Lietuvoje

2015.01.20 20:43

S. Skvernelis: padirbtų eurų judėjimas šalyje yra kontroliuojamas

ELTA 2015.01.20 20:43

Policija visiškai kontroliuoja situaciją, susijusią su padirbtų eurų cirkuliacija šalyje, tikina vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Policija visiškai kontroliuoja situaciją, susijusią su padirbtų eurų cirkuliacija šalyje, tikina vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Antradienį Vidaus reikalų ministerijoje įvyko ministro pasitarimas su policijos generalinio komisaro pavaduotoju Renatu Požėla ir Lietuvos bankų asociacijos prezidentu Stasiu Kropu.

„Policija vykdo aktyvius veiksmus, ypač kriminalinėje žvalgyboje. Neturime duomenų, kad Lietuvoje būtų platinami šalyje pagaminti suklastoti eurai. Dažniausiai jie atkeliauja iš Vakarų Europos, tačiau neseniai vienoje šių valstybių buvo užkirstas kelias galimam eurų gaminimui, todėl Lietuvą, Latviją ir Estiją pasieks mažiau padirbtų kupiūrų“, – po pasitarimo spaudai sakė S. Skvernelis.

Kaip skaičiavo vidaus reikalų ministras, po euro įvedimo iš apyvartos dėl galimo klastojimo yra išimti 264 banknotai, kurių suma viršija 10 tūkst. eurų. 20 iš jų padirbimą yra patvirtinę ekspertai.

Dėl galimai suklastotų eurų platinimo, realizavimo ir naudojimo pradėti 127 ikiteisminiai tyrimai, nustatyti 7 įtariamieji, kurių atžvilgiu pritaikytos kardomosios priemonės, daliai jų – sulaikymas. Tačiau konkretesnių detalių dėl vykstančių ikiteisminių tyrimų S. Skvernelis neatskleidžia.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, daugiausiai eurų klastočių aptikta Vilniaus, Kauno ir Alytaus regionuose. Dažniausiai klastojamos 50 ir 20 eurų kupiūros, o Lietuvoje iki šiol nebuvo rasta suklastotų 200 eurų banknotų.

Į bankomatus patekę padirbti eurai gyventojų nepasiekia

Į pinigus priimančius bankomatus patekę padirbti eurų banknotai į gyventojų rankas pakliūti negali, nes bankomatas jų neišduoda, pabrėžia Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas.

„Pinigų priėmimo bankomatai gali priimti suklastotus banknotus, tačiau jų negrąžina. Iš esmės taip ir turi būti – jei jūs ateinate pas kasininką ar operatorių ir atsinešate suklastotą banknotą, jūs tikrai jo atgal nepasiimsite. Taip pat ir priimantys bankomatai atskiria banknotus, jie identifikuojami ir prasideda tyrimas“, – antradienį po susitikimo su vidaus reikalų ministru Sauliumi Skverneliu ir Generalinio komisaro pavaduotoju Renatu Požėla sakė S. Kropas.

Bankininkas aiškino, kad dažniausiai pinigų įnešėjas yra identifikuojamas pagal sąskaitos numerį. „Jeigu pasitaiko tokių atvejų, kad įnešama į vieno banko bankomatą, už keliolikos minučių į kito, asmuo save identifikuoja kaip potencialių padirbtų pinigų platintoją. O vienas įnešamas banknotas dažniausiais traktuojamas kaip atsitiktinumas“, – sako S. Kropas.

Gyventojai, įtariantys, kad į jų rankas pateko suklastota kupiūra, raginami kreiptis į policiją. Bandantys atsikratyti tokiomis kupiūromis ir perleisti jas kitiems gali tapti įtariamaisiais padirbtų pinigų platinimu.

Po euro įvedimo iš apyvartos dėl galimo klastojimo yra išimti 264 banknotai, kurių vertė viršija 10 tūkst. eurų. Dvidešimties iš jų padirbimą yra patvirtinę ekspertai.

Daugiausiai eurų klastočių aptikta Vilniaus, Kauno ir Alytaus regionuose. Dažniausiai klastojamos 50 ir 20 eurų kupiūros.