Lietuvoje

2015.01.26 15:10

Iš Rusijos ambasadoriaus – dviprasmiškas laiškas Lietuvai

DELFI.lt2015.01.26 15:10

Rusijos ambasadorius Vilniuje Aleksandras Udalcovas paskelbė viešą sveikinimą Lietuvai „su Lietuvos išvadavimo nuo vokiečių-fašistų 70-osiomis metinėmis“. O sveikinime netrūksta aliuzijų į dabartinę situaciją ir Kremliaus požiūrį į šalis, kurios atvirai smerkia Rusijos veiksmus prieš Ukrainą.

Rusijos ambasadorius Vilniuje Aleksandras Udalcovas paskelbė viešą sveikinimą Lietuvai „su Lietuvos išvadavimo nuo vokiečių-fašistų 70-osiomis metinėmis“. O sveikinime netrūksta aliuzijų į dabartinę situaciją ir Kremliaus požiūrį į šalis, kurios atvirai smerkia Rusijos veiksmus prieš Ukrainą.

Rusijos ambasados išplatintame pranešime A. Udalcovas Lietuvą sveikina „iš visos širdies“ ir dėkoja Antrojo pasaulinio karo veteranams. Ir netrukus keičia toną, prabildamas apie „nacių nusikaltėlių reabilitavimą“ ir „pavienes šalis“, kurios neva perrašinėja istoriją.

„Prisimenant tuos neramius metus ir atiduodant duoklę milijonams karo aukų, kaip niekad svarbu neleisti fašistinės ideologijos atgimimo ir nacių nusikaltėlių reabilitavimo. Būtina aktyviai ir ryžtingai kovoti su istorijos klastotojais ir bandymais peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo rezultatus, kurių šiuo metu imasi pavienės Europos šalys. Šiandien esame gyvi liudytojai to, prie ko priveda neprincipingumas šiuo klausimu“, – rašo A. Udalcovas.

Na, užuominos apie fašizmą aiškiai nutaikytos į Ukrainą, kurią Maskva jau metus kaltina menamu fašistinės ideologijos gaivinimu. O pareiškimas apie „istorijos klastojimą“, tikėtina, skirtas Lenkijai, kurios užsienio reikalų ministras Grzegorzas Schetyna praėjusią savaitę įsiutino Kremlių, pasakydamas, kad Osvencimo koncentracijos stovyklą vadavo ukrainiečiai.

Baigdamas savo kreipimąsi, Rusijos diplomatas gelia ir prezidentei Daliai Grybauskaitei, kuri viena pirmųjų atmetė kvietimą atvykti į Maskvą minėti 70-ųjų Pergalės dienos metinių. „Tikiuosi, greitai mes kartu pažymėsime ir Didžiosios Pergalės 70-metį – svarbiausią šių metų įvykį“, – rašo A. Udalcovas.

N. Maliukevičius: ambasadorius siekia konflikto

Su A. Udalcovo laišku susipažinęs politologas Nerijus Maliukevičius DELFI teigė, jog ambasadoriaus pozicija akivaizdi – esą jis laišku siekia skandalo.

„Ambasadorius imasi konkrečių informacinio karo žingsnių. Absoliučiai suprantama, kokį ažiotažą toks laiškas sukels Lietuvos žiniasklaidoje. Tikslingai tikimasi tam tikro skandalo, kuris, suprantama, įvyks. Manau, kad viskas yra pritaikyta konkrečiam kontekstui ir putiniškam, neva antifašistiniam naratyvui“, – kalbėjo N. Maliukevičius.

Pasak jo, artėjant Pergalės dienos minėjimui Maskvoje, tokių Rusijos išsišokimų bus tik daugiau.

„Panašių informacinių atakų dažnės. Supraskime, kokia data artėja. (…) Prisimenant 2005 metus, kada diskusijos buvo gerokai siauresnės – Baltijos šalių vadovų kontekste, kas važiuos ir kas nevažiuos į Maskvą – dabar akivaizdu, kad diskusijos dėl Vakarų valstybių vadovų važiavimo į Maskvą gegužės 9 d. vyks kur kas platesniame rate, abejonių ir abejojančių bus daug daugiau. Akivaizdu, kad yra bandoma tokį naratyvą pasitelkti, siekiant sužaisti „didžiosios priešstatos“ vaizdiniu“, – svarstė N. Maliukevičius.

Tiesa, vienas epizodas A. Udalcovo laiške skamba vos ne kaip savikritika. Rusijos ambasadorius kalba apie pavojus, prie kurių „priveda neprincipingumas“, kai daugelis apžvalgininkų neprincipingumą įžvelgia dabartinėje Vakarų laikysenoje Rusijos atžvilgiu.

„Paralelinė realybė, – nusijuokė N. Maliukevičius. – Galime neprincipingumo agresyviam autoritariniam režimui klausimą taikyti sau – Vakarams.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.