Lietuvoje

2019.03.22 19:51

Lietuvos žurnalistų sąjungai – 90 metų: žurnalistų profesionalų bendruomenė bręsta

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.03.22 19:51

Lietuvos žurnalistų sąjungai (LŽS) šie metai neeiliniai – šiandien jai sukako 90 metų. Šią garbingą datą LŽS pasitinka sutelkusi jėgas ir pasirengusi įgyvendinti pagrindinius sąjungos tikslus – ginti žurnalistų teises ir laisves, gerinti darbo ir gyvenimo sąlygas, siekti profesinių etikos normų laikymosi, rūpintis žurnalistų profesiniu mokymusi, dalyvauti žurnalistų ir kitose tarptautinėse organizacijose.

Tendencijos krypsta į gera

Spaudos darbuotojus vienijanti organizacija buvo įkurta 1922 metais. Ji 1929 metais Kaune buvo perorganizuota į Lietuvos žurnalistų sąjungą – atskirą periodinės spaudos darbuotojų organizaciją. Pagal perregistruotus įstatus sąjungos nariu galėjo būti kiekvienas žurnalistas Lietuvos pilietis, mokantis valstybinę kalbą ir išdirbęs ne mažiau kaip dvejus metus bei tebedirbantis periodinėje spaudoje kūrybinį darbą, kuris jam yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Be tikrųjų narių LŽS buvo ir nariai korespondentai – žurnalistinį darbą dirbantys žmonės, kuriems darbas spaudoje nėra pagrindinis pragyvenimo šaltinis.

Nuo 2003 metų sąjungai vadovauja D. Radzevičius. „Man gyvenimas padovanojo galimybę atsidurti Lietuvos žurnalistų sąjungoje, kai organizacijoje buvo vidinių prieštaravimų ir susiskaldžiusių pozicijų. Taigi buvo lengva pradėti nuo santykinai naujo puslapio. Man nuo 2003 metų teko dalyvauti kuriant europietišką Lietuvos žiniasklaidos bazę, nes sąjungai vadovauti pradėjau tada, kai Lietuva ėjo įstojimo į Europos Sąjungą link”, – teigia LŽS pirmininkas.

D. Radzevičius akcentavo, kad per jo vadovavimo laikotarpį sąjunga buvo susidūrusi su dviem svarbiais iššūkiais. Tai – su sudėtinga pasaulio ir Lietuvos žiniasklaidos ekonomine krize ir bandymais riboti žurnalistikos laisvę ir teises.

„Per visą laiką vyko nuolatinės diskusijos su politikais, mūsų teisinėmis institucijomis dėl to, kas yra ar nėra žurnalistikos laisvė ir teisės. Tas procesas buvo toks intensyvus, kad, bandant suskaičiuoti, kiek iniciatyvų buvo siekiant apriboti žurnalistų galimybę būti laisvais, jų susidaro nemažas skaičius. Per metus jų būta ne po vieną“, – kalbėjo D. Radzevičius.

Anot jo, tam tikrus mažus, bet svarbius žingsnius dėl žodžio laisvės žengti pavyko. Vienas jų įvyko tuomet, kai Seime prieš keletą metų buvo dekriminalizuotas asmens bei valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens įžeidimas. LŽS pirmininko pastebėjimu, svarbiausia yra tai, kad bręsta ir išsigrynina žurnalistų profesionalų bendruomenė, kuri stengiasi atsiriboti nuo to, kas nėra profesionali žurnalistika.

„Daugelį metų buvo visai kitokia tendencija. Dabar profesionalūs žurnalistai iš tiesų nori, kad būtų skiriama, kas yra profesionalu ir neprofesionalu“, – tikino D. Radzevičius.

Išgyveno skirtingus periodus

Lietuvos žurnalistų sąjungos veikla priklausė nuo sudėtingų istorinių laikotarpių ir ne visą laiką klostėsi sklandžiai. 1940 metais, sovietams okupavus Lietuvą, LŽS, kaip ir kitų organizacijų, veikla buvo nutraukta. Į užsienį pasitraukę žurnalistai 1946 metais Vakarų Vokietijoje, Hanau mieste, įkūrė Lietuvių žurnalistų sąjungą, kuri nuo 1953 metų darbą tęsė Jungtinėse Amerikos Valstijose ir veikia iki šių dienų.

Okupuotoje Lietuvoje žurnalistų sąjungai įsikurti prireikė net septyniolikos metų. 1957 metais Vilniuje buvo įkurta Lietuvos SSR žurnalistų sąjunga, kaip SSRS žurnalistų sąjungos padalinys.

Lietuvoje prasidėjus Atgimimui, jį aktyviai palaikė ir žurnalistai. 1989 metais sausio 27–28 dienomis įvykusio sąjungos VIII suvažiavimo metu buvo paskelbta atkuriama Lietuvos Respublikoje iki 1940 metų veikusi Lietuvos žurnalistų sąjunga ir paskelbta, kad ji nepriklausoma nuo SSRS žurnalistų sąjungos. Tai įvyko dar iki  Kovo 11-tosios, Lietuvos Nepriklausomybės Akto paskelbimo.  

1990 metais buvo priimti nauji įstatai, teigiantys, kad LŽS tampa nepriklausoma, nepolitinė demokratinė, visuomeninė profesinė sąjunga, kuri jungia žurnalistus. 1991 metais LŽS turėjo 2400 narių ir tapo Europos ir Tarptautinės žurnalistų federacijų nare.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.