Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.20 18:04

Paksą kaltina pažadu už parašus atsilyginti kelione į Briuselį

Likus mažiau nei 2 mėnesiams iki prezidento ir Europos Parlamento rinkimų, Vyriausioji rinkimų komisija ir nevyriausybinė organizacija „Baltosios pirštinės“ gauna vis daugiau skundų dėl galimų pažeidimų. Tarp jų – agitacija pasirašyti už kandidatą mokyklose, siūlymas už renkamus parašus vykti į Briuselį. Rinkėjams kliūva ir parašų rinkimo vietos – poliklinikos, valdžios institucijos. Kandidatai ginasi jokioms taisyklėms nenusižengę.

Rinkimų prievaizdai „Baltosios pirštinės“ gavo skundą, kad Vilniaus Vladislavo Sirokomlės gimnazijoje renkami parašai už europarlamentarą, kandidatą į prezidentus Valdemarą Tomaševskį.

„Vyresnių klasių moksleiviai yra neypatingai gražiai kviečiami pasirašyti už kandidatus,  žinoma, naudojantis tarnybine padėtimi jų prašoma, kai administracija palaiko kandidatą. Tai nėra etiški atvejai“, – pasakojo „Baltųjų pirštinių“ vadovė Marija Šaraitė.

Toliau nei iki budėtojo į mokyklą patekti, kaip ir direktorės pasiekti, nepavyko. Atsiliepusi direktorės pavaduotoja patikino, kad parašai mokykloje už V. Tomaševskį ar kokį kitą kandidatą nėra renkami. Pats V. Tomaševskis sako apie galimą parašų rinkimą mokykloje nieko nežinantis.

VRK aiškinasi socialiniuose tinkluose paplitusios žinutės turinį. Joje moksleivė skelbiasi renkanti parašus, kad Rolando Pakso vadovaujami „tvarkiečiai“ patektų į europarlamentą: „Labai prašau jūsų pagalbos, nes, surinkus reikiamą parašų skaičių, su klase nemokamai keliausime į Briuselį“.

„Gautame skunde pastebėjome, kad prašoma pateikti dokumento numerius, kitą informaciją, klausimas, kodėl reikalinga, kokiais tikslais, informaciją tiksliname“, – komentavo VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Jei toks atvejis pasitvirtintų, tai būtų laikoma siūlymu papirkti rinkėjus. R. Paksas sako, kad parašus jo komandai renka įvairūs asmenys – kas jie, pats nežino, gali būti ir moksleiviai.

„Aš jums sakau – aš nežinau, kas už mane renka – ir vaikai, ir pažįstami ,ir žmonos, ir draugai, politinis judėjimas, bendražygiai“, – telefonu sakė R. Paksas.

Galimų mainų – parašai už kelionę į europines institucijas – rinkimų prievaizdai užfiksavo ir prieš 2014 m, rinkimus. Tačiau pažeidimo įrodyti nepavyko. R. Paksas sako niekam kelionių nežadėjęs, bet įvairias grupes į Briuselį veža dešimtmetį.

Nors skelbiama, kad 20 tūkst. parašų ribą Saulius Skvernelis jau pasiekė, Kaune Dainavos ir Šilainių poliklinikose užfiksuotas jo stendas.  Dėl S. Skvernelio stendo prie gydymo įstaigos rūbinės vyriausioji rinkimų komisija ir organizacija „Baltosios pirštinės“ taip pat sulaukė skundų. Pasak VRK, tai leidžiama, jei sudaromos sąlygos ten pat parašus rinkti visiems kandidatams.

„Ta įstaiga, kur renkami parašai, turi būtų davusi leidimą rinkti parašus. Jei duodamas leidimas vienam, turi būti užtikrinamas lygiateisiškumas ir priimami kiti konkurentai“, – teigė L. Matjošaitytė.

Poliklinikų direktorius komentarų neteikia. S. Skvernelio rinkimų štabo vadovas Vytautas Bakas tikina, taisyklių laikosi, bet nesusipratimų gali pasitaikyti.

„Parašų rinkėjų tinklas didelis, dalyvauja daug žmonių, nesusipratimų pasitaiko, bet mes greitai reguojam ir šalinam“, – kalbėjo V. Bakas.

VRK skundą gavo ir dėl to, kad už S. Skvernelį prašoma pasirašyti vyriausybės kanceliarijoje. Tai irgi leidžiama, jei nesutrukdomas darbas ir darbuotojams nedaromas spaudimas pasirašyti už čia dirbantį kandidatą.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi