Lietuvoje

2019.03.21 11:25

Žalimas: konstitucinis skundas suteiks žmonėms daugiau priemonių ginti savo teises

BNS2019.03.21 11:25

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako, kad Seimo sprendimas įteisinti individualų konstitucinį skundą suteiks žmonėms daugiau galimybių ginti savo teises ir taip skatins pilietinį aktyvumą.

„Valstybė nuo to tik laimės, jeigu žmonės turės kuo daugiau priemonių savo teisėms ginti ir taip savotiškai skatins jų pilietinį aktyvumą. Nesant galimybės žmogui tiesiogiai kelti konstitucingumo klausimų Konstituciniame Teisme, galbūt kai kurie jų ir nuleidžia rankas, matydami, kad jų teisės yra pažeistos, bet jie šios priemonės neturi“, – BNS ketvirtadienį sakė D. Žalimas.

Jis tikisi, kad po šio sprendimo žmonės pasijaus labiau įtraukti į teisinę sistemą, domėsis Konstitucija ir savo teisėmis.

Be to šio skundo įteisinimas, pasak KT pirmininko, svarbus ir teisinei Lietuvos sistemai.

„Yra sričių, kurios Konstitucinio Teismo dar nėra nagrinėtos, susijusios su svarbiomis žmogaus teisėmis. Tai kuo daugiau yra Konstitucija per bylas aiškinama, tuo geriau mums visiems“, – sakė D. Žalimas.

Lietuva, pasak D. Žalimo, buvo viena iš keturių Europos valstybių, kuriose individualaus skundo nebuvo.

„Mes tampame būtent šiuo požiūriu pagaliau civilizuota europinė valstybė, nes didžiojoje Europos dalyje, kur yra konstituciniai teismai, individualus skundas jau seniai yra“, – kalbėjo jis.

Taip pat tikimasi, kad įteisintas individualus konstitucinis skundas sumažins krūvį Europos Žmogaus Teisių Teismui.

D. Žalimo teigimu, kol kas sunku prognozuoti, kiek individualių skundų pasieks Konstitucinį Teismą, todėl kol kas anksti kalbėti apie galimą krūvio didėjimą.

Jis pabrėžė, kad pirmiausia į Konstitucinį Teismą kreiptis norintys piliečiai vis tiek turės išnaudoti kitas priemones apginti savo teises teismuose.

„Tik vis dar manydamas, kad teismo sprendimas yra toks, kuris pažeidžia jo konstitucines teises, jis galės ateiti į Konstitucinį Teismą“, – sakė D. Žalimas.

Pagal skundą įteisinusią Konstitucijos pataisą, kiekvienas asmuo galės kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų, jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė jo konstitucines teises ar laisves, o kitos teisinės gynybos priemonės išnaudotos.

Individualaus skundo Konstituciniam Teismui įteisinimas numatytas vyriausybės programoje. 

Seimas nusprendė, kad Konstitucijos pataisa įsigalios šių metų rugsėjį.

Dabar Konstitucija numato, kad kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui gali tik Seimas, Seimo narių grupė, prezidentas, vyriausybė ir teismai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.