Lietuvoje

2015.01.21 16:27

Tarp norinčiųjų tapti merais – teisti ir už vagystes, ir už važiavimą be bilieto

Jevgenijus Bardauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.01.21 16:27

Iki savivaldos ir tiesioginių mero rinkimų liko kiek daugiau nei mėnuo. Norinčiųjų eilė juose dalyvauti – ganėtinai ilga.

Kovo pirmąją Lietuvoje vyks savivaldos rinkimai, kurių metų pirmą kartą tiesiogiai bus renkami merai. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis į 60 savivaldybių vadovus taikosi apie pusę tūkstančio politikų, pavyzdžiui, į Vilniaus mero kėdę pretenduoja 12 kandidatų, o į Kauno – net 16.

Apžvalgininkai įsitikinę, kad šie rinkimai bus įdomūs ir tuo, kad  bent rinkimų pradžioje nebegalės formuotis margos koalicijos, kaip būdavo anksčiau, renkant merus miesto tarybose.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, į savivaldybių tarybas kandidatuoja apie 16 tūkst. asmenų, 23 partijos, 60 visuomeninių rinkimų komitetų, apie pusę tūkstančio politikų nori būti merais. Tiesa, tikslūs skaičiai paaiškės tik sausio 30 d., kai VRK oficialiai įregistruos kandidatus, partijas ir rinkimų komitetus, surinkusius reikiamą kiekį juos palaikančių rinkėjų parašų.

Tarp kandidatų – bent 200 teistųjų

Komisijos pirmininkas sako, praktika rodo, kad didelių pasikeitimų neturėtų būti – dažniausiai iš rinkėjų sąrašų išbraukiami tie asmenys, kurie netinkamai deklaravo gyvenamą vietą ar anketoje nenurodė, kad buvo teisti.

Vidaus reikalų ministerija jau perdavė duomenis apie 200 kandidatų teistumą, tačiau tokių asmenų gali daugėti, nes duomenys dar tikslinami.

„Vagystės, chuliganizmo atvejai, važiavimas be bilieto ir pasipriešinimas pareigūnams, na, tokio tipo atvejai. Yra iš senųjų laikų nusikaltimų, kartais ir žiauresnių yra, bet ten nėra smurto prieš asmenis, sužalojimai, nužudymai, išprievartavimai. Dabar tokių aš negaliu pasakyti, kad turėtume, bet analizę galėsime pasakyti tik tada, kai surinksime“, – tvirtina Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Z. Vaigauskas sako, kad nors sąrašų ir mažiau, juose įrašytų kandidatų skaičius toks pats, kaip ir anksčiau. Daugiau tikėtasi ir kandidatų į merus, nors pavyzdžiui, į Vilniaus mero kėdę pretendentų – 12, o į Kauno ¢ net 16-.

„Baisiai didelė įvairovė kandidatų, sunku pasakyti, kokį procentą balsų jie surinks“, – tikina Z. Vaigauskas.

Rytų Lietuvoje – svarbus tautinių mažumų faktorius

Tiesioginiai mero rinkimai, teigiama, prie balsadėžių gali pritraukti daugiau rinkėjų, ypač didžiuosiuose miestuose, kuriuose tarp gausos kandidatų turėtų vykti įtempta kova. Apžvalgininkai įsitikinę, kad šie rinkimai bus įdomus ir tuo, kad bent rinkimų pradžioje nebegalės formuotis margos koalicijos, kaip būdavo anksčiau, renkant merus miesto tarybose.

„Užkulisiuose savivaldybių taryboje partijos gali susitarti, tačiau rinkimuose žmones nepriversi balsuoti už partiją, kurios jie nekenčia. Dėl to pirmiausiai galima padaryti išvadą, kad rinkimų rezultatai bus panašūs į Seimo rinkimų vienmandatėse apylinkėse antruosius turus. Tuomet taip pat yra 2 kandidatai ir tie kandidatai suburia apie save tam tikras ideologiškai nuoseklias koalicijas – konservatoriai su liberalais, socdemai galbūt su Darbo partija, kažkas panašaus formuosis ir dabar, ko anksčiau nebūdavo“, – tvirtina ISM universiteto Ekonomikos ir politikos programos vadovas Vincentas Vobolevičius.

V. Vobolevičius įsitikinęs, netikėtumų per rinkimus nereikėtų laukti ir Rytų Lietuvoje. Ten rezultatus lems tautinių mažumų faktorius, tad lydere šiame regione galima įvardyti Lenkų rinkimų akciją (LLRA).

„Ant labai abstrakčių šūkių, kaip pavardžių ar gatvių pavadinimų rašymas, tų regionų politikai [užkimba], o taip pat nacionalistiškai nusiteikę lietuvių politikai sugeba papulti į valdžią nespręsdami realių problemų, kurios aktualios žmonėms, – ekonomiių, infrastruktūros problemų, tai žalinga tiems žmonėms, kurie, pripažinkime, neturtingiausiame Lietuvos regione gyvenantys, žalinga Lietuvai, nes, gyvendami su didele socioekonomine atskirtimi, tie žmonės vis labiau užsidaro į tam tikrą etinį getą ir vis sunkiau darosi juos integruoti į Lietuvos gyvenimą“, – sako V. Vobolevičius.

Savivaldybių ir tiesioginiai mero rinkimai vyks kovo pirmą dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI