Lietuvoje

2015.01.20 20:31

Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą perims ŠMM, svarstoma jį likviduoti

BNS 2015.01.20 20:31

Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą, kurio auklėtinės galėjo būti išnaudojamos, perims Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), per mėnesį bus priimtas sprendimas dėl tolesnio įstaigos likimo, neatmetama galimybė jį likviduoti.

Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą, kurio auklėtinės galėjo būti išnaudojamos, perims Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), per mėnesį bus priimtas sprendimas dėl tolesnio įstaigos likimo, neatmetama galimybė jį likviduoti.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį tokius centrus kaip esantis Švėkšnoje pavadino valstybės gėda ir kritikavo institucijas, kad jos „stumdosi atsakomybę“ ir nesprendžia seniai žinomų problemų, žurnalistams sakė prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

„Prezidentės teigimu, paskutiniai įvykiai Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, taip pat ir didėjantis patyčių aukų skaičius mokyklose rodo, kad institucijos tik daugybė metų stumdosi atsakomybę, o įsisenėjusios problemos iš esmės nesprendžiamos“, – po įvairių institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų pasitarimo Prezidentūroje sakė D.Ulbinaitė.

Ji sakė, kad per susitikimą antradienį prezidentė susidarė nuomonę, kad vienoje vietoje tokios koncentracijos sudėtingų vaikų negali būti, nes neįmanoma užtikrinti jų priežiūros.

„Prezidentė mano, kad Švietimo ir mokslo ministerija, perėmusi iš savivaldybės savo žinion šią specialiąją mokyklą turėtų galvoti galbūt ir apie jos uždarymą ir likvidavimą“, – aiškino šalies vadovės patarėje D.Ulbinaitė, pažymėjusi, kad ir kitos Lietuvoje veikiančios panašios įstaigos turi būti išskaidytos į mažesnes – globojančias ne daugiau kaip dešimt vaikų.

Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus sakė, kad sprendimus dėl Švėkšnos specialiojo ugdymo centro ir kitų panašių įstaigų numatoma priimti per mėnesį.

„Švietimo ir mokslo ministerija artimiausiu metu perims šitą centrą savo žinion ir spręs klausimą dėl tolesnio jo likimo. Taip pat mes išgirdome irgi pasiūlymus kitus dėl kitų centrų ir apskritais apie maksimalaus vaikų skaičiaus nustatymą tokiose globos įstaigose. Šiuo pasiūlymus mes labai atidžiai išnagrinėsime ir artimiausiu metu – kaip mums duotas laikas – per vieną mėnesį priimsime sprendimus“, – žadėjo R.Vaitkus, nurodęs, kad ministerijai pavaldžios šešios specialiosios ugdymo įstaigos.

Sveikatos apsaugos ministerija įpareigota peržiūrėti nemokamos profesionalios psichologinės pagalbos prieinamumą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – didinti finansavimą psichologinę pagalbą teikiančioms visuomeninėms organizacijoms. Policijai nurodyta daugiau dėmesio skirti globos įstaigoms, nors generalinis komisaras Linas Pernavas po susitikimo sakė, kad pareigūnai pradeda ikiteisminius tyrimus esant bent menkiausiam įtarimui, kad galėjo būti padarytas nusikaltimas.

„Policija vykdo ir prevencinę veiklą, bet mes turėtume suprasti, kad norint, jog nebūtų tokių problemų, apie kurias kalbame, reikėtų investuoti į šeimas, į globos namus, galbūt į pagalbos linijas, kažkokias kitas prevencines priemones. Policija – ne ta institucija, kuri yra pagrindinė, kad galėtų išspręsti  šias problemas“ , – sakė L. Pernavas.

Tiriama, ar arbuotojai neslopino vaikų vaistais ir nesmurtavo

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė šiuo metu tiria Švėkšnos specialiojo ugdymo centro auklėtinių skundus dėl galimo personalo smurto ir netinkamo vaistų dozavimo.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės vyriausioji patarėja Eivilė Žemaitytė antradienį Prezidentūroje žurnalistams teigė, kad per dešimtmetį buvo atlikta daug tyrimų dėl galimų pažeidimų šioje įstaigoje, kuri šiomis dienomis linksniuojama dėl auklėtinių įsitraukimo į prostituciją, tačiau tik nedaugelis iš tyrimų pasiekė teismą, nes vaikai būna priversti liudyti prieš galimus smurtautojus, nuo kurių nėra atskiriami, todėl keičia parodymus.

„Šiuo metu mūsų įstaigoje atliekamas dar vienas tyrimas – dėl vaikų priėmimo į šią mokyklą tvarkos, dėl įtarimų, kad galbūt nėra tinkamai dozuojami ir skiriami vaistai, veikiantys psichiką, ir lygiai taip pat dėl smurto apraiškų šitoje įstaigoje“, – sakė ji.

Pasak E. Žemaitytės, dėl vaistų skyrimo ir dozavimo šiuo metu laukiama specialistų išvadų, jos Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybą turėtų pasiekti vasarį.

„Yra įtarimų, kad kai kuriais atvejais, kaip vaikai ir skundžiasi, kad vaistai kartais duodami kaip drausminimo priemonė“, – sakė ji.

Paklausta, ar smurtas yra visų panašių Lietuvos įstaigų problema, jis sakė, kad „tokio pobūdžio ir tokios koncentracijos problemų, kaip šitoje įstaigoje, iš tikrųjų, ko gero, analogo neturime“.

Lietuvos „Carito“ programos vadovė Kristina Mišinienė savo ruožtu sakė, kad centro vaikai, be kita ko, skundžiasi ir dėl ilgų laikymų izoliatoriuose.

„Prostitucijos klausimas palietė daugybę kitų problemų. Matome, stebime, girdime nepilnamečius kalbant apie smurtą viduje, apie tokius dalykus, kad vaikai nuolat už netinkamą elgesį laikomi izoliatoriuose ilgą laiką, tų izoliatorių yra daug, psichotropinių vaistų naudojimas slopinant tam tikras netinkamo elgesio apraiškas. Vaikai pasakoja daug iš tikrųjų, tačiau šiandien mes žinome, kad vaikai, tie, kurie pasakoja, jie tebėra toje įstaigoje, todėl manau, kad sudėtinga yra neišėmus tų vaikų iš tos įstaigos daugiau kalbėti apie įvykius“, – sakė ji.

K. Mišinienė teigė nesutinkanti su nuomone, kad vaikai gali išsigalvoti netinkamą personalo elgesį: „Tikrai nedemonizuočiau šitų vaikų, kad štai jie šantažuoja, kad kuria sąmokslo teorijas prieš suaugusius“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.