Lietuvoje

2012.06.10 16:33

VSD neigia kaltinimus neteisėtu sekimu ir tvirtina, jog sekami tik asmenys, įtariami nusikalstama veikla

Kelerius metus visuomenėje sklandančios kalbos ir dėl to tvyrantis nerimas dėl neva vykdomo milžiniško masto sekimo pagaliau privertė Saugumo departamentą paviešinti kai kuriuos duomenis. VSD teigia sekantis tik nusikaltimais įtariamus asmenis.

Kelerius metus visuomenėje sklandančios kalbos ir dėl to tvyrantis nerimas dėl neva vykdomo milžiniško masto sekimo pagaliau privertė Saugumo departamentą paviešinti kai kuriuos duomenis. VSD teigia sekantis tik nusikaltimais įtariamus asmenis.

Saugumo departamentas kaltinamas, kad it liūdnai pagarsėjęs KGB pažeidinėja Žmogaus teises ir įstatymus, seka žmones.  Prieš kelerius metus įtarę, kad buvo neteisėtai sekami, parlamentinei komisijai pasiskundė žurnalistai. Europos Komisija paskelbė, kad Lietuvoje didžiausi sekimo mastai Europos Sąjungoje (ES), teismai išdavė net 80 tūkstančių leidimų. Saugumo pareigūnai atremia, kad skaičiai išpūsti – sekamasis gali turėti po keletą telefonų numerių, IP adresų, elektroninio pašto adresų. Dabar ši tvarka pakeista.

„VSD tikrai nėra KGB, niekados jų nepainiokite“, – tikino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Vytautas Bogušis.

„Niekas net nebando paneigti, kad yra pažeidžiamos žmogaus teisės. Taip, jos yra pažeidžiamos, bet tai daroma valstybės vardu, sankcionuojant per teismus“, – aiškino Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius Gediminas Grina.

Saugumo departamentas teigia, kad pernai išduoti 59 tūkstančiai leidimų sekti. Lietuvoje yra aštuonios operatyvinės veiklos įstaigos, jas kontroliuoja generalinė prokuratūra. Teismai sprendžia, ar leisti sekti įtariamuosius, saugumas tik techninėmis priemonėmis fiksuoja ir kaupia informaciją.

„Noriu patikslinti, kad pažeidžiamos teisės žmonių, kurie daro nusikaltimus arba yra įtariami juos darant. 83 proc. visų sankcionuotų užduočių tenka institucijoms, kurios tiria konkrečius kriminalinius nusikaltimus. 17 proc. – VSD“, – užtikrino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Saugumo departamentas už 6 mln. litų ES pinigų pernai įdiegė automatizuotą sistemą, kuri renka duomenis tiesiogiai. Europos bendrija svarsto kaip gerinti kovą su nusikaltimais, užtikrinti elektroninės erdvės apsaugą.

Europos Parlamento komisija yra paskelbusi ataskaitą apie JAV žvalgybos tinklą „Echelon“. Paaiškėjo, kad didžiausia žinoma pasaulinio masto informacijos sekimo ir analizavimo sistema, sukurta ir valdoma JAV Nacionalinio Saugumo Agentūros NASA, geba per parą perimti apie 3 mln. komunikacijų. Šis tinklas atsirado Didžiosios Britanijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimu, prie jo neoficialiai prisijungė Kanada, Australija bei Naujoji Zelandija. Tokią pat sovietmečiu dar KGB sukurtą sekimo sistemą turi ir Rusija. Dabar ji perduota Federalinei vyriausybinio ryšio ir informacinio saugumo agentūrai.