Lietuvoje

2019.03.21 11:06

Ilgai laukti nereikėjo: Seime – iniciatyva dėl privalomo vaikų skiepijimo

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.03.21 11:06

Seime – iniciatyva dėl privalomo vaikų skiepijimo – įregistruotos Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisos. Jomis numatoma, kad skiepai vaikams iki 16 metų nuo poliomelito, tymų ir raudonukės būtų privalomi. Pataisas, reaguodami į tymų infekcijos protrūkį, registravo socialdemokratai.

Tačiau ar jos galėtų tapti realybe – nežinia. Valdančiųjų atstovė, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė sako, kad su ligos protrūkiu kovoti reikėtų ne prievole, o efektyvesniu žmonių informavimu. 

Penkis kartus daugiau nei pernai užsikrėtusių tymais skaičius liudija, kad Lietuva nevaldo situacijos, o kasmet nepaskiepyti nuo šios ligos kasmet lieka per 5 tūkst. vaikų, teigiama Lietuvos socialdemokratų partijos pranešime spaudai.

Pagal socialdemokratų siūlymus, nepilnamečio paciento iki 16 metų atstovas pagal įstatymą privalės užtikrinti, kad šis, nesant kontraindikacijų, būtų paskiepytas nuo poliomelito, tymų, raudoniukės. O skiepijimą paskyręs gydytojas informaciją apie tuos, kurie atsisako skiepytis, turės perduoti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir teritoriniam valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos skyriui.

Per pastarąjį dešimtmetį tokių neskiepytų ir neatsparių tymų virusui vaikų skaičius viršijo 50 tūkst., pažymi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas.

Pasak politiko, vyriausybė nieko nepadarė, kad situaciją keistųsi, todėl tokios įstatymų pataisos – reikalingos.

„Visi vaikai turi teisę į gyvybės apsaugojimą. Jei dalis tėvų užsispyrę ar vadovaujasi visiškai kitokiomis teorijomis, tada kas nors turi būti atsakingas, kad vaikas nemirtų. Kol kas vyriausybė savo neveiklumą dengia pseudoargumentais, taigi imamės priemonių, kurios motyvuos tėvus pasirūpinti, kad vaikai būtų paskiepyti“, – sako G. Paluckas.

LSDP Seimo frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas teigia, kad valstybė negali leisti, kad vaikai mirtų nuo vakcinomis išvengiamų ligų ir siūlomos pataisos turėtų būti priimtos nedelsiant.

„Žmonių gyvybėmis rizikuoti negalima. Teisė į gyvybę niekieno veiksmais negali būti suvaržoma. Tačiau asmenų, nepagrįstai atsisakančių skiepyti vaikus, skaičius auga, todėl kasmet didėja ir nepaskiepytų asmenų skaičius. Neigiamos, mokslu nepagrįstos informacijos apie skiepus skleidimas padarė didžiulę žalą – dėl tėvų ir globėjų atsisakymo skiepyti savo vaikus daug vaikų lieka nepaskiepyta“, – teigia J. Sabatauskas.

A. Širinskienė: prievarta vargu ar tai išspręsime

Seimo narė, "valstietė" Agne Širinskienė LRT.lt sakė abejojanti, ar tokia tvarka problemą išspręstų, o yra ir teisinių niuansų – tokių iniciatyvų yra buvę ir kitose Europos šalyse ir jos buvo vertinamos valstybių KOnstituciniuose Teismuose.

"Manyčiau, kad ne su privalomais dalykais reikėtų tą problemą spręsti, o iš tikrųjų ją spręsti reikėtų šviečiant tėvus, ne iš esmės valstybėje per tuos 30 metų dėl tėvų švietimo skiepų nuo tymų atžvilgiu praktiškai nieko nebuvo daroma“, – akcentavo ji.

Politikė sakė, kad stebina Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ir jo vadovo Sauliaus Čeplinsko pozicija, kai problema matoma (žmonės, bijo ir vengia skiepytis), bet švietimo sruiyje „deja, bet visiškai nieko nedaro“.

„Manau, kad šiuo atveju tikrai būtų geriau kalbėti apie institucijų pareigas šviesti ir sąmoninti visuomenę, nes dažniausiai baimės atsiranda dėl to, kad žmonės neturi patikimos ir tikslios informacijos. Prievarta, vargu (aš tikrai abejoju), ar mes šiuo atveju tikrai išspręsim“, – LRT.lt kalbėjo ji.

Europos Tarybos duomenimis, visame pasaulyje skiepais kasmet apsaugoma 2,7 mln. žmonių nuo tymų, 2 mln. – nuo naujagimių stabligės ir 1 mln. – nuo kokliušo. Europoje skiepijant nuo sezoninio gripo nuo šios ligos kasmet apsaugoma apie 2 mln. asmenų.

 

Populiariausi