Naujienų srautas

Lietuvoje2015.01.27 20:30

Prezidentės patarėja: derantis dėl embargo atšaukimo įvyko apgailėtinas precedentas

ELTA 2015.01.27 20:30

Europos sveikatos ir maisto saugos direktorato Rusijai pateiktą pasiūlymą dėl maisto produktų embargo derėtis su atskiromis bendrijos šalimis Prezidentūra laiko apgalėtinu precedentu.

Europos sveikatos ir maisto saugos direktorato Rusijai pateiktą pasiūlymą dėl maisto produktų embargo derėtis su atskiromis bendrijos šalimis Prezidentūra laiko apgalėtinu precedentu.

„Prezidentė Dalia Grybauskaitė neigiamai vertina tokį Europos Komisijos diskriminacinį sprendimą ir vertina tai kaip bandymą suskalyti Europos Sąjungą (ES). Žinoma, tai apgailėtinas precedentas, netgi panašus į provokaciją“, – antradienį interviu „Žinių radijui“ sakė vyriausioji Prezidentės patarėja vidaus politikos klausimais Virginija Būdienė.

Prezidentės patarėja kategoriškai atmetė maisto saugos ir sveikatos komisaro Vytenio Povilo Andriukaičio pasiaiškinimus, kad tai – tik techninio pobūdžio derybos.

„Kaip matome iš minimo dokumento, Europos sveikatos ir maisto saugos direktorato direktoriaus laišku Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos vadovui bandoma pasiūlyti Rusijai derėtis su kiekviena ES valstybe atskirai dėl embargo maisto produktams atšaukimui. Visokie išvedžiojimai, kad taip neįvyko, yra neteisingi ir melagingi, nes iš minėto dokumento akivaizdžiai matyti, kad taip yra pasiūlyta. (...) Nors tai buvo tik susirašinėjimas, tačiau mes, politikai, žinome, kad paprastai tokių dalykinių susirašinėjimų pagrindu ir gimsta didžioji politika“, – komentavo Prezidentės atstovė.

Anot V. Būdienės, Prezidentė su V.  P. Andriukaičiu šiuo klausimu tiesiogiai nebendravo, tačiau įvyko vidiniai pokalbiai tarp politikų Lietuvoje.

„Tai nekokie, apgailėtini mūsų komisaro darbo pradžios vaisiai. Manyčiau, kad klaida bus ištaisyta, tikime, kad kitaip ir negali būti. ES komisaras prisiims atsakomybę ir tokių siurprizų bei „dovanėlių“, leidžiančių skaldyti ES vienybę, Rusijai daugiau nebebus pateikta“, – Prezidentūros lūkesčius persakė V. Būdienė.

Pirmadienį vykusiame Europos tarybos Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje, kuriame dalyvavo ES šalių žemės ūkio ministrai, šiuo klausimu nutarta veikti vieningai ir jokių panašių principų į anksčiau minėtuosius netaikyti.

V. Andriukaitis: su Rusija vyko tik nebaigti techniniai pokalbiai

Sveikatos ir maisto saugos direktorato ir Rusijos veterinarijos tarnybos susirašinėjimuose buvo kalbama apie galimybę nutraukti embargą tam tikriems maisto produktams, ir tai būtų taikoma visoms bendrijos šalims, tikina Sveikatos ir maisto saugos komisaras Vytenis Andriukaitis.

Socialdemokratų partijos informacinio centro išplatintame V. Andriukaičio pranešime teigiama, kad su Rusija kalbėtasi apie galimybę atšaukti embargą taukams ir kitiems mėsos produktams.

„Prekybos apribojimai galėtų būti nutraukti, nes Rusija neturi argumentų, kodėl šie produktai neatitinka fitosanitarinių taisyklių. Toks apribojimų nutraukimas turėtų būti taikomas visoms Europos Sąjungos (ES) valstybėms kartu. Techninio pobūdžio pokalbiai nesibaigė, niekas iki šiol nesutarta“, – pranešime spaudai cituojamas V. Andriukaitis.

Rusijai paskelbus, kad pokalbių metu buvo sutarta atnaujinti prekybą su kai kuriomis ES valstybėmis (Prancūzija, Vokietija, Italija, Danija, Nyderlandais ir Vengrija), eurokomisaras pabrėžia, kad Europos Komisija (EK) visada pasisakė ir pasisakys už solidarumo principo taikymą ir netoleruos neteisėtų dvišalių susitarimų tarp valstybės narės ir trečios šalies.

„Ši žinia iš Rusijos yra pagrindas pirmenybę teikti dvišaliams susitarimams ir skaldyti ES vienybę. Tai nepriimtina“, – tikina V. Andriukaitis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi