Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Gyventojai – abejingi girtam vairuotojui, parodė eksperimentas

BNS 2015.09.08 13:45

Aludarių inicijuotas eksperimentas atskleidė, kad tik nedidelė gyventojų dalis – 16 proc. jo dalyvių – aktyviai reaguoja į girtą asmenį, ketinantį vairuoti automobilį.

Aludarių inicijuotas eksperimentas atskleidė, kad tik nedidelė gyventojų dalis – 16 proc. jo dalyvių – aktyviai reaguoja į girtą asmenį, ketinantį vairuoti automobilį.

Nors prieš eksperimentą vykdytoje gyventojų nuomonės apklausoje nusiteikimą imtis veiksmų tokioje situacijoje išsakė dauguma respondentų, per eksperimentą 84 proc. jo dalyvių išliko pasyvūs.

Gyventojų apklausą ir eksperimentą pernai lapkritį Lietuvos aludarių gildijos iniciatyva atliko bendrovė „Spinter tyrimai“.

„Nuostatos yra labai geranoriškos: net 54 proc. skambintų policijai, 42 proc. bandytų atkalbėti, 23 proc. – užsirašytų valstybinius numerius ir taip toliau, tačiau realybėje iš 323 (eksperimento dalyvių) reakcijų aktyviai sureagavo tik 16 proc., ką darė likę 84 proc. – tiesiog stebėjo“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė Lietuvos aludarių gildijos prezidentas Saulius Galadauskas.

Anot jo, per eksperimentą dažniausiai aktyvių veiksmų girto vairuotojo, kuriuo apsimetė profesionalus aktorius, atžvilgiu ėmėsi degalinėse jį pastebėję žmonės, mažiausiai – Vilniaus Islandijos gatvėje, kurioje daug barų, buvę žmonės. Vairuotojai reagavo aktyviau nei pėstieji, aktyvesni buvo vyresnio amžiaus žmonės.

Eksperimentas vykdytas penkiose vietose Vilniuje ir vienoje vietoje Ukmergėje, iš viso reakcijos į vairuoti pasiryžusį girtą asmenį stebėtos 30 valandų.

„Mes turėjome Ukmergę kaip atskirą kontrolinį tašką ir vienintelis ryškesnis skirtumas, kurį pastebėjome, – kad mažesniame mieste yra daugiau stebima, dažniau atkreipiamas dėmesys, bet rečiau įsitraukiama – tos reakcijos dažniau yra pasyvios“, – spaudos konferencijoje sakė bendrovės „Spinter tyrimai“ direktorius Ignas Zokas.

Eksperimento vykdymas buvo suderintas su policija ir Bendruoju pagalbos centru – į jį numeriu 112 dėl girto kreipėsi 31 iš 323 žmonių, kurių reakcijos buvo fiksuojamos per eksperimentą.

„Dar toks pastebėjimas – reaguoja tada labiau, kada yra ne vienas praeivis, kada stebėtojas yra ne vienas. Jeigu jie yra, pavyzdžiui, trise, jie reaguoja, turbūt vienas kitą padrąsina, drąsiau jaučiasi. Justinas (aktorius) nebuvo panašus į tokį, kuris galėtų duoti į snukį iš karto, jeigu jį pabandysi atkalbėti, bet vis tik žmonų drovumas, bereikalinga tolerancija didelė“, – dėstė S. Galadauskas.

Spaudos konferencijoje taip pat pristatyta iniciatyva – visi buteliai su Lietuvos aludarių gildijos narių gaminamu alumi iki metų pabaigos turėtų būti pažymėti grafiniu ženklu, primenančiu nevairuoti išgėrus. Panaši praktika esą taikoma ir kai kuriose užsienio šalyse.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi