Lietuvoje

2012.12.15 14:29

Elektroninių įleidimo kortelių sistema mokyklose kelia tėvų nerimą

Andrejus Žukovskis, Diena.lt2012.12.15 14:29

Kai kuriose sostinės ugdymo įstaigose pradėjusi veikti elektroninių įleidimo kortelių sistema kelia tėvų nerimą. Tačiau mokyklų vadovai ramina – su kortelėmis bus saugiau ir geriau.

Kai kuriose sostinės ugdymo įstaigose pradėjusi veikti elektroninių įleidimo kortelių sistema kelia tėvų nerimą. Tačiau mokyklų vadovai ramina – su kortelėmis bus saugiau ir geriau.

Negali normaliai įeiti

Petro Vileišio progimnazijoje Užupyje prieš kelias savaites pradėjo veikti elektroninių kortelių – įleistukų į mokyklą ir iš jos, sistema. Nors mokykla į projektą jau investavo apie 40 tūkst. litų ir planuoja investuoti antrą tiek, vis dėlto nauja sistema beveik iškart sulaukė kai kurių tėvų pasipriešinimo.

Sistema yra skirta vaiko lankomumui kontroliuoti ir tam, kad į mokyklos teritoriją, nepatektų kiti asmenys. Tačiau didesnis saugumas drauge atsinešė ir tam tikrų nepatogumų. Į dienraštį kreipėsi vieno pradinuko tėvas, skųsdamasis, kad jo vaikas pametė įleistuką ir dabar negali normaliai eiti į mokyklą.

„Petro Vileišio progimnazijoje Užupyje įvesta tokia tvarka – vaikams reikia turėti, tai yra pirkti specialias korteles, įleistukus. Aišku, jie juos mėto, ypač mažieji. Už korteles, dar pavasarį mokėjom po 10 litų. Tai dabar visiškai neaišku, ką reiks daryti, kai vaikas tą kortelę pametė. Ar naują pirkti, bet jei taip, tai kur?“, – svarstė pradinuko tėvas.

Naudoja vilniečio kortelę

Dar viena naujovė papiktinusi pradinuko augintoją, pasiūlymas tėvams įsigyti Vilniečio korteles, nes būtent su jomis galima bus paprasčiau patekti į mokymo įstaigą. Tėvui pasirodė keista, kad sistema kuriama ne savarankiška, o susieta su miesto viešuoju transportu. Ką turėtų daryti tie tėvai, kurie nevažinėja autobusais ir kuriems tos kortelės nereikia?

„Kortelės vaikams, čia gal dar ir nieko – juk viskas dėl vaikų saugumo. Kitas „bajeris“, kad tėvams, norintiems patekti į tą mokyklą, reikia turėti Vilniečio korteles. Tada tarsi vietinis mokyklos IT specialistas žada į tas korteles įdiegti kažkokią programėlę, kad jos irgi veiktų kaip įleistukai... Tėvai šposauja, kad gal kartais reiks ir vizų, kad į mokyklą patektų“, – dėstė pradinuko tėtis.

Nustebino reakcija

Mokyklos direktorė Danutė Kazakevičienė nustebo dėl tokios kai kurių tėvų reakcijos į naująją kortelę. Ji pripažino, kad tokie dalykai, kai kortelė yra pametama – įmanomi, tačiau vietoj pamestos kortelės visuomet galima įsigyti naują.

„Taip, tokie atvejai gali nutikti, tačiau tai nėra problema. Kortelė kainuoja 10 litų ir pametus galima įsigyti naują. Netgi galima pasielgti kitaip, nusipirkti vilniečio kortelę ir mūsų mokyklos specialistas susies ją su konkrečiu vaiku. Aišku toje kortelėje jau nebus vaiko nuotraukos, tačiau tai jau kitas klausimas“, – dėstė pašnekovė.

Dalijosi planais

D. Kazakevičienė pastebėjo, kad kortelė atlieka kur kas daugiau, nei vien moksleivio įleidimo į mokyklą funkciją. Iš pradžių, pasak moteriškės, kortelė buvo kuriama, kaip papildoma mokyklos saugumo priemonė, tačiau vėliau joje atsirado ir daugiau funkcijų.

„Tai jau sena idėja, kuri atsirado bemaž tuoj pat, kai prasidėjo kalbos apie saugią mokyklą. Juk mokykla nėra saugoma ir patiems reikia imtis kažkokių apsaugos priemonių. Pradėjome nuo vaizdo kamerų montavimo, apšvietimo. Tačiau pastebėjome, kad pasaulis negerėja, tad reikia žvelgti į ateitį. Tuomet ėmėmės įėjimo sistemos diegimo. Dabar su kortele vaikas, nei tik įeina ir išeina, bet ir suteikia nemažai informacijos apie savo veiksmus tėvams“, – dėstė mokyklos vadovė.

Kortelės pagalba tėvai elektroniniame dienyne gali matyti, kada jų vaikas ateina ir išeina iš mokyklos, kada ir ką valgo valgykloje, kada lankosi bibliotekoje.

„Tų funkcijų gali būti ir daugiau. Pavyzdžiui kortelėje gali būti ir viešojo transporto bilietas, keičiame kabinetuose durų užraktus, visi jie bus atidaromi su viena kortele. Kadangi mūsų pasirinkta mikroschema yra tokia pat kaip ir Vilniečio kortelėje, todėl jos gali viena kitą dubliuoti. Kaip jau ir sakiau, jei vaikas pameta, tai galima tiesiog įsigyti Vilniečio kortelę. O tėvams siūlome įsigyti korteles ir ateiti jas „prisirišti“, tam kad jiems nereiktų kas kart aiškinti ko atėjo į mokyklą, o tiesiog ateiti“, – pabrėžė mokyklos vadovė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt