Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Audros nuniokotuose paplūdimiuose Mėlynoji vėliava gali ir nebesuplevėsuoti

Laura Selėnienė, 15min.lt2015.09.08 13:45

Tarptautinius standartus atitinkančią kokybę žyminti vėliava praėjusią vasarą plevėsavo virš dviejų Kuršių nerijos paplūdimių, taip pat Palangos Botanikos sodo paplūdimyje. Kad tvarkingą ir saugią aplinką, infrastruktūrą ir operatyvią gelbėtojų komandą liudijanti vėliava pajūrio paplūdimiuose ir vėl suplevėsuotų, savivaldybės paraiškas turėjo pateikti sausio pradžioje.

Tarptautinius standartus atitinkančią kokybę žyminti vėliava praėjusią vasarą plevėsavo virš dviejų Kuršių nerijos paplūdimių, taip pat Palangos Botanikos sodo paplūdimyje. Kad tvarkingą ir saugią aplinką, infrastruktūrą ir operatyvią gelbėtojų komandą liudijanti vėliava pajūrio paplūdimiuose ir vėl suplevėsuotų, savivaldybės paraiškas turėjo pateikti sausio pradžioje.

Atsakymas bus duotas pavasarį, o atsakingi pareigūnai laiko kumščius, kad tik kojos nepakištų pajūrį kai kur nepažįstamai aptalžiusios „Felikso“ audros padariniai.

Vėliavai atseikėjo 15 tūkst. eurų

Kad turistus galėtų vilioti Mėlynosios vėliavos privalumais, pajūrio savivaldybėms nepakanka investicijų į paplūdimių švarinimą ar infrastruktūrą, negana ir gerai paruoštos gelbėtojų komandos. Būtina susimokėti už narystę Mėlynąją vėliavą turinčių paplūdimų sąraše. Palangai Mėlynoji vėliava pernai kainavo bemaž 6 tūkst. eurų, Neringai – beveik 9 tūkst. eurų. Tačiau ir narystės mokestis dar negarantuoja, kad vėliava ir vėl suplevėsuos virš paplūdimių.

„Nidos ir Juodkrantės paplūdimiuose audra apdraskė gelbėjimo  stotis, aplaužė ir smėliu užnešė takus. Po audros pajūris buvo pilnas šiukšlių. Tačiau vertinti, ar dėl audros padarinių šie paplūdimiai ir toliau galės turėti Mėlynąją vėliavą, anksti.

Šią žiemą prognozuojama dar ne viena audra, tad vaizdas pavasariop paplūdimiuose dar gali visiškai pasikeisti“, – pasakojo Kuršių nerijos paplūdimius prižiūrinčios bendrovės „Neringos komunalininkas“ atstovas Artūras Vaičiūnas.

Sprendimą priims Kopenhagoje

Mėlynosios vėliavos skyrimą Lietuvoje koordinuoja Lietuvos žaliųjų judėjimas. Jos atstovai įvertina gautas paraiškas ir, patikrinę, ar iš tiesų paplūdimiai atitinka keliamus reikalavimus, kreipiasi į tarptautinę organizaciją Kopenhagoje.

„Pavasarį visi į Mėlynąją vėliavą pretenduojantys paplūdimiai jau turi būti paruošti be priekaištų. Tačiau pirmasis  įvertinimas – ne vienintelis. Sezono metu tikrintojai bet kada gali užsukti įsitikinti, ar paplūdimys pateisina Mėlynosios vėliavos statusą“, – apie tvarką pasakojo Lietuvos žaliųjų judėjimo vadovas Renaldas Rimavičius.

Atsakymo, kurie paplūdimiai gali kelti Mėlynąją vėliavą, o kurie – ne, iš Kopenhagos įprastai sulaukiama gegužės mėnesį.

Klaipėdai dar teks palaukti

Ambicijų išsikeli Mėlynąją vėliavą neslėpė ir Klaipėda. Tačiau praūžusi audra sujaukė visus planus. Dabar specialistų ir miesto vadovų rūpestis – iki vasaros sezono  bent kiek atkurti „Felikso“ nusiaubtus paplūdimius ir tik po to teikti paraišką Mėlynajai vėliavai gauti.

„Realiausiai Mėlynąją vėliavą galėtų gauti Smiltynės paplūdimys. Pavasarį, kai aiškiau matysis audros padariniai, apsitvarkysime ir kviesime ekspertus įvertinti. Apie I-osios ir II-osios Melnragės galimybes gauti Mėlynąją vėliavą nė nesvarstome. Audra per daug juose viską nuniokojo. Neliko geriamo vandens fontanų, paplūdimiai nusiaubti. Labai daug tektų investuoti, kad žemyninis pajūrio ruožas pasiektų Mėlynosios vėliavos lygį“, – pasakojo Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamento vadovas Liudvikas Dūda.

Tiesa, virš Klaipėdos paplūdimių dar neseniai plevėsavo Mėlynoji vėliava. Tačiau į Smiltynės paplūdimį be išankstinio įspėjimo atvykusi gamtosaugininkų komanda aptiko šiukšlių, netvarkingus tualetus ir konteinerius, todėl uostamiesčio pajūryje švarius paplūdimius žyminčios vėliavos neleidžiama kelti jau šešerius metus.

Pernai Mėlynoji vėliava visame pasaulyje buvo iškelta 4 tūkst. paplūdimių ir prieplaukų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.