mažonė.

Į D. Valį kreipėsi prokuroras Tomas Krušna. Mat K. Vagneris įrodinėja, kad T. Krušna 2008 m. taip pat neteisėtai buvo deleguotas į Europos kovos su sukčiavimu tarnybą. Maža to, teismui skundžia generalinio prokuroro įsakymą skirti T. Krušną Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotoju. Šių pareigų konkurse dalyvavo ir K. Vagneris.

Kokios bebūtų šios kontoros intrigos, tačiau šią savaitę už K. Vagnerį stojo prokurorų profesinė sąjunga. Seimo Antikorupcijos komisijai, Teisės ir teisėtvarkos komitetui adresuotame laiške rašoma, kad Dariaus Valio veiksmai galėjo būti neteisėti ar net nusikalstami, tarnybiniu patikrinimu jis gali siekti susidoroti su pavaldiniu.

Parlamentinio komiteto vadovas sako šiuos skundus vertinąs kritiškai, tačiau generaliniam prokurorui jis ketinąs pateikti nemažai klausimų, ypač dėl vykstančios reformos bei atleidimų.

„Laikas pagaliau valstybėje elgtis ne kaip savo kieme, ne kaip savo UAB`e, o atsakingai žiūrėti savo pareigų ir žiūrėti, kad būtų naudinga valstybei, o ne daroma žala“, – sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

Šio komiteto nariui ir Antikorupcijos komisijos vadovui Vitalijui Gailiui pavesta iki trečiadienio surašyti klausimus prokuratūrai. 

„Mes analizuosime situaciją, susidariusią administruojant personalą Generalinėje prokuratūroje. Kaip jūs minėjote, tai nėra kažkoks vienintelis atvejis, kai prokurorai teismų sprendimais grąžinami į buvusias pareigas. Tai galėtų būti administracinių gebėjimų stygius. Sprendimai turbūt priimami greitai, karštligiškai, neįsigilinus į galimas teisines pasekmes. O tos teisinės pasekmės kainuoja valstybės biudžetui nemažus pinigus“, – kalbėjo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Ko gero, jau kelerius metus kunkuliuojančių intrigų ir nuoskaudų būtų kur kas mažiau, jei prokuratūrai vadovauti būtų skiriamas pareigūnų autoritetą pelnęs asmuo. Dar visai neseniai vadovavęs keturių prokurorų įstaigai, dabartinis generalinis prokuroras D. Valys giriasi išsiaiškinęs, kad Lietuvos prokuratūra dirbo labai neefektyviai, todėl jo vykdoma reforma priartins sistemą prie Europos modelio. Tačiau ar toje Europoje prokurorai, it raštvedžiai, spausdina ir nešioja raštus, riša bylas, o lėkdami į teismo posėdžius, patys vairuoja tarnybinį automobilį? Savo pertvarkų nauda galėjo įsitikinti ir pats reformuotojas, prieš metus pakeliui į darbą nutrenkęs pėsčiąją. Dėl šio įvykio Dariaus Valio karjera buvo ant plauko, tačiau jam pavyko atsipirkti 500 litų bauda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.