Lietuvoje

2019.03.21 15:33

Dešimtmetį nekeistas valstybinės pašalpos mirties atveju dydis prasilenkia su realybe

LRT.lt2019.03.21 15:33

Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija, atkreipdama dėmesį į itin mažą, daugiau kaip dešimt metų nekeistą valstybinės pašalpos dydį mirties atveju, kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.

Kaip pranešime žiniasklaidai teigia asociacijos valdybos pirmininkė Jolanta Sprainaitienė, šiuo metu įstatyme nustatytas laidojimo pašalpos dydis (304 Eur) nėra pakankamas net bazinių ritualinių paslaugų paketui įsigyti.

„Mūsų surinktais duomenimis, norint pagarbiai ir atsakingai palaidoti mirusiojo palaikus, išleidžiama 900–950 eurų. Akivaizdu, kad skiriamos laidojimo pašalpos nepakanka visoms reikalingoms paslaugoms apmokėti, todėl asmuo priverstas ieškoti kitų finansavimo šaltinių palaikų laidojimui, kaip, pavyzdžiui, einamojo mėnesio dar neišmokėta pensija arba vieno ar dviejų mėnesio pensijos dydžio išmoka“, – teigia J. Sprainaitienė.

Pasak asociacijos vadovės, suprantama, kad ekonominio sunkmečio sąlygomis buvo būtinas socialinių išmokų sumažinimas. Tačiau situacijai pagerėjus, neabejotinai, turėtų būti svarstoma pašalpos didinimo galimybė.

„Atstatytos valstybinės pensijos, valstybinės socialinio draudimo pensijos ir išmokų mokėjimas asmenims, turintiems draudžiamųjų pajamų, nedarbo socialinio draudimo pašalpos, tačiau nuo 2010 m. sausio 1 d., mirus bet kokios pensijos gavėjui, jį laidojančiam asmeniui mokama išmoka buvo sumažinta vienu gautos pensijos dydžiu. Tai yra išmokamos ne trys jam priklausiusios valstybinės ar senatvės pensijos, o tik dvi. Taigi su anapilin iškeliausiančiais pensijų gavėjais tenka atsisveikinti kur kas kukliau“, – pažymi Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos valdybos pirmininkė.

Asociacija atkreipia dėmesį ir į tai, kad šiuo metu laidojančiam asmeniui neprivalu atsiskaityti už laidojimo pašalpos panaudojimą, o pats pašalpos dydis verčia ieškoti pigiausias paslaugas teikiančių įmonių, kurios neretai linkusios vykdyti neskaidrią veiklą ir nuslėpti privalomus sumokėti mokesčius.

Siekiant sumažinti finansinę naštą mirusiojo artimiesiems, Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija siūlo didinti pašalpą arba nustatyti, kad mirusiojo socialinio draudimo pensijos dalis būtų skiriama laidojimo reikmėms, jei nepakanka laidojimo pašalpos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai išsiųstame rašte taip pat prašoma atsakyti į prieškrizinį laikotarpį galiojusią tvarką ir laidojančiam asmeniui numatyti laidojimo išlaidų kompensavimą tik pateikus sąskaitas, patvirtinančias turėtas išlaidas, susijusias su mirusio asmens laidojimu. „Šios išlaidos atsispindėtų laidojimo paslaugų teikėjų buhalterinėje apskaitoje, o tai užtikrintų didesnį verslo skaidrumą ir ekonomikos šešėlio mažinimą valstybėje“, – pabrėžia J.Sprainaitienė.

Šiuo metu parama mirties atveju finansuojama iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams (valstybės biudžeto lėšų, skirtų specialioms tikslinėms dotacijoms paramai mirties atveju administruoti, naudojimo ir atsiskaitymo tvarką nustato Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras). Bazinis socialinės išmokos dydis nebuvo keičiamas nuo 2009 m. sausio 1 d.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija LRT.lt teigia, kad siekdama atlikti laidojimo pašalpos dydžio adekvatumo analizę, 2019 m. vasario 12 d. savo iniciatyva oficialiai raštu kreipėsi į Lietuvos ritualinių paslaugų asociaciją.

„Ministerija kreipėsi, prašydama pateikti ritualinių paslaugų teikėjų (skirtinguose Lietuvos miestuose) nustatytus laidojimo paslaugų minimalių kainų dydžius. 2019 m. kovo 7 d. Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija ministerijai pateikė prašomą informaciją ir šiuo metu ministerija atlieka gautų duomenų analizę, kurios rezultatai bus vertinami priimant sprendimą dėl paramos mirties atveju teisinio reguliavimo tobulinimo – laidojimo pašalpos dydžio padidinimo – būtinumo.

Pažymime, kad laidojimo pašalpa nėra priskiriama prie pagrindinių socialinių lengvatų, t. y., ja neužtikrinamas minimalus pragyvenimo lygis, nes mokama nevertinant mirusio ar laidojančio asmens pajamų. Be to, laidojimo pašalpos tikslas nėra laidojančiam asmeniui kompensuoti visų patirtų išlaidų, susijusių su mirusiojo asmens laidojimu. Šia parama siekiama iš dalies finansinėmis priemonėmis paremti laidojančius asmenis, todėl jos dydis nėra siejamas su visomis patirtomis laidojimo išlaidomis“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt