Lietuvoje

2019.03.21 09:12

VRK imasi skundų dėl prezidentės pasisakymo apie Skvernelį

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.03.21 09:12

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ėmėsi svarstyti Petro Gražulio ir Ramūno Karbauskio skundų dėl prezidentės Dalios Grybauskaitės pasisakymo apie premjerą Saulių Skvernelį. Rinkimų prievaizdai nutarė sudaryti darbo grupę, kuri parengs atsakymus tiek R. Karbauskiui, tiek P. Gražuliui. Pastarasis tai vadino maža pergale.

Tiesa, ne tik P. Gražulis dėl šalies vadovės žodžių kreipėsi į VRK. Pradėdama posėdį komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė patvirtino, kad trečiadienį vakare analogiškas skundas gautas ir iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio.

Posėdyje dalyvavo pats P. Gražulis. Prezidentės D. Grybauskaitės atstovai VRK posėdyje nedalyvavo. Tiesa, tai buvo tik skundo priėmimas, o ne jo svarstymas ar sprendimo paskelbimas. 

Iš karto po rinkimų VRK pirmininkė L. Matjošaitytė sakė nematanti, kad D. Grybauskaitės pasisakymą galima laikyti pažeidimu. VRK posėdyje ji klausė kolegų ar dėl išsakytos nuomonės turėtų nusišalinti nuo klausimo svarstymo. Komisijos nariai vienbalsiai nutarė, kad L. Matjošaitytė neturėtų nusišalinti. Net ir P. Gražulis su tuo sutiko.

„Teigiama, kad prezidentė agituodama prieš kandidatą į prezidentus S. Skvernelį pažeidė įstatymą, padarė rimtą pažeidimą. Prezidentė taip pat pareiškė, kad vienas iš kandidatų į Vilniaus mero postą yra vagis, sakydama, kad balsavo už tą, kuris nevagia“, – skundą citavo L. Matjošaitytė.

VRK taip pat susipažino su R. Karbauskio skundu. Jame taip pat teigiama, kad vertindama S. Skvernelio elgesį prezidentė pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatas. Pasak L. Matjošaitytės abu skundai labai susiję. 

P. Gražulis prezidentės atvejį lygino su kandidato į prezidentus Arvydo Juozaičio istorija. Anot jo, A. Juozaitis nevykdė agitacijos, o tik rinko parašus ir VRK tai laikė rinkimų agitacijos pažeidimu: „O čia žmogus, šalies vadovas, pasinaudodamas žiniasklaida, šmeižė kitą kandidatą.“

Pažeidimo neįžvelgė

VRK narys Vilius Semeška kalbėjo, kad skundų gaunama daug ir iš įvairių Seimo narių, tačiau pastebėjo, kad skundą pateikė ne kas kitas, o taip pat kandidatas į prezidentus. Jis taip pat pastebėjo, kad tai yra tik skundo pateikimas, o ne tyrimas, todėl neaišku, kodėl tam skiriama tiek dėmesio: „Mes turime tam tikrą precedentą, yra kiti Seimo nariai atsiuntę skundų, bet nepamenu nė vieno atvejo, kad taip aptarinėtume skundą ne tyrimo, o jo gavimo metu.“

„Pritariu, kad turėtų būti parengtas atsakymas skundo autoriams, pažeidimų neįžvelgiu. Kandidatas, einantis premjero pareigas, gali sulaukti kritikos apie savo, kaip premjero veiklą“, – kalbėjo V. Semeška.

Tuo metu P. Gražulis aršiai tikino, kad jei skundas nebūtų dėl prezidentės, pažeidimą V. Semeška įžvelgtų.

Savo pozicijos toliau laikėsi ir komisijos pirmininkė. Ji taip pat teigė nemananti, kad kritikuodama premjerą D. Grybauskaitė pažeidė rinkimų agitacijos taisykles.

„Išsakiau jau sekmadienį savo poziciją, ji nesikeičia, sužinojau daugiau aplinkybių ar ne, nei jos buvo žinomos sekmadienį, teikiant komentarą. Aš savo nuomonės laikausi, mano vidiniu įsitikinimu pažeidimas šiuo atveju nebuvo padarytas.

Klausimas yra ar tai agitacija, ar tai šalies vadovo vertinimas, ar tai susiję su rinkimais. Šalies vadovas dažnai pasisako įvairiais klausimais – dėl vyriausybės veiklos, parlamento darbo, kitų institucijų darbo. Tai normalus, natūralus procesas. Tai, kad tas pasisakymas pasirodė rinkimų dieną ir kad tai rinkimų agitacija, aš nematau ryšio su konkrečiais rinkimais, neįžvelgčiau agitacijos“, – sakė L. Matjošaitytė.

Ji taip pat teigė nemananti, kad prezidentė pasakydama, jog balsavo už tą, „kuris nevagia“ padarė pažeidimą. Anot jos, kiekvienas rinkėjas tokius žodžius interpretuoja savaip, o šalies vadovė neįvardijo konkretaus politiko.  

Komisijos narė Aistė Žilinskienė kalbėjo, kad nesvarbu, kas pateikia skundą – ar Seimo narys, ar paprastas žmogus, skundas turi būti išnagrinėtas. Tiesa, ji siūlė apjungti du skundus, nes jie iš esmės yra apie tą patį.

VRK nusprendė, kad bus sudaryta darbo grupė, kuri ištirs ir pateiks siūlymus, ar prezidentė, kritikuodama S. Skvernelį, pažeidė įstatymą. „Tai – maža pergalė“, – po posėdžio žurnalistams sakė P. Gražulis.

Pats prezidento posto siekiantis P. Gražulis šalies vadovę rinkimų prievaizdams apskundė po sekmadienį vykusio antrojo savivaldos rinkimų turo. Jo metu, atvykusi balsuoti į Vilniuje esančią rinkimų apylinkę, žurnalistams komentavo premjero Sauliaus Skvernelio, kuris taip kandidatuoja į prezidentus, elgesio. Paklausta, kaip vertina tai S. Skvernelio pasisakymą apie latvius, prezidentė tai įvardijo, kaip „tarptautinę gėdą“, o jo sprendimą kreiptis į Baltarusijos premjerą su siūlymu vietoje Astravo AE statyti dujinę elektrinę vadino antikonstitucišku, nes tai nebuvo suderinta su prezidente, kuri yra atsakinga už Lietuvos užsienio politiką.

P. Gražulis skunde VRK teigia, kad prezidentė pasisakydama apie S. Skvernelį, nesilaikė rinkimų agitacijos reikalavimų, numatančių, kad rinkimų agitacija draudžiama 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną, iki kol užsidaro apylinkės.