Lietuvoje

2019.03.20 15:34

Karinės pratybos Alytuje: žmones stebina tarp namų bėgiojantys ginkluoti kariai

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.20 15:34

Alytaus ir Lazdijų gatvėmis rieda karinė technika, kariai apsupę gyvenamuosius namus, vyksta pastatų šturmas. Antradienį Pietų Lietuvoje prasidėjo ir iki savaitės pabaigos vyks kariuomenės greitojo reagavimo pajėgų pratybos „Stiprus ulonas“. Taktinėse pratybose dalyvauja apie 600 karių iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono. Kariai treniruojasi reaguoti į hibridinius išpuolius.

Alytiškis Vidimantas Skamerakas dirbo kieme ir šiek tiek nustebo, kai jo namus apsupo ginkluoti kariai, o gatvėje sustojo šarvuota technika. Anot alytiškio, tą akimirką prisiminusio apie viešai skelbtas kariuomenės greitojo reagavimo pajėgų pratybas, Lietuvos kariams praktika yra būtina.  

„Nebijau visai, jie į mane tai nešaus tikrai. Kariuomenė yra kariuomenė, reikia jiems treniruotis, kitaip kaip jie išmoks ginti ar pulti, toks jų darbas, mano kitoks. Kariuomene galima pasitikėti“, – sako V. Skamerakas.

Kiti alytiškiai teigia sulaukia klausimų iš vyresnio amžiaus žmonių, ar dar neprasidėjo karas.

„Dauguma išsigąsta, klausia senesnio amžiaus žmonės , gal tikrai vyksta karas. Mums tai ne nauja. Žmonės neturėtų bijoti“, – pasakoja alytiškė Jurgita Gvezdauskienė.

Pratybų metu vykdomos imituotos karinės operacijos, kurių metu mokoma, kaip reikia reaguoti į hibridinius išpuolius. Pastate vaiduoklyje, pagal operacijos scenarijų, įsikuria prieš Lietuvą priešiškai nusiteikusi ginkluota grupuotė. 

Sukurtoje situacijoje, jos nariai eskaluoja neramumus, viešosios tvarkos pažeidimus, nelegaliai ginkluoja vietinius gyventojus , juos verbuodami nusikalstamai veikti prieš teisėtą vietos valdžią. Ir kloja kelią priešiškai nusiteikusios valstybės konkrečiai atakai. Kariuomenės greitojo reagavimo pajėgų kovinių grupių užduotis – nukenksminti priešiškai nusiteikusią grupuotę.

Būtent kibernetinės atakos, dezinformacija, melo skleidimas, valstybės ir kariuomenės prestižo žlugdymas – hibridinės grėsmės, keliančios pavojų šalies nacionaliniam saugumui. 

Tokios karinės pratybos vyksta kasmet. Šiose pratybose „Stiprus ulonas“ dalyvauja apie 600 Didžiosios kunigaikštienės Birutės kovinės grupės karių, šaulių, policijos pareigūnų, pasieniečių, ugniagesių gelbėtojų. 

„Pratybų planavimas pagal metodiką trunka šešis mėnesius nuo pradžios. Negalime sakyti, kad kiekvieną kartą nuo nulio pradedam viską, turim įdirbį, ir kiekvieną kartą pasirengimo terminas trumpėja“, – teigia Didžiosios kunigaikštienės Birutės bataliono vadas Darius Meiliūnas.

Gynybos ekspertai perspėja – kariuomenė yra tik pagalbinis įrankis valstybės saugumui užtikrinti, pati visuomenė šalies nacionalinio saugumo dalyvė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.