Lietuvoje

2019.03.21 13:03

Šeimos gydytojas pasidalino 10 faktų apie tymus: sąlygos ligai plisti tapo idealios

LRT.lt2019.03.21 13:03

„Dėl išgalvotų ir mokslu nepagrįstų priežasčių kasmet mūsų šalyje tėvai atsisako MMR vakcina skiepyti per 5 tūkstančius vaikų, todėl ligai plisti sąlygos tapo idealios. Dabar jau serga ir suaugusieji, todėl sveiki atvykę į 8 praeito amžiaus dešimtmetį“, – taip savo feisbuko paskyroje teigia VUL Santaros klinikų šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius. Savo įžvalgomis jis sutiko pasidalinti ir su LRT.lt skaitytojais.

Medikas akcentuoja, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja daugiau kaip 95 proc. vaikų paskiepyti dviem MMR vakcinos (nuo tymų, raudoniukės ir kiaulytės) dozėmis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje paskiepijamų vaikų dalis kasmet mažėja – 2009 m. siekė 97 proc., o jau 2018 m. – vos 92,2 proc.

Lietuvoje iki 2019 m. kovo 20 dienos užregistruoti 202 tymų atvejai, kai per visus 2018 metus tokių buvo tik 30. „Sukūrėme puikią terpę viruso plitimui, o Ukraina čia naujas, bet tik papildomas rizikos veiksnys“, – aiškina V. Kasiulevičius.

Visas pasaulis, pasak jo, „tymų krizėje“, kurią išprovokavo antivakcionistai. 2018 metais Europoje tymais susirgo 82 596 (53 218 Ukrainoje) ir nuo tymų mirė 72 įvairaus amžiaus žmonės, o Afrikoje vien Mozambike 2018 metais nuo tymų protrūkio mirė daugiau negu 900 vaikų.

„Bet labiausiai iliustratyvus pavyzdys yra Filipinai. 2014 metais šioje šalyje buvo paskiepyti 83 procentai vaikų, o per 4 metus antivakcionistų judėjimas pasiekė, kad besiskiepijančių skaičius krito iki 55 procentų. Sergančių tymais skaičius Filipinuose nuo 2400 (2017 metais) išaugo iki 18 000 (2018 metais). Praėjusiais metais šioje Azijos šalyje mirė 70 vaikų, šiemet per pirmą metų mėnesį jau net 16“, – dėmesį atkreipia medikas.

1. Saugūs tik po 1988 m. dviem vakcinos dozėmis skiepyti arba tymais jau sirgę asmenys. Jeigu gimėte iki 1988 m., atlikite kraujo tyrimą – imunoglobulino G testą tymams arba nieko nelaukę pasiskiepykite „Priorix“ vakcina.

2. Jeigu esate gimę iki 1988 metų ir ką tik turėjote kontaktą su sergančiuoju tymais, jums rekomenduojama pasiskiepyti viena tymų vakcinos doze per 72 valandas.

3. Tymais nesirgę ir neskiepyti asmenys turėtų vengti kontakto ir nebūti vienoje patalpoje su sergančiuoju. Praėjus 5 dienoms po kontakto su sergančiu tymais, netgi jeigu per 72 valandas spėjote pasiskiepyti, iki 21 dienos neikite į darbą ir venkite kontaktų su neskiepytais arba tymais nesirgusiais žmonėmis. Taip juos apsaugosite.

4. Sergantys tymais asmenys turi likti namuose netrumpiau kaip 4 paras nuo bėrimo pradžios. Nepamirškite, kad susirgę galite užkrėsti net 18 žmonių.

Susirgus tymais ir praėjus 3 paroms nuo bėrimo atsiradimo paciento kraujyje jau gali būti nustatytas imunoglobulinas M prieš tymus, kuris išlieka kraujyje iki 30 dienų. Po 7 dienų nuo bėrimo pradžios kraujyje jau galima aptikti ir imunoglobuliną G, kuris piką pasiekia po 14 dienų ir dažniausiai išlieka visą gyvenimą.

5. Įtariant, kad į gydymo įstaigą atvykęs pacientas serga tymais, jis privalo būti izoliuojamas atskiroje (idealiu atveju neigiamo slėgio patalpoje). Medicinos personalas turi dėvėti kaukes arba respiratorius. Virusas išlieka patalpoje iki 2 valandų net po sergančiojo pasišalinimo iš patalpos.

6. Susirgus tymais svarbu adekvačiai skirti skysčius ir karščiavimą mažinančius vaistus, laiku pastebėti ir antibiotikais gydyti bakterines infekcijas – ausų ir plaučių uždegimą. Dažniausios mirčių priežastys – neefektyvus plaučių uždegimo ir viduriavimo gydymas.

7. Manoma, kad vaikams gali būti efektyvus vitaminas A ir ribavirinas. Vitaminas A susirgus skiriamas vieną kartą per dieną 2 dienas tokiomis dozėmis: kūdikiai iki 6 mėnesių – 50 000 veikimo vienetų, 6–11 mėnesių – 100 000 veikimo vienetų, vyresni kaip 1 metų vaikai – 200 000 veikimo vienetų. Jeigu nustatomas vitamino A deficitas, trečia dozė skiriama po 4–6 savaičių.

8. Sveiki kūdikiai Lietuvoje pirmąja vakcinos doze skiepijami 15 mėnesių amžiaus, o antrąja – 6–7 metų.

9. Negalima skiepyti, jeigu buvo alergija (anafilaksija) pirmai vakcinos dozei, yra nustatyta imunosupresinė organizmo būklė arba nėštumas. Visais kitais neaiškiais atvejais sprendžiama individualiai.

10. Retais atvejais paskiepyti 2 tymų (kombinuotos MMR tymų-epideminio parotito-raudonukės) vakcinos dozėmis žmonės gali susirgti, tačiau jų ligos eiga bus daug lengvesnė, o komplikacijų rizika mažesnė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt