Lietuvoje

2019.03.20 18:36

Profesorius apie dvejų metų berniukui vėlai nustatytą apendicitą: gydytojai padarė ne viską

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.03.20 18:36

Tam tikrų ligų požymiai būna labai panašūs – daktarai susikoncentruoja į vieną galimą susirgimą, tačiau yra ir kitų. Taip, reaguodamas į berniuko iš Jonavos istoriją, kurio liga vos nesibaigė tragedija, LRT RADIJUI sako Bendrosios praktikos šeimos gydytojų asociacijos prezidentas, profesorius Julius Kalibatas. Vis dėlto, tvirtina gydytojas, echoskopiją, kuri būtų parodžiusi apendicitą, reikėjo atlikti anksčiau.

J. Kalibatas teigia, kad pūliuojančios anginos simptomai – pykinimas, vėmimas, pakilusi temperatūra, viduriavimas – labai panašūs į apendicito.

„Mažiems vaikams apendicito diagnostika gana sudėtinga, nes ši liga gali būti priskiriama ir prie įvairiausių kitų susirgimų“, – tvirtina gydytojas.

Kaip teigia J. Kalibatas, kartais tam tikri simptomai gali rodyti ir kelias ligas: „Vienu metu gali būti ir kelios ligos, o daktarai susikoncentruoja į vieną susirgimą, tačiau lygiagrečiai yra kitas susirgimas. Nėra taip viskas paprasta.“

J. Kalibatas sutinka – echoskopiją, kuri, kuri būtų parodžiusi apendicitą, gydytojams derėjo atlikti anksčiau, nei tai buvo padaryta: „Po 12–15 valandų jie būtų pamatę, kad kirmėlinė atauga padidėjusi ir tai būtų padėję nustatyti diagnozę.“

Pasak profesoriaus, jeigu vaikas skundžiasi pilvo skausmais, visų pirma reikia galvoti apie apendicitą, tačiau kažkodėl gydytojai apie tai nesusimąstė.

„Profesorius Jonas Gradauskas sakydavo: jeigu yra skausmas pilve, pirmoje eilėje galvokite apie apendicitą ir jau geriau dešimt kartų paguldykite be reikalo, negu vieną kartą praleiskite šią ligą“, – pabrėžia gydytojas.

Anot jo, apendicitas ir visi uždegiminiai procesai vyksta labai greitai, dėl ko būtina atkreipti dėmesį į pakilusią kūno temperatūrą ir kamuojančius pilvo skausmus.

„Į vaiką reikia dešimt kartų labiau kreipti dėmesį nei į suaugusį žmogų, dėl ko tenka apgailestauti, kad gydytojai padarė ne viską, ką turėjo padaryti, ir norėtųsi, kad tokių atvejų nebūtų ar būtų kaip įmanoma mažiau“, – LRT RADIJUI sako J. Kalibatas.

Kauno klinikinės ligoninės komunikacijos specialistas Sauliaus Tvirbuto teigimu, šiuo metu berniukas perkeltas į Kauno klinikas, jo būklė stabili ir pavojaus gyvybei nėra. Pasak pašnekovo, sudaryta medicininio audito komisija, kuri atlieka tyrimą ir bando išsiaiškinti, kaip buvo vykdoma gydymo eiga.

„Mes atliekame suaugusiųjų apendicito operacijas, o vaikus paprastai siunčiame į Kauno klinikas, kas ir buvo apdaryta. Dabar liko klausimas dėl laiko ir gydymo eigos, ką ir aiškinamės“, – sako S. Tvirbutas.

Jis taip pat tvirtina, kad tokio amžiaus vaikams diagnozuoti apendicitą labai sudėtinga, nes jo požymius sunku atpažinti. Komunikacijos specialisto aiškinimu, vaikui pasireiškė labai ryškūs infekcinės ligos požymiai.

Savaitę laiko dvejų metų berniukui Jonavos medikai nesugebėjo laiku diagnozuoti ligos. Situacija galėjo baigtis liūdnai – dėl apendicito vaikas turėjo ištverti dvi operacijas. Pirmiausia berniukui diagnozuota angina, o po keturių dienų, praleistų Jonavos ligoninėje, vaikas pateko į Kauno ligoninės reanimaciją, kur jam įtarta salmoneliozė. Tik po kelių dienų, atlikus echoskopiją, nustatytas trūkęs apendicitas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt